avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate ana12345

Activitate ana12345

Buna dimineata,
de data aceasta scriu in numele unui prieten. E casatorit de 20 de ani, au impreuna un copil de 12 ani si au decis sa divorteze. in mometul de fata locuiesc in italia, de 2 ani. in romania locuiau intr-un apartament inca de cand s-au casatorit proprietate privata a socrului. acum un an socrul a fost de acord sa treaca apartamentul pe numele fiicei sale. insa nu prin vanzare-cumparare (nu stiu care sunt celelalte posibilitati si repercursiunile lor). prietenul meu se teme ca daca divorteaza rudele sa nu cumva sa isi ceara drepturile in instanta. el personal nu vrea absolut nimic, insa doreste ca proprietatea sa ramana copilului, fara ca matusa sau verisoara sa poata vreodata sa ceara ceva in instanta...
Răspuns la discuția infiintare si functionare PFA
Va multumesc tare mult.
Inca ceva:
Sunt obligata sa trec toate contractele pe PFA? Daca voi intalni, prin absurd vorbind, pe cineva care prefera conventie civila?
Buna seara,
Am sa expun intai situatia si abia apoi am sa lansez cateva intrebari.
Situatia este urmatoarea - in momentul de fata sunt angajat cu CM intr-o institutie privata de invatamant superior. De cativa ani de zile am contracte de colaborare (cele mai multe pe drept de autor sau prestari servicii) pe care le declar anual. Activitatile depuse se rezuma de cele mai multe ori la organizare de evenimente culturale (festivaluri), insa uneori fac traduceri pentru aceste evenimente.
Si vreau sa-mi infiintez PFA.
Acum intrebarile:
1. Cate coduri CAEN pot trece?
Pentru ca eu consider ca se portivesc urmatoarele:
7021 - activitati de consultanta in domeniul relatiilor publice si al comunicarii (pentru atunci cand fac PR pentru astfel de evenimente / specific ca studiile universitare s-au finalizat cu o diploma in Teatrologie - management cultural)
7430 - activitati de traducere scrisa si orala
(pentru traducerile pe care le fac la evenimente, fie in scris, fie pe cale orala)
8230 - activitati de organizare a expozitiilor, targurilor si congreselor
(ideea de festival de cuprinde pe toate cele enumerate mai sus)
9002 - activitati suport pentru interpretarea artistica (spectacole)
(pentru cazurile in care fac consultanta sau selectie de spectacole)
2. Daca aleg sa am norma fixa de venit insa depasesc norma, voi plati in plus?
3. Inteleg ca orice as alege - norma fixa de venit sau sistem real, oricum am de platit lunar contributii, chiar daca in unele luni nu am niciun contract? Anul acesta de exemplu am inceput astfel de gen de activitati in iunie, e drept ca s-au tinut lant, dar daca si anul viitor e la fel, in perioada ianuarie-iunie platesc contributii de aproximativ 300 lei lunar (mai mult sau mai putin)?!
4. Ca PFA pot incheia o colaborare cu o institutie de stat pe perioada determinata, de 1 an, de exemplu?
5. Care sunt cheltuielile deductibile din impozit si in ce procent? Se deduc lunar sau la final de an?
Va multumesc.
Sper ca asta sa fie varianta... Desi azi am tot intrebat o serie de juristi si se pare ca nu e atat de simplu... Dar daca da, atunci juristul din institutie va fi urmatorul. Pentru el nicio problema de acest gen nu are rezolvare. Eu il banuiesc de lene excesiva si teama de birocratie. Oricum, multumesc, Kyandra.
N-am idee... Pe vremea aceea era alta conducere. Si oricum, nu-mi permit sa comentez deciziile celor de dinainte. Toti facem greseli, doar ca, iata, altii platesc.
Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea problema: am o angajata care nu isi indeplineste sarcinile de serviciu (din lene, rea-vointa, uneori chiar necunoastere etc). Vreau sa stiu care sunt posibilitatile legale de a angaja pe altcineva pe acest post? Poate fi vorba de contract pe perioada determinata, accept orice solutie, doar sa pot aduce un om care sa isi faca treaba... Mentionez ca este vorba despre o institutie de stat.