avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate bianca.bonnie

Activitate bianca.bonnie

Multumesc frumos pentru raspunsurile dvs. Imi imaginam si eu ca ca "Angajatorul nu are obligatia de a pune la dispozitia consilierului juridic spatiul necesar desfasurarii activitatii de mediere". Ar fi oarecum ciudat ....
Vroiam cumva, sa subliniez (si sper aici sa nu aduc vreo suparare nimanui) ca s-au pus laolalta 3 profesii inrudite, pierzandu-se insa din vedere restrictiile consilierilor juridici comparativ cu celelalte 2 profesii, mai ales ca intre sediile unde isi desfasoara activitatea notarii si avocatii si sediile unde isi desfasoara activitatea consilierii juridici nu prea exista termen de comparatie.
Buna ziua,
Stiind ca, prin Decizia nr.938/7 iulie 2011 a Curtii Constitutionale, decizie ramasa definitiva si obligatorie, s-a statuat ca avocatii, notarii si consilierii juridici au dreptul sa desfasoare activitati de mediere, la sediile unde isi desfasoara activitatea,
As dori va rog sa ma lamureasca si pe mine cineva cum se aplica aceasta decizie in cazul consilierilor juridici deveniti si mediatori.
Ca ma indoiesc ca un consilier juridic angajat la o institutie (de stat sau privata), poate face medieri intre diverse persoane la sediul societatii unde isi desfasoara activitatea.
Sau poate nu reusesc eu sa inteleg f bine...
Va multumesc anticipat pentru interesul pentru acest topic si pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
olimpiada
:beta:
Răspuns la discuția Adevarat sau fals?
Rectific tema:

Este adevarat ca cele 2 personaje din ”Arnolfini” al lui Van Eyck erau sot si sotie la data pictarii tabloului?
Răspuns la discuția Lectia de gramatica
mikas a scris:

Cred ca trebuia mentionat aici si verbul "a fi".
As vrea sa va legati si de declinarea cuvantului "prim ministru".


Merci de sugestie.
Conjugarea integrala a verbului ”a fi” o voi posta in lectia urmatoare.
Asta daca nu va dori sa o faca altcineva inaintea mea :). Hi hi.

La fel si pluralul substantivelor compuse va fi dezbatut in alta lectie.
Răspuns la discuția Adevarat sau fals?
Fals

Lacul Vostok este un lac subglaciar - suprafața sa este permanent acoperită cu gheață.

Lacurile periglaciare se caracterizeaza prin aceea că cel puțin o parte a conturului lacului este formată de un strat de gheață.


Tema: Marele Zid Chinezesc este vizibil (cu ochiul liber) de pe Luna.
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
Vizibil :coffee:

Neața!
Răspuns la discuția Lectia de gramatica
Bună și mulțumesc pentru încurajări. :)
Foarte amuzant exemplul tău =D>. Ai reușit să punctezi foarte bine și, în același timp să ne aduci un zâmbet pe buze.
Mulțumim :giggle:

Astăzi o să fiu puțin mai scurtă, dar concisă.

Una dintre cele mai frecvente erori întâlnite în vorbirea curentă și, mai grav, din ce în ce mai des și pe micul ecran (aparținând -culmea!- și moderatorilor TV #-o), este folosirea total greșită a imperativului negativ al următoarelor verbe:

Indicativ / imperativ / imperativ negativ (greșit / corect )

a face / fă! / nu fă! / nu face !

a duce / du ! / nu du! / nu duce!

a zice / zi! / nu zi! / nu zice !

a aduce / adu! / nu adu! / nu aduce !


Caracteristica imperativului negativ constă în aceea că forma pentru persoana a II-a singular este aceeași cu forma de infinitiv, în timp ce forma pentru persoana a II-a plural este acceași cu cea de la imperativul pozitiv.


Răspuns la discuția Lectia de gramatica
Deoarece timpul nu imi mai permite să editez mesajul, doresc să menționez că autorul sus-menționat este citat aproape în totalitate. Drept pentru care contribuția mea la ceea ce este scris mai sus este in proporție destul de mică.
Îmi place gramatica, dar cine ar fi putut descrie mai bine niște reguli atât de complicate, decât un prestigios autor în domeniu =D>?
Bună ziua dragi colegi.

