avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Activitate b.mariana

Activitate b.mariana

Discuție scutire impozit
in baza carei legi esti scutit de plata impozitului local pe o perioada de 10 ani,in cazul unei constructii noi? (am citit ca ar exista o astfel de lege);daca exista, mai pot beneficia,receptia avand loc anul trecut?
buna ziua,
referitor la subiectul de mai sus,astazi am fost la adm.financiara;dupa ce m-au plimbat pe la vreo trei ghisee cu cozi..... ca la administratie!!!!!,am ajuns in final ,se pare, acolo unde trebuia;am explicat ca vreau sa platesc dar numai ce este corect,si ca parca am auzit ca exista si prescrierea; dar aici,surpriza:cand ,,am indraznit"sa spun ca totusi din 2003 a trecut o perioada mai mare de cinci ani,si neprimind nici o instiintare pana acum,am inteles ca ar interveni prescrierea,doamna respectiva a luat foc,spunand ca nu exista asa ceva;atat timp cat se ocupa dumneaei de executari,nu va exista nici o prescriere,si sa-si scoata contribuabili din cap asa ceva,ca este satula cati vin cu aceasta remarca;ca publica pe site fin. situatia,si nu va fi-citez:,,in vecii vecilor" nici o prescriere.
Acum intrebarea mea este:se prescrie situatia pe o perioada de cinci ani?,-repet nu am primit nici o instiintare(recunosc, vina mea este ca nu am stiut ca in momentul in care contractul de inchiriere l-am transformat in comodat -la notar,trebuia sa merg la financiar sa-l inchid pe cel de inchiriere-am gresit sunt de acord sa platesc,dar numai ce este real).
Daca imi puteti spune ce baza legala se aplica in acest caz.Multumesc anticipat,o seara placuta.
Răspuns la discuția proiect
multumesc
Răspuns la discuția proiect
si care ar fi aceste programe de finantare?
Răspuns la discuția proiect
dar ajutorul de stat ce inseamna si in ce consta?am citit zilele trecute un articol aici pe avocat;va multumesc pentru raspunsuri;din pacate vroiam sa apelez si la banci pentru obtinere suma necesara in vederea constructiei
Discuție proiect
buna ziua,
detin un teren de 4000mp la 14 km de capitala;exista posibilitatea deschiderii unei gradinite+scoala1-4+loc recreere, accesand fonduri europene?Daca da,poate imi puteti da detalii cum ar trebui sa incep...(firma exista)
am inchiriat locuinta in 2004 unei firme,(cu contract la administratia financiara inregistrat in 07.05.2004) pe o perioada de 5ani ,cu o valoare lunara a chiriei de 1.000.000 lei vechi (100ron); in 10 martie 2009 am facut un contract de comodat la notar, pe aceeasi locuinta, cu aceeasi firma, cu valabilitate din 01.05.2009,-cand avea scadenta contractul de inchiriere;acest contract de comodat nu l-am dus la financiar,nici nu stiu daca trebuia,chiria in acest nou contract fiind zero;
pe 02.02.2012,am primit somatie de la administratia fiscala,ca am de platit 957 ron,impozit pe venituri din cedarea folosintei bunurilor.Este adevarat ca nu am platit nimic pana acum,dar imi pare cam mare suma,eu incasand 100 ron pe luna.
ce ma nelamureste este ceea ce scrie in titlul executoriu:
decl.imp.plati anticipate din 15.03.2003 pana in 15.12.2003(4 la numar),apoi continua si se termina cu decizie calcul accesorii, prima din 31.12.2003,si ultima datata in 31.12.2010, (sunt 28 la numar)
Daca imi puteti explica ce inseamna,pentru ca nu inteleg. Multumesc anticipat.
societatea la care lucrez,se aprovizioneaza cu marfa adusa cu masini de 20t(tir-uri) ;nu pot face manevre pentru a intra in curte,se descarca marfa pe trotuar ,apoi cu stivuitorul este dusa in depozit;am primit o vizita de la finantele locale,care au spus ca trebuie sa platim o taxa zilnica pe metru patrat,pentru folosirea trotuarului ca si cale de acces in curte;
de buna credinta a doua zi ne-am prezentat la sediul lor avand actele necesare;am explicat care este activitatea si au spus ca de fapt nu este cale de acces,ci folosim trotuarul ca depozitare pana la asezarea marfurilor in depozit ,si sa platim ca atare ca nu este mare diferenta ca bani;am fost de accord dar,surpriza pentru noi,cand au vazut ca avem contractual de inchiriere din 2009,au spus ca trebuie sa ne amendeze si sa platim si retroactiv inclusiv penalitati de neplata;
INTREBARE:am platit amenda ,dar au voie sa ne impuna plata retroactiv,din moment ce am fost sanctionati?(le-am spus ca activitate intensa nu este din 2009,iar replica a fost cu ce demonstrez;am spus ca am facturile de marfa din acea perioada,dar au spus ca asa au primit ordin de la curtea de conturi,,si mai bine platesc ………
Va rog unde gasesc in codul fiscal acest lucru?
am construit o casa;autorizatia a expirat de 3 ani;nu am facut receptia,dar am platit toate taxele;am si modificari la proiect;am auzit ca exista o ordon.prin care dupa plata unei amenzi,poti intra in legalitate.Este adevarat?Daca da,care este aceea?