avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 396 soluții astăzi
Forum Activitate Daniela Elisabeta

Activitate Daniela Elisabeta

Răspuns la discuția recuperarea investitiei
va multumesc mult! imi dati sperante!!!!!!
Răspuns la discuția recuperarea investitiei
ma scuzati, va rog! nu inteleg.multumesc.
Răspuns la discuția recuperarea investitiei
Buna ziua! am facut aceste investitii in anii 2003-2004,2005. am facturi doveditoare ale materialelor pe care le-am bagat acolo.
daca eu am investit in inbunatatirea conditiilor de trai ale socrului meu( am tras apa si canal, am construit o baie cu pereti si toate utilitatile,o fosa septica,etc avind dovezi ( facturi, martori si poze care certifica ceea ce sustin) el bucurindu-se de aceste lucruri fara a-mi rambursa nimic, cum pot acum la impartirea bunurilor sa-mi recuperez investitia? Cind se va face succesiunea, nu cred ca vom ajunge la un acord. ce posibilitati am?
Discuție mostenire
eu ma gindeam ,daca se aliaza cei 2 frati defavorizati si deschid o actiune in instanta, impotriva celui de-al treilea(deja proprietar), care sint sansele sa devina totul echitabil? ca frati, eu cred ( in necunostinta legala) ca trebuie sa existe o lege universala de fi tratati toti trei in mod egal!
Fratele care a primit 1 lot prin vinzare-cumparare acum 25 ani este acelasi care ar fi primit acum prin donatie facuta de tatal lui un al doilea lot.
va multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns. vin in continuare cu alte detalii care ma vor ajuta sa gasesc solutia cea mai buna. soacra mea a murit acum 13 ani si nu s-a facut succesiunea . deci se vor face amindoua acum. la origine au existat 3 loturi a cite 250mp in zona Colentina,Bucuresti, care au fost achizitionate de ambii mei socri. au instrainat cu act de vinzare cumparare un lot unuia dintre frati acum 25 ani. corect nu ar fi ca acum ceilalti 2 frati sa primeasca cite unul din cele 2 loturi ramase?
bineinteles ca de o intelegere intre cei trei frati nu poate fi vorba! cel care a "primit" acum donatie pe un lot este tot acela care este deja proprietar. deci daca ceilalti 2 frati ar lasa lucrurile asa, unul se alege cu 2 loturi a cite 250mp plus 1/3 din al treilea! mentionez ca nu este o problema ca sotul meu sa ajunga din Italia la Bucuresti pt a face toate demersurile necesare personal. inca o intrebare daca se fac cele doua succesiuni ,nu se mai poate activa in instanta ? care sint sansele ca aceste trei loturi sa fie impartite egal intre cei trei frati? va multumesc ! o zi buna.
locuiesc cu sotul si copiii in Italia de 4 ani. socrul meu a decedat in 31.12.2010. exista 3 frati mostenitori . unul este sotul meu. ceilalti 2 traiesc in bucuresti. dorim sa facem succesiunea si dorim sa stim tot ce este nevoie, cit dureaza ,cum trebuie sa procedam! un amanunt: socrul meu avea 97 ani impliniti cind a murit. se pare ca a facut donatie unuia dintre frati a unei parti din mostenire in defavoarea celorlalti doi. se poate anula aceasta donatie? vreau sa stiu cum calculez valoare celor 2 proprietati care sint in bucuresti si care trebuiesc impartite, pt a sti citi bani imi trebuiesc pt onorariul notarului. va multumesc si astept raspuns.