avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate carastefan

Activitate carastefan

Buna ziua
Am doua cetatenii, romana/canadiana cu rezidenta fiscala in Canada (pentru moment)
Am o pensie din Romania pe care o primesc intr-o banca din Romania si care trebuie declarata in Canada.

Este impozitabila in Canada?

Canada motiveaza impozitarea ca nu am hartii oficiale cu provenienta acestor bani (am extrasele de cont ale bancii si decizia initiala de pensionare din Romania), Imi lipsesc taloanele lunare de pensie.

Exista vreun document care sa ateste din partea Casei de pensii provenienta si cuantumul acestor venituri?

Multumesc, Stefan
Discuție Pensia de urmas
Sunt pensionat pt. limita de varsta la 55 de ani. Sotia, inainte de deces, indeplinea conditiile de pensionare, insa timpul nu asteapta...
De la casa de pensii mi s-a spus sa solicit pensia de urmas la implinirea varstei de 65. E corect? Stie cineva sa ma indrume? Multumesc
Discuție Mosteniri
Tatal natural si legal, proprietar al unui apartament se recasatoreste, la decesul sau fiica nu are pretentii de mostenire. La decesul sotiei (mamei vitrege) poate solicita mostenirea apartamentului? in ce interval de timp? Multumesc
Vreau sa vand in Belgia, un automobil inscris pe firma in Ro. Cum se calculeaza TVA-ul si impozitul? cum intocmesc factura, dupa regulile din Ro sau din Belgia
Multumesc
La vanzarea in rate a unui apartament, clauza prin care se transfera proprietatea o data cu ultima rata platita, este legala? Contractul poate fi anulat din motive de neplata, vandalizare, neachitarea la timp a utilitatilor?
Multumesc
Cum ar putea sa vanda o persoana fizica un imobil dupa modelul contractului de leasing si sa beneficieze de aceleasi asigurari ca in cazul leasingului(fara sa devina contract cu clauzele abuzive, deci atacabil, sa aiba putere de titlu executoriu etc.)?
Contextul ar fi: dat fiind preturile mici ale apartamentelor sa nu mai trebuiasca impartit efortul financiar al locatarului/utilizatorului intre banci si locator, costurile imprumutului respectiv sa poata fi negociat intre parti.
Car3men a scris:

Contestatia la executare



Aceeasi problema dar pe invers:
Daca acel chirias nu respecta conditiile prevazute in contract (durata, vandalizari, intarzieri la plata etc.), contractul poate fi inzestrat cu titlu executoriu de evacuare?

Multumesc, Stefan
Răspuns la discuția Testament, O intrebare atipica...
Multumesc,
Răspuns la discuția Testament, O intrebare atipica...
Cum?
Răspuns la discuția Testament, O intrebare atipica...
Multumesc, cred ca am inteles ceva... poate sa detaliez un pic:
fiul decedatei dispune si de un testament in favoarea lui pt. intregul apartament, apartament dobandit si achitat (in rate) in timpul casatoriei, dar cu certificat de mostenitor de la bunica pe numele sotiei Mostenitori sunt doi, sotul supravietuitor si fiul. Daca fiul poate renunta la avantajul testamentului si sa se revina la partajul potrivit legii (1/2+1/8 pt.sot si 3/8 pt. fiu.??)