Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Infiintare II sau PFA activitate agricola
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Infiintare II sau PFA activitate agricola

Buna ziua, un agricultor cultivator de cereale dorește sa-și deschidă II sau PFA neplătitor de TVA. Datorită atâtor schimbări în legislație va rog să ne ajutați cu răspunsuri privind obligațiile fiscale și evidența contabilă. Menționez că până acum depunea D 221, plătea impozit la norma de venit și contribuții la sănătate. Dacă devine II sau PFA care sunt obligațiile de plată către ANAF , ce declarații urmează să depună și cum se ține evidența contabila ? Mulțumesc
Din codul fiscal art. 106 - Stabilirea venitului anual din activităţi agricole pe bază de norme de venit

(1) Venitul dintr-o activitate agricolă se stabileşte pe bază de norme de venit.
Deci daca o sa va infiintati I.I.tot d221 o sa o depuneti si la fel veti plati impozitul pe venit si cass. Daca e cazul o sa platiti si cas.
george-neagu, moderator
Multumesc.
Buna seara. Doresc sa infiintez un I.I in agricultura cu domeniu de activitate 0111 Cultivarea cerealelor, plantelor leguminoase.... In princpiu fac contracte de arenda pt cca 20 hectare pe care le cultiv cu cereale iar in toamna, dupa recoltare, le vand. Cum este mai bine sa ma inregistrez ? la norma de venit sau in sistem real? Va multumesc anticipat
Revin la mesajul de mai sus, Sau trebuie obiect de activitate 0161 Activitati auxiliare pt productia vegetala ca sa pot opta pt norma de venit? observ ca la 0111 nu este norma de venit in nomenclator. Va multumesc