avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate florencia

Activitate florencia

Răspuns la discuția imi raspunde cineva,va rog?
sunt nelamurita pt ca am primit numai raspunsuri contradictorii si nu stiu cine are dreptate.ce stiu sigur e ca la registrul civil imi dau certificat de nastere spaniol,ii pun apostila de la haga,il traduc la un traducator autorizat,cer la consulat foaia de drum pt copil si pot merge in romania,nu e nevoie de certificat romanesc sau pasaport.nu raman sa scot certificatul la ambasada,dureaza cateva luni si nu ma intereseaza sa raman aici,vreau sa ajung in tara.ii scoatem cerificatul romanesc acolo cu cel spaniol tradus aici.tot ce vroiam este sa fie trecut ca tata si mi s-a spus ca se poate cu declaratia notariala trimisa de tata,pe care o dau la registrul civil aici imediat dupa ce nasc.si daca cineva stie sa-mi spuna daca e posibil ce am scris aici(asta cu declaratia notariala mi s-a spus de catre un avocat )si daca mai am nevoie de alt act al tatalui pe langa declaratie.poate e complicat,dar sper sa ma ajute cineva ca voi naste in cateva zile si trebuie sa inregistrez copilul si sa anunt tatal daca poate face ceva din tara.multumesc tuturor celor care mi-au raspuns si celor care-mi vor mai raspunde.poate sunt mai insistenta dar e important pt noi sa stim ce e de facut.
Răspuns la discuția imi raspunde cineva,va rog?
as vre sa-i fac copilului cerificatul de nastere in romania.in spania il inregistrez doar la registrul civil,ii pun apostila si il traduc.vroiam sa stiu daca imi trimite tatal declaratia notariala autentificata si tradusa,va fi trecut doar ca tata si numele meu de familie sau va purta numele lui de familie?pe noi ne intereseaza sa aiba numele tatalui.mutumesc anticipat.
Nasc in Spania fara partener,imi trimite din Romania declaratie notariala autentificata si tradusa sa-l pot trece la rubrica tata aici la registrul civil.Am uitat sa intreb---mai e nevoie de vreun act al tatalui?
pt aly_yoana...raman sa nasc in spania ca sunt in luna a noua de sarcina,la avion nu ma primesc si nu risc sa nasc pe autocar.el nu poate veni in spania,sunt si alte probleme la mijloc.asa ca trbuie sa fac totul singura,de aici din spania,sa nu se complice totul.
Domnul Alvaro,multumesc din suflet pentru raspuns si pentru urari.Numai bine va doresc si eu.
tatal nu poate ajunge la bucuresti. va face declaratia notariala,autentifica si tradusa si o trimite.eu daca merg in romania,ii scoatem certificatul de nastere in tara si ne casatorim,ce trebuie rectificat?scuzati ca va intreb,dar nu am inteles tot.multumesc.
Discuție astept raspuns
Daca nasc in Spania si copilul va purta numele meu,as vrea sa stiu in Romania pentru recunoasterea copilului de catre tata si pentru a-i face certificatul de nastere,care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez si ce taxe trebuie sa platesc,cat m-ar costa totul.Nu sunt lamurita pt ca mi s-au spus mai multe variante.Multumesc.
declaratia notariala tradusa in spaniola cand il inregistrez aici la registrul civil?se poate cu declaratia fara fara sa fie el prezent?multumesc.
sper sa ma ajute cineva.voi naste in spania singura,tatal nu poate veni sa-l recunoasa,copilul va fi pe numele meu(nu suntem casatoriti).ii scot copilului certificatul spaniol,il traduc,scot foaia de drum pt copil si merg in tara.daca ne casatorim inainte cum procedam sa fie si copilul trecut pe numele tatalui(fiind pe numele meu de fata) si cat dureaza sa scoatem certificatul de nastere in romania?
as dori sa stiu cate luni dureaza sa scot copilului certificatul de nasterre romanesc in spania?