avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 243 soluții astăzi
Forum Activitate iatagangheorghe

Activitate iatagangheorghe

pentru,unde avem voie sa facem focul in curte am gasit legea 307/2006 ,iar pt gardul despre care vorbiti ar fi legea 50/1991 art 611-621
multumesc pt raspuns,dar va rog sa-mi aratatiu articolul ion care se specifica acest lucru,am cautat dar nu am gasit nimic in aceasta directie ,cu respect , astept un raspuns
buna ziua! va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Am un vecin care face mereu focul la 10 cm de gardul meu si apoximativ un metru de magazia de lemne,unde ma pot adresa ,exista cumva o lege in sensul acesta,va rog sa-mi spuneti articolul de lege unde se specifica
- tot cu el am avut un conflict pe tema, ca intre gardul care separa propietatile si constructie sunt mai putin de 60 cm,adica mai exact sunt 52 cm,care este limita legala?
-Daca si-a construit singur gardul despartitor eu am voie sa-l atig pepartea mea fara sa-i cer acordul? daca da ,va rog sa-mi aratati articolul de lege,multumes
c anticipat,astep raspunsul dvs. cu stima
Discuție Inchidere PFA
Buna ziua! va rog sa-mi spuneti cum as putea sa inchid PFA-ul avand in vedere ca il am de aproximativ un an?
multumesc anticipat pentru raspuns
buna ziua!va rog sa-mi spuneti daca bonurile de benzina le trec in rjic cu valoarea intreaga sau la 50 la suta?
multumesc frumos,astept raspuns...
buna ziua! am un PFA de anul trecut din 29 mai,am fost la fisc si am completat form.220 cu venit estimat de mine 3000 icasari si 1000 cheltuieli ,am platit impozit semestrial in care este inclusa si sanatatea,
-vrea sa stiu ce suma se deduce din aceasta valoare?
am deschis cont bancar pe PFA si am debit direct cu abonament de telefonie mobila,am mai alimentat cu diverse sume pt a platii telef.
-chitantele de depunere numerar trebuie contabilizate undeva?
-extrasele de cont unde arata plata facuta de banca catre furnizorul de servicii de telefonie mobila,eu trebuie sa contabilizez si acele plati la data la care au fost facute fiecare ?
-am fost ieri la fisc si d-na de la ghiseu mi-a dat sa completez formularul 220 pana pe data de 15 mai,iar astazi când am mers din nou o alta d-na functionara mi-a dat mai multe formulare,printre care 220 pana pe 15 februarie pt anul 2015
-200 pe anul 2014 pt declararea venitului pe PFA?
-392 b de pe sait-ul ANAF si CD
-va rog sa-mi spuneti daca mai trebuie sa completez si alte formulare si daca s-a mai modificat ceva referitor la pensie si sanatate pt PFA,daca trebuie sa platim obligat?
-
Răspuns la discuția PFA sau II
MULTUMESC TARE MULT
Răspuns la discuția PFA sau II
multumesc frumos ,dar daca m-ati putea indruma cum sa fac ,sa-mi infiintez una dintre acestea ,ce ar trebuii sa stiu ,sa fiu platitor de tva ,sau nu?imi trebuie casa de marcat daca prestez la firme?multumesc anticipat...
Discuție PFA sau II
buna ziua ! va rog frumos sa ma ajutati sa inteleg care-i mai benefica pentru prestarii servicii in domeniul instalatiilor termice ,sanitare si gaze un pfa sau un ii ? daca se poate, ce ar trebuii sa stiu eu daca imi infiintez una dintre acestea?
Discuție taxa auto
Bună ziua,vă rog să mă ajutați să deslușesc un lucru! .Am dat în judecată agențiile statului,AFP,ș.a.m.d în anul 2011 pentru recuperarea taxei auto pe care am plătit-o în anul 2010 luna aprilie în valoare e 2866 lei ,am câștigat și în prima instanță și la recurs ,pentru restituirea banilor m-au pus să completez un formular de restituirea sumei dar,cand mi-au dat banii în cont au depus aceeași sumă fără dobândă ,fără indice de inflație,înainte se facea automat calculul și actualizarea sumei, aici nu înțeleg eu ,statul face o ilegalitate ,folosește banii pe care îi depunem pentru taxa auto sau taxă de primă înmatriculare etc...dar banii aceștia dacă îi depuneam la bancă?!luam ceva dobândă ,nu?și atunci statul de ce nu acordă aceste dobânzi sau măcar indice de inflație?deci dacă cunoașteți ceva modalități de recuperare,vă rog frumos să-mi scrieți și mie,cu stimă și mulțumesc anticipat pentru preocupare