avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Activitate vladvlad

Activitate vladvlad

Răspuns la discuția Prestatie tabulara
Nu stie nimeni care este solutia in situatia mea?
Am incheiat un antecontract de vanzare cumparare pentru o suprafata de teren, intrand totodata si in posesia acestui teren. Promitentul vanzator a dobandit aceste teren de la o alta persoana tot printr-un antecontract de vanzare cumparare. Mai simpul, situatia este in felul urmator:
X care detine titlu de proprietate asupra unui teren (in urma cererii depuse la legile fondului funciar, terenul nefiind intabulat) incheie cu Y un antecontract de vanzare cumparare pentru o suprafata de teren, Y intra in posesia terenului, ulterior Y incheie la randul sau un un antecontract de vanzare cumparare pentru aceeasi suprafata de teren cu Z predandu-i in continuare posesia terenului lui Z, care si el ”vinde” acel teren lui Q. Intrebarea este urmatoarea:
O vrea sa formuleze o actiune solicitand instantei sa emita o hot care sa tina loc de contract autentic de vanzare cumparare. Avand in vedere succesiunea de antecontracte de vanzare-cumparare, impotriva cui trebuie sa formuleze Q actiunea, impotriva tuturor promitentilor vanzatori si cumparatori anteriori lui, sau doar impotriva lui X, (care apare in TP). Trebuie sa solicite instantei sa valideze toate conventiile anterioare si sa cheme in judecata pe toti promitentii vanzatori si cumparatori anteriori lui sau sa il cheme in judecata doar pe X si sa solicte instantei sa sa emita o hot care sa tina loc de contract autentic de vanzare cumparare intre ei doi, intre X si Q?
Am o problema cu privire la un teren Tatal meu, in prezent decedat, a incheiat in anul 1998 un antecontract de vanzare cumpare pentru o suprafata de teren de 1200 mp cu o persoana care avea in folosinta o suprafata de teren de 2000 mp, pentru care nu avea titlu de proprietate (il avea imprejmuit), aceasta asumandu-si obligatia de a efectua toate demersurile in vederea obtinerii titlului de proprietate pentru intreaga suprafata de teren. In anul 2004 insa, vanzatorul a obtinut titlu de proprietate pe suprafata de 800 mp (terenul care i-a ramas dupa ce a vandut 1200 mp) in urma cererilor depuse in temeiul legilor fondului funciar. In prezent eu folosesc suprafata de 1200 mp cumparata avand chiar edificata o locuinta pe acest teren (fara autorizatie de contr.) si este inregistrata la pozitia tatalui meu din registrul agricol. Va rog sa ma ajuntati cu un sfat si sa-mi recomandati ce ar trebui sa fac ca sa imi pot intabula dreptul de proprietate pentru acest teren. Daca nu am fost suficient de explicit va rog sa-mi spuneti si o sa mai detaliez. Multumesc anticipat.