avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Activitate alinaelena89

Activitate alinaelena89

buna ziua. in legatura cu ce v-am scris mai sus...ma puteti ajuta cu un raspuns? sunt obligata de lege sa imi fac contract cu cei de la asigurari de sanatate daca nu vreau sa beneficiez de ele, sau cu cei de la pensii? pot primi amenda la firma daca nu am facut acest lucru? iar in legatura cu contractul la 2 ore, ma avantajeaza cu ceva? va multumesc anticipat. o zi cat mai placuta
buna seara. cei de la asigurari sociale mi-au spus ca aveam obligatia de cand s-a infiintat societatea, chiar daca ea nu a avut activitate, ca asociat unic sa inchei un contract cu ei (prin care se plateste 5,5 % din salariul mediu pe economie) si ca astfel s-ar putea sa am surpriza unei amenzi pe firma. e posibil asa cva? adica daca abia din februarie a.c am avut activitate, se poate cere si din octombrie anul trecut, cand nu am desfasurat? sunt obligata sa inchei un contract cu ei daca nu vreau asigurari sociale? dar la pensii? e acelasi lucru si acolo (deoarece acolo nici nu am mai intrebat)? de asemenea de la asigurarile sociale mi s-a mai spus ca in calitate si de administrator sunt obligata sa am un contract prin care sa mi se stabileasca remuneratia. e adevarat? va rog mult sa ma lamuriti ca nu vreau sa isi bata joc de mine (oricum ei iti vorbesc la modul imperativ). iar in legatura cu contractul partial la 2 ore, ce inseamna functie de baza? eu inteleg ca administrator...daca da, e posibil ca administrator sa lucrez cu 2 ore? (deaorece si contabila mi-a spus ca pentru acest timp de lucru trebuie sa am studii superioare..oare din cauza asta?)si sa inteleg ca la functia de baza as plati din mana doar 90 lei, sau mai sunt si alte taxe? va rog lamuriti-ma deoarece sunt in ceata rau momentan si va rog dati-mi si un sfat cum ar fi cel mai bine sa procedez si cu contractul de munca. multumesc anticipat. o seara buna
buna seara. am cateva intrebari daca ma puteti ajuta:
1. in calitate de administrator si asociat unic de srl, fara dividente sau remuneratie specificata in actul constitutiv, sunt obligata sa imi inchei contract cu casa de asigurari chiar daca nu vreau sa beneficiez de ele? dar cu casa de pensii? societatea este infiintata in octombrie anul trecut, dar desfasoara activitate de anul acesta din februarie. pot primi amenda?
2. cat as plati din mana daca mi-as face contract de munca pe 2 ore la societatea pe care o detin?(asa cum m-a sfatuit contabila).
va multumesc anticipat. o seara cat mai placuta
Răspuns la discuția drepturi gravida neasigurata
buna seara. va rog daca puteti sa imi dati un raspuns in mesajul de mai sus deoarece sunt total nelamurita. multumesc anticipat
Răspuns la discuția drepturi gravida neasigurata
buna ziua. am revenit cu amanunte.mi-au fost prelucrate analizele la sange, deci inseamna ca au fost decontate de casa de asigurari. m-am uitat si pe site-ul lor si in baza cnp-ului am vazut ca sunt neasigurata. ieri am sunat si la asigurari si mi s-a spus ca automat, daca sunt asociat unic si administrator srl, cade cum ca as fi asigurata ca gravida sau lauza. mi s-a mai spus ca trebuie sa achit din urma cu 6 luni asigurarile, iar apoi doamna de la telefon s-a razgandit si a spus ca daca srl-ul a fost infiintat in octombrie anul trecut, trebuie achitat inca de atunci, deoarece aveam obligatia sa inchei un contract cu casa de asigurari inca de atunci ca si asociat unic, iar ca, ca si administrator trebuie sa imi inchei o fisa in care sa-mi stabilesc remuneratia.contabila mea mi-a spus ca imi pot face acum contract de munca pe 2 ore, si astfel sa nu mai am treaba cu asigurarile, iar doamna de la asigurari mi-a spus ca nici asa nu se poate deoarece o sa fiu verificata cu 6 luni in urma, si totodata mi-a spus ca e posibil sa primesc si o amenda pe firma. acum dvs ce parare aveti? cum ar fi mai bine sa procedez? stiti daca trebuie sa rezolv si la pensii ceva? multumesc anticipat si astept cu nerabdare un raspuns
