avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate andreix19

Activitate andreix19

Discuție Hartuire
Buna ziua,
De la un timp am inceput sa ma simt hartuita. Cu 5 luni in urma m-am despartit de fostul prieten si de atunci a inceput calvarul (el are 21 de ani). La inceput a fost bland dar cum eu nu am mai vrut sa ma impac cu el a inceput sa treaca la fapte: a desumflat cauciucul unui prieten, s-a inhaitat cu niste colegi de clasa si permanent primesc injurii, primesc mesaje de la el (nu dar de amenintare, dar prin care el spune cat de bun e el si cat de proasta sunt eu), prieteni de ai mei sunt sunati si primesc mesaje. Eu am suportat pana astazi cand la 9 dimineata am primit un mesaj pe facebook de la un prieten de al lui care spunea: Te va face zob! (am facut screenshot). Cand am ajuns la scoala am avut surpriza ca fostul sa scoata (habar nu am de unde) niste poze mai intime cu mine pe care eu nu i le-am dat si sa le distribuie la scoala. Foarte multe persoane le au. Primesc permanent injurii. Situatia numai poate continua pentru ca ma simt hartuita si agresata psihic. Vreau sa ma duc la politie si sa fac plangere dar nu stiu daca se poate rezolva ceva pentru ca nu am dovezi inafara de acel mesaj: Te va face zob. In schimb am multe persoane din clasa ca martori. Ma gandesc ca ei pot sterge pozele din telefon si pe urma sa nu recunoasca nimic. In schimb atuul meu poate fi ca multa lume a vazut acele poze. Ce pot face?