avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Activitate abramburicaica

Activitate abramburicaica

Răspuns la discuția Post de conducere si ANFP
Inseamna ca am specanta ca voi putea sustine examenul la Iasi.Nu de alta dar drumul e scump si cu salariul pe care il am jumatate din ei i-as da pe tren.Examenul nu e o problema dar drumul e costisitor.Va multumesc!;)
Răspuns la discuția Post de conducere si ANFP
Deci trebuie sa ma duc la Bucuresti ,pentru a purea fi examinata pentru promovare? Eu sunt din Iasi.
Dar de recunoscut poate sa-l recunoasca oricand,la starea civila,doar printr-o declaratie in fata ofiterului de stare civila,chiar daca copilul are 5 ani ?
Multumesc!
Va rog sa-mi explicati:
recunoasterea poate fii facuta de concubin la starea civila sau la notar oricand,la orice varsta a copilului ?
Incuviintarea purtarii numelui poate fii facuta la starea civila numai odata cu inregistrarea nasterii sau se poate si ulterior prin declaratie in fata ofiterului de stare civila sau a notarului?
Stiu ca la instanta pot fi facute amandoua dar pe mine ma intereseaza sa o fac la starea civila.Care sunt termenele si cum se procedeaza?
Am inteles ca mai nou ANFPul organizeaza examenul pentru posturile de conducere.
Intrebarea mea este :pentru postul de sef birou -prin promovare a persoanei in cadrul aceluiasi serviciu-se prezinta cei de la ANFP personal sau examenul poate fii organizat de catre primar prin numitea unei comisii din interiorul unitatii?
Multumesc!
Răspuns la discuția visa romania
Daca aveti viza expirata nu va puteti casatori.
Din moment ce afirmati ca intre dvs.si sotia dvs.sunt 16 ani diferenta inseamna ca aveti o varsta,ceeace denota o maturitate in gasturi si gandire.De aceea vin cu urmatoarea afirmatie>nu credeti ca sotia a vazut in dvs.mai degraba un parinte decat un sot ?Intre timp fata a crescut si a dorit o noua experienta,in timp ce dvs.ati imbatranit si v-ati gandit la o consolidare a relatiei prin a o tine cu forta.Nu cred ca va iubeste si nu cred ca va iubit cu adevarat.Probabil ca i-a placut confortul pe care i-l ofereati,dorinta de calatorii,bani la discretie,dragostea paterna de care probabil nu a avut parte in copilarie,etc.Sunt convinsa ca acest june de Bucuresti nu e prima aventura a sotiei dvs.Daca prietena sotiei si confidenta dvs.ar fii sincera v-ar putea divulga mai multe ascapade amoroase ale infidelei dvs.sotii,sunt sigura.Si ce veti face,veti plati un detectiv de cate ori va iesi din casa?Adulterul se va produce si cu dvs.de mana.Daca fata a dat de gustul amorului nu o mai aduceti usor pe calea cea dreapta.Mai mult si daca se intoarce credeti ca relatia dvs.de cuplu va mai putea fii la fel?Penru ce va complicati existenta?Razbunarea dvs.nu duce la nimic.Veti suferii tot dvs.,iar sotia tot cu amantul va fii.Concluzia <cautati o doamna mai apropiata de varsta dvs.si lasati domnisoarele tinere sa-si traiasca viata cu tineri de varsta lor.Oricum ,in viata intima,in momentele de amor veti fii mereu comparat cu amantul,asa ca e pacat sa traiti ca un caine credincios cand puteti trai alaturi de o femeie matura si la fel de plina de virtuti.Nu disperati,timpul va ajuta sa va castigati incredere si ganditi-va ca poate e mai bine acum decat sa traiti toata viata in minciuna.Eliberati-o pe sotie gadindu-va la eliberarea dvs.Nu traiti in basme,ele nu mai pot fii realizabile, nu acum si nu aici.Maturizati-va!
Cati ani are copilul ? Declaratia pe proprie raspundere o poate da la notar,dar este mai bine sa mearga la Judecatorie pentru ca acolo prin hotarare judecatoreasca recunoaste copilul si ii da si incuviintrea purtari numelui.Dupa care mergeti la primarie.
Răspuns la discuția drepturi din casatorie
Fiind si casa lui poate aduce sa loruiasca pe cine vrea in jumatatea lui de casa.Asa ca ii poate face si buletinul la adresa dvs. Din pacate.Puteti fiind cadru MAI sa-i faceti probleme la serviciu,adica sa depuneti reclamatii la politie pentru rele tratamente,pentru tulburarea linistii publice,etc.