avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 171 soluții astăzi
Forum Activitate sayla

Activitate sayla

Discuție carte funciara
buna ziua .in jurul casei am un teren de 2600 m din care 800 m sunt plus i-mi apartin doar 1800 m pe care am acte(titlu de proprietate) acum citeva zile au aparut niste persoane cu op hot judecatoreasca si un titlu pe cei 800m plus.. PROBLEMA ESTE CA VOR SA-MI IA 800M CHIAR IN CENTRUL TERENULUI ADICA CEL MAI BUN LOC...DACA AS FACE CARTE FUNCIARA EU PRIMA PE CEI 1800M OCUPIND TERENUL CARE -MI CONVINE AR MAI PUTEA SA I-MI IA CENTRUL TERENULUI SAU MAI BN ZIS AR PUTEA FACE SI EI ALTA CARTE FUNCIARA PE ACELASI TEREN
Discuție uzucapiune
tatal meu are linga casa o gradina mare pe care o stapineste de 50 de ani nefiind deranjat de nimeni , pina in 89 la avut ca folosinta si dupa la stapinit ca fiind proprietar platind impozit ,acum citiva ani cind au venit de la primarie cu masuratorile i s-au gasit 800m plus iar acum citeva zile au aparut niste persoane cu o hotarire judecatoreasca si un titlu de proprietete recent pe acei 800m ce sunt plus CE PUTEM FACE PTR NU A PIERDE TERENUL DEFAPT SUNTEM DISPUSI SA-L CUMPARAM DAR NU VOR SA NI-L VINDA NOUA CI VOR SA-L VINDA UNOR VECINI DE AI NOSTRI CARE LE-AU SPUS CA IN GRADINA LA NOI S-AR AFLA 800M PLUS SI CA AR FI TERENUL LOR nu ar fi normal sa ne intrebe pe noi daca vrem sa-l cumparam sau nu stiu cum sunt legile sunt chir obligati cred sa intrbe inti pe cei care la-u detinut atita timp daca vor sa-l cumpere CUM PUTEM FACE CA TATAL MEU ESTE DISPERAT CA II VOR LUA ACEST TEREN...TATAL MEU AVIND SI UN PROCES VERBAL DE PUNERE IN POSESIE PE ACESTI 800M.....(.tatal meu spunea ca este pamant ramas de la boeri adica fara stapin)
tatal meu se foloseste de un teren care se afla in gradina noastra de mai bn de 50 ani acum citeva luni au venit niste persoane CU O HOTARIRE JUDECATOREASCA SI UN TITLU DE PROPRIETETE FACUT RECENT sustinind ca este terenul lor .CE PUTEM FACE PT A NU-L PIERDE ...DACA ESTE CEVA DE FACUT