avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate Societate civila de mediatori Grecu & Contanu

Activitate Societate civila de mediatori Grecu & Contanu

Răspuns la discuția Medierea in Romania
havera a scris:

Slaurentiu a scris:

Si va asigur ca si pe viitor asa am sa fac, voi promova institutia medierii si voi cere sa fim respectati si calcati in picioare!


Corect :)) - chiar nu imi doresc asta

Cu tot respectul, cred ca trebuie sa schimbati ceva in cererile dvs. ...
Răspuns la discuția Medierea in Romania
Slaurentiu a scris:

Stimate coleg. Nu contest faptul ca nu ai perfecta dreptate. Noua mediatorilor ne revine faptul de a promova medierea, asa este. Dar cum vi se pare atitudinea unora carora prin lege le revine sarcina de promovare a medieri, a organizarii si functionarii acestei institutii, pentru care sunt platiti de catre noi sa incalce dispozitiile legale, drepturile mediatorilor ba mai mult onoarea acestora? Avem nevoie de o conducere respectabila, cu bun simt si care sa respecte dispozitiile legale. Nu credeti ca avem acest drept intr-o tara democratica? Sau sunt prea mari asteptarile mele? Intotdeauna am fost de parere respectema sa te pot respecta! Nu cred ca nu sunteti de aceeasi parere cu mine?! Le cerem prea mult cand le pretindem sa ne respecte si sa respecte legislatia Romaniei?


Laurentiu,

Te lupti cu morile de vant :). Ma repet: peste tot este la fel. Daca nu facem noi nu va face nimeni. Spune-mi te rog ce a facut Baroul pentru tine din punct de vedere al promovarii? Ce au facut diversele instututii care "coordoneaza" consilierii pe diverse domenii...?
Nu cred ca are rost sa discutam despre ce ar trebui sa faca altii (ca asa spune legea, lege spune multe - conteaza ca noi oamenii si cei care profeseaza sa ne intelegem :) - tot la mediere ajungem :) ), mai bine discutam ce trebuie sa facem noi ca cei care au nevoie de mediere sa inteleaga avantajele acesteia.

Ziua buna,
Ciprian
Răspuns la discuția Medierea in Romania
Slaurentiu a scris:

Stimate cegrecu. Ca si mediator cred ca stiti faptul ca in Romania medierea nu functioneaza si stiti sper ca stiti si de ce. Aceasta institutie a medieri a fost acaparata de o mana de oameni, membri ai consiliului de mediere care au folosit aceasta institutie in scopuri personale si in scopuri conferite de lege, nici macar a bunului simt. Bun simt care unora le lipseste cu desavarsire. Dupa falsificarea alegerilor, incalcarea drepturilor mediatorilor, a legislatiei in vigoare art. III din Legea 370/2009, si inscedind tot felul fapte pentru eludarea legii iata ca Curtea Constitutionala a statuat ca art. III din Legea nr. 370/2009 este constitutionala iar CM trebuia sa organizeze alegeri pentru un nou consiliu. In consecinta toate actele emise de aceasta institutie sunt nule de drept. Incalcarea dispozitiilor art. III din Legea nr. 370/2009 sa facut cu buna stiinta si spunem si sustinem acest fapt ca desi CM i sa cerut si a fost sesizat ca incalca dispozitiile legale acestea si-au continuat activitatea ca si cand totul ar fi decurs normal, bineinteles activitate in interes personal incalcand pe mai departe cu buna stiinta drepturile mediatorilor.
Nu sa promovat medierea? Da asa este cine sa o faca? Foarte putine persoane au fost si sunt care promoveaza institutia medieri, iar cei care promoveaza institutia medierii sunt catalogati ca fiind contra neleguitilor din CM, ponegriti, injositi, fabricandulise tot felul de dosare, cu scopul evident de ai reduce la tacere. De ce oare? Interesul personal a membrilor din CM este mai presus decat interesul mediatorilor. Toata lumea poate vedea acest lucru daca nu este legat la ochi si pot spune cu certitudine si cu deplina convingere ca mediatorii nu sunt asa de prosti, si redusi incat sa nu vada realitatea si faptul ca sunt calcati in picioare. Toti care am sperat ca va veni o zi in care justitia isi va spune cuvantul si nu este atat de oarba sa nu vada incalcarile dispozitiilor legale de catre cei care conduc aceasta institutie, iata ca cei ce au crezut in justitie si in adevar, timpul si-a spus cuvantul, intradevar justitia lucreaza si nu doarme, iar Curtea Constitutionala a statuat "art. III din Legea nr. 370/2009, este constitutionala" iar cei care cu buna stiinta au incalcat legea trebuie sa raspunda pentru faptele lor.