Am observat că, în foarte multe cazuri, oamenii întâmpină greutăți în determinarea formei corecte a pluralului unor substantive neutre.
În acest sens m-am gândit ca aceasta să fie prima lecție de gramatică din acest topic, mai ales că am mai citit și în alte topicuri că deschiderea unui asemenea subiect ar fi binevenită.
Sper să vă fie de folos și aștept și lecțiile voastre :)

Pluralul neutrelor


a) Neutrele care se termină la singular in –e fac pluralul tot în –e:
nume-nume; pântece-pântece
b) Neutrele care denumesc instrumente și au la singular una din terminațiile –ar, -er, -or, -sor, -tor – indiferent dacă substantivele în cauză sunt formate în limba română – fac pluralul în –e
dicționar -e, fermoar -e, minutar -e, spătar -e, bătător – batatoare, ascensor – ascensoare
c) Neutrele terminate la singular în –ent, -ment au pluralul in –e, iar cele în mânt fac pluralul în –minte
Accent –e, curent – e, incident –e......, acompaniament –e, așezământ – așezăminte
d) Marea majoritate a substantivelor neutre terminate în –aj fac pluralul în –e
Abataj, bagaj, demaraj, grilaj, personaj, reportaj, tonaj, etc. –e
Sunt excepții: menaj-menajuri, fuselaj care are pluralul în –e dar și în –uri
e) Neutrele cu singularul în –ăt și –et, fac pluralul, de asemenea, în –e
Capăt - capete, geamăt - gemete, lacăt - lacăte, sunet-e....
f) Neutrele terminate la singular în –u precedat de un grup de 2 consoane, a doua fiind –r, fac pluralul în –e, cu excepția substantivului lucru-lucruri .
Baromtru, cadavru, membru, registru, semestru, teatru
g) Neutrele terminate în –ism fac pluralul în –e
Chimism, fariseism, liberalism, truism, reumatism
h) Majoritatea neutrelor terminate la singular în –iu fac pluralul în –ii
Acvariu, deceniu, indiciu, spațiu, consiliu....
Sunt excepții: burghiu-burghie (burghiuri); chipiu –chipie(chipiuri); sicriu – sicrie; interviu – interviuri; pariu – pariuri; pustiu – pustiuri; șasiu - șasiuri.
i) Neutrele cu terminațiile –o, ó, -ou, -u fac pluralul în –uri
Radio, apropo, birou, cargou, ecou, metrou, reșou, sacou, tricou.
Face excepție: ou cu pluralul ouă.
j) Neutrele terminate la singular în –u, precedat de un grup de 2 consoane, a doua fiind –l, fac pluralul în -uri
Ansamblu, cenaclu, ciclu, diblu, maslu, soclu, titlu....
Fac excepție: exemplu – exemple; templu – temple
k) Neutrele provenite dintr-un supin fac pluralul în –uri:
Avut, cules, dres, fâșâit, miorlăit, plâns, pufăit.
Fac excepție neutrele din această categorie când se află în expresii ca: din auzite, pe alese, pe furate, din pomenite.
l) Cele mai multe neutre monosilabice fac pluralul în –uri:
Arc, bal, cer, dar, foc, pat, mat, loc, toc, zar, zid, lac, rit.....
Numărul excepțiilor este destul de mare, ex: ac-ace, bici-bice, lemn-lemne....

Modalitățile de formare a pluralului neutrelor nu au fost epuizate, însă regulile de mai sus restrâng numărul neutrelor care trebuiesc învățate de la caz la caz, deoarece pluralul anumitor neutre nu poate fi determinat prin reguli formale. Ex: atlas-atlase / popas-popasuri; temei-temeiuri / condei-condeie.

Cam multe reguli, nu-i așa? :oops:


Sursa: Gramatica de baza a limbii romane: - Ion COTEANU, editura Albatros 1982