buna seara. sunt insarcinata in 8 luni, sunt administrator al unui srl, dar nu mi-am facut contract de munca (deoarece am inteles ca in aceasta functie nu esti obligat), deci nu contribui la casa de asigurari si pensii. ieri am fost la medicul de familie pentru a-mi face analizele uzuale la sange si totodata am cerut si o trimitere catre o specialitate (dermatologie). astazi am inteles ca nu pot beneficia in baza trimiterii de consult gratuit deoarece apar ca neasigurata pe bilet, iar pe doctora cand am sunat-o mi-a spus ca trimiterea asa a fost inregistrata de la casa de asigurari, si totodata mi-a spus ca s-ar putea si ca analizele de sange sa se intoarca inapoi fara rezultat, si mi-a mai spus ca atunci cand o sa nasc la maternitate poate o sa fie nevoie sa platesc spitalizarea. acum eu stiam ca gravidele si lauzele neasigurate sunt de fapt in aceasta perioada asigurate, iar ca nasterea, fiind o urgenta este gratis (exceptie facand cezariana). mentionez ca, contabila mi-a dat un act in care se mentioneaza ca firma nu a avut activitate anul trecut (cand s-a declarat la sfarsit de an situatia firmei), tocmai pentru a nu avea probleme. acum intrebarea mea este, trebuie sa ma duc personal la asigurari sa fac dovada ca sunt insarcinata sau medicul de familie a transmis cand m-a luat in evidenta ca sunt insarcinata? sunt sau nu asigurata pentru aceste analize, sau trebuie sa le platesc? iar in privinta spitalizarii la nastere, trebuie sa platesc sau este gratis pentru gravide? as dori sa ma lamuriti daca puteti deoarece nu inteleg nimic. multumesc anticipat si va doresc o seara placuta
buna ziua. daca se primeste o citatie pentru un srl, pentru prezentarea in instanta a administratorului ei (paratul), iar administratorul nu se prezinta ce se poate intampla, ma refer se poate apela la bunurile sale personale sau doar cele din patrimoniul societatii? mentionez faptul ca in citatie se specifica faptul ca paratul va fi reprezentat de un birou juridic, si de asemenea, citez "lipsa actelor cerute de lege constituie o premisa pentru atragerea raspunderii personale patrimoniale a administratorului", "fapta ilicita a reprezentantului firmei consta in exercitarea unui management defectuos, in sensul ca, a dispus continoarea unei activitati care ducea in mod vadit la societatea debitoare in starea de insolventa, iar dovada acesteia rezulta implicit din simpla ajungere a debitorului in incapacitate de plata". de asemenea, se mentioneza art 138 alin 1 lit c si d din Legea nr 85/2006. aveti idee ce se poate intampla mai departe? multumesc anticipat
o zi placuta
buna seara. urmeaza sa nasc in luna iulie si as vrea sa stiu daca sotul meu poate lua stimulentul de insertie pe 2 ani si totodata sa mearga in continoare la serviciu. urmatoarea problema este cu mine: sunt asociat unic si administrator de srl dar fara contract de munca pe firma. acest lucru poate afecta ca sotul sa nu poata beneficia de stimulent? mentionez ca societatea este infiintata in octombrie, dar are activitate abia de 2 luni, iar eu nu contribui nici la pensii, nici la asigurari sociale, iar in trecut nu am mai lucrat niciodata. intrebarea este, pana la urma, statul tine cont ca detin aceste titluri, sa le zic asa, deoarece am inteles ca ar trebui sa dau declaratie cum ca nu realizez venituri. va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in cazul meu, deoarece nimeni nu a stiut sa ma lamureasca, si fiecare imi zice cate o opinie din care nu inteleg nimic. cu stima, astept un raspuns cat mai repede. va multumesc
buna ziua. am mai intrebat ceva pe tema asta dar cred ca nu s-a inteles.
daca sunt insarcinata si totodata asociatul unic nesalariat si fara dividente al unui srl care are activitate de 2 luni, infiintat din octombrie, ce datorii am catre asigurarile sociale, deoarece o data mi-au spus ca trebuie sa platesc cate 42 lei pentru sase luni in urma, iar o data mi-au spus ca fiind gravida sunt asigurata de la stat, dar ca trebuie sa aduc si actele firmei si situatia ei pe 5 ani, ori ea nu e inregistrata ca fiind activa decat de 2 luni. dvs ce ma sfatuiti? sunt asigurata ca sunt gravida sau nu? o zi buna
Discuție contabilitate
buna ziua. am citit pe net (acum nu stiu daca si bine) ca daca in diploma de licenta esti trecut economist, ai voie sa iti tii contabilitatea primara a firmei. in diploma mea de licenta scrie ca sunt licentiata in stiinte economice , in domeniul de administrare a afacerilor. eu am o firma srl a carei unic actionar si administrator sunt, iar pentru ca sunt singura din firma, voiam sa stiu daca pot sa imi tin contabilitatea si singura sa nu mai platesc un contabil, dar vreau sa ma ajutati cu un sfat. mentionez ca nu mi-am facut nici contract de munca pentru ca am inteles ca nu am nevoie, si am zis sa nu mai platesc si asigurarile de pe contractul de munca, deoarece afacerea este mica si voiam sa reduc din cheltuielile lunare. cu stima, va multumesc si astept un raspuns. o zi buna