Laurentiu,

Ce stii tu stiu si eu, stie toata lumea. "Ceata" de care vorbesti nu este doar in mediere ci peste tot, in toate domeniile de sus pana jus, de la stanga la dreapta.

Promovarea, nu trebuie sa o faca altcineva pentru noi (ma refer la mediatori) - promovarea o fac mediatori, cu timpul vor intelege. Este inutil sa asteptam sa ne promoveze cineva. Nimeni nu face pentru nimeni nimic daca nu are ceva de castigat, pana la urma asa este normal - toti muncim pentru bani.

Cat despre recomandari - dupa cum stiti acestea sunt benefice oricarui business.

Ziua buna,
Ciprian

Răspuns la discuția Medierea in Romania
havera a scris:

Ati fi surprins sa vedeti ca sunt ''pe aici'' chiar si avocati mediatori :)
Un exemplu:
www.avocatnet.ro/content/for...

Si in localitatea de unde sunt exista un avocat-mediator (de care stiu eu, poate or fi mai multi) care atunci cand simte ca exista sansa ca clientii sa se inteleaga la un moment dat intr-un proces le prezinta varianta medierii ca fiind mai ieftina si mai rapida. Exemplul pe care il cunosc personal (ca mai sunt si altele, din auzite) a fost sa faca un acord de mediere intr-un partaj care nu se mai facea din lipsa banilor si trecusera 2 ani de la divort. Niciuna dintre parti nu avea bani pentru taxa de timbru care era aprox. 6000 lei, nemaipunand la socoteala onorariul dumnealui. A incheiat acordul de mediere, l-a dus/depus in instanta (daca folosesc gresit termeni juridici, scuze, sper ca se intelege ce vreau sa spun), s-a depus taxa de timbru (din bani imprumutati :) ) la Impozite si Taxe, iar onorariul dumnealui a fost... sa zicem mic. Taxa de timbru a fost recuperata dupa ce sentinta a ramas definitva, iar cu totul, ca timp, a durat 2 luni.
Avocatii nu pot recomanda medierea unor clienti care vor neaparat sa castige, cu orice pret sau orice risc, mai mult decat li se cuvine sau decat e dispusa partea adversa sa dea, pentru ca nu ar fi ascultati. Iar in privinta informarii despre mediere, nu cred ca nu ar fi capabili sa ofere ei insisi informatii. De asemenea, nu cred ca ati vrut sa insinuati ca nu recomanda medierea din interese materiale...



Nu am insinuat nimic, doar am intrebat daca sunt avocati care recomanda medierea si trimit clienti lor la informare despre mediere (mai ales ca este gratuita - o stie toata lumea). Si cand vorbesc de mediere ma refer mai mult la solutionarea conflictelor pe parte comerciala - in ceea ce ma priveste.

Ziua buna,
Ciprian
Răspuns la discuția Medierea in Romania
catalin ciobanu a scris:

stimate coleg, sint de parere ca medierea va avea succes tinind cont de faptul ca rezolvarea conflictelor dintre parti ar fi mai facila si mai usoara in fata mediatorului. sa nu uitam reducerea costurilor financiare si, ceea ce cred eu ca este mai inportant, timpul. cine nu ar vrea sa-si rezolve "conflictul" mai rapid si mai eficient?!? despre recomandarea data de unul sau de altul pentru aceasta modalitate de rezolvare a divergentelor... ramine de discutat. mult succes!


Asa este referitor la ce ai zis tu, dar totusi ce anume mai ramane de discutat cand interesul este de ambele parti :) ? Din invataturile mele si colaborarile de pana acum am realizat ca avocatii si mediatorii pot avea o colaborare stransa si fructuoasa.

Cat despre avocatii care sunt si mediatori, ramane de discutat. Am observat ca oamenii / potentialii clienti se feresc sa apeleze la cei care fac multe de genul "doi intr-unul"
Asta o zic eu si ceilalti avocati cu care colaborez.
Am urmarit diverse postari de la avocati cat si mediatori despre metoda alternativa de solutionare a conflictelor.

As vrea sa stiu cati dintre avocatii de aici au recomandat clientilor lor medierea? Cati dintre avocati au recomandat clientilor lor sa mearga la informare despre mediere?