avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate mary5000

Activitate mary5000

Ok, multumesc!
OUG 130/2021

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

de ce a fost retinuta ?

OUG 130/2021
Pensionarii pot solicita restituire sumei reținută in 2022 și ianuarie 2023 ca si contributie CASS?
Doresc sa donez un apartament nepotului minor al fiicei mele decedate. Mai am o fiica si o nepoata care sunt deacord cu donatia mea.
Cum să fac ca această donatie să nu poată fi contestată eventual de se răsgândesc fiica sau nepoata după moartea mea?
In data de 23.03.2018 s-a intocmit de catre Euroins dosar de dauna in urma unui accident - autoturism proprietatea unei persoane decedata in data de 27.02.2018 cu mentiunea ca nu se poate face decontarea reparatiilor decat dupa intocmirea succesiunii.
Mentionez ca s-a intocmit dosarul pe RCA-ul celui vinovat.
intrebari:
- Cat timp pot circula cu masina avariata pana sa se poata repara si deconta de catre Euroins?
- Este corecta aceasta conditionare?
Prin mostenire SRL cod caen 7500 dupa mama tatal fiind tehnician veterinar detine 5 parti sociale minorul (18luni) detine 15 parti sociale.

Este necesar coptarea unui asociat medic veterinar cu câte parti sociale?
In acest caz hotarirea AG trebuie trecuta prin Autoritatea tutelara?
Răspuns la discuția Succesiune
Va multumesc!
Discuție Succesiune
.Care sunt obligatiile mele in calitate de curator special in cazul succesiunii pentru nepotul meu dupa decesul fiicei mele. Minorul va moșteni pe langa alte bunuri si parti sociale dintr-o societate unde fiica mea era asociat unic- poate sa cedeze in favoarea tatălui lui? Cum?
1.Care sunt obligatiile mele in calitate de curator special in cazul succesiunii pentru nepotul meu dupa decesul fiicei mele.
2 Minorul va moșteni parti sociale dintr-o societate unde fiica mea era asociat unic- poate să cedeze in favoarea tatălui lui ?
Vă mulțumesc