avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate tzeus

Activitate tzeus

Buna ziua,
Si eu ma confrunt oarecum cu aceiasi problema, infiintarea unei astfel de firme.

Dupa cum e scris si aici:
Activitatea de mediere a fortei de munca in strainatate este reglementata prin Legea nr. 156/2000 privind protectia cetatenilor romani care lucreaza in strainatate, cu modificarile si completarile ulterioare si HG nr. 384/2001 pentru aprobarea normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 156/2000, cu modificarile si completarile ulterioare.
Acestea prevad ca pentru a desfasura aceasta activitate, agentii de ocupare a fortei de munca in strainatate trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

a) sa dispuna de spatiul si de dotarile necesare pentru buna desfasurare a activitatii;
- Gasesc undeva o lista cu lucurile de care am nevoie pentru acest punct?
b) sa aiba incadrat in munca personal cu experienta in domeniul fortei de munca;
- As dori ca acea persoana sa fiu eu, e de ajuns sa fac un curs de inspector resurse umane? Cei de la ITM asa au zis, dar nu pareau prea siguri de ei.
c) au organizata o banca de date care sa cuprinda ofertele si solicitarile de locuri de munca in strainatate, informatii referitoare la conditiile de ocupare a acestora si la calificarile si aptitudinile solicitantilor aflati in evidenta lor;
d) au incheiat cu persoane juridice, persoane fizice si organizatii patronale din strainatate, dupa caz, contracte care contin oferte ferme de locuri de munca.
Ultimele 2 puncte tin mai mult de asociatul meu din strainatate, dar cum as putea afla mai multe detalii despre acestea?
Stiu ca nu are drept de proprietate asupra apartamentului, asta mi se pare normal. Dar nu mi se pare normal sa fii amenintat ca esti dat afara, pana la urma in ultimii 11 ani, au contribuit amandoi la respectiva casa. In ceea ce priveste bunurile are importanta actul de proprietate ? Dovada ca detine acele lucruri. Sau faptul ca a locuit acolo e de ajuns?
Se poate face evacuarea inaintea termenului de expirare a cartii de indentitate ?
Buna ziua,
Pun acest mesaj pentru cumnata mea.
A ajuns la un de impas, si nu stiu ce cai legale mai are in momentul de fata.
Ca sa expun problema.
Cumnata mea a locuit impreuna cu fostul ei prieten in apartamentul mamei acestuia o perioada de 11 ani, timp dupa care cei doi s-au despartit. In acest timp au contribuit amandoi la intretinerea si renovarea apartamentului Ei ii expira buletinul in ianuarie 2013, iar in buletin este trecuta adresa la care a locuit pana acum si la care locuieste si in prezent. Apartamentul nu este pe numele ei, in schimb o mare parte din lucrurile care se afla acolo sunt(frigider, aragaz, televizor, mobila, boiler, pana si faianta / gresie / parchet / chiar si geamurile sau izolatia exterioara). Fostul prieten vrea acum sa o dea afara din casa si vrea sa vanda apartamentul(a precizat ca va veni cu o procura / imputernicire semnata de mama sa care este proprietara) fara sa ii ofere nimic din aceasta contravaloare.
In ce conditii poate fi evacuata din casa(si in ce conditii poate vinde apartamentul), atat pana in momentul in care ii expira cartea de identitate cat si dupa acea perioada, si ce se intampla cu bunurile care sunt detinute legal, de cumnata mea.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Se poate inchide.
Pai si in cazul in care ajung la executare silita banii tot trebuie sa ii restitui. Chiar daca in momentul in care ei vin, si nu gasesc nimic de luat. Rabdare din partea mea este... Este adevarat ca trebuie sa repet situatia in fiecare zi, dar asta este, macar m-am linistit in privinta executarii silite, chiar nu mai dormeam noaptea din cauza problemei in cauza.
Aveti dreptate este nesustinuta, nu am spus asta dupa ce am citit in prealabil contract, era impresia mea, intarita de faptul ca cei de la firma de recuperare ma tot suna si imi zic de executarea silita. Nu am inregistrat niciun bun ca si garantie in niciun caz, tot ce am dus la banca a fost adeverinta de venit de atunci, si copiile dupa actele cerute. Am semnat contractul de la banca dar nu am acces acum la contract. Nu am autovehicul sau terenuri/apartament(e). Singurul bun pe care il am trecut pe numele meu in acte este calculatorul, pentru restul bunurilor din casa nici nu stiu daca mai exista facturile(dar din ce am inteles aici deja vorbim de abuz pentru ca dumnealor trebuie sa faca dovada ca bunurile respective imi apartin). Eu sper oricum sa mai fiu pasuit astfel incat sa incep sa imi achit datoriile fara sa se recurga la executare, dar in acelasi timp doresc sa fiu pregatit in cazul unei actiuni de genul acesta.

cred ca e scris ceva de genul... garantez cu bunurile mele prezente si viitoare...

@ gi_jane2 - Si, da parca imi amintesc o fraza din contract care zice ca garantez cu bunurile mele prezente si viitoare. Desi nu pot sa zic sigur acum, la momentul respectiv am citit contractul.
Cu siguranta nu. Nu am contractul langa mine, dar tine minte ca am cautat expres un credit care nu are garantie IMOBILIARA, pentru ca nu detin. De asemenea e posibil sa nu fi girat nici cu bunuri mobile, pot spune sincer ca situatia ma depaseste si nu stiu ce inseamna acest lucru(eu credeam ca au voie sa imi puna sechestru pe salariu/venit si atat). CA sa concluzionez nu am semnat un proces verbal prin care am declarat expres niste bunuri la care am facut dovada de proprietate cu denumire sau valoare, am semnat totusi actele primite de la banca in momentul respectiv(negandindu-ma ca voi ajunge in situatia de fata).
Stiu ca e o intrebare stupida, dar ce fel de contract am semnat?(e vorba de un credit de nevoi personale si un card de credit luate acum 2 ani)
Nu schimb nicio placa acum. Mai toate lucrurile din casa sunt ale parintilor. Aragaz, msina de spalat, uscator, etc. Singurul lucru pe care il detin este calculatorul, si scaunul pe care stau. Da, am girat cu bunurile, nu am avut nicodata intentia sa nu platesc, dar nu pot sa platesc acum.Pentru simplul motiv ca nu am cu ce. La data imprumutului am girat cu ce aveam(nu s-a specificat nicaieri in contract ce bunuri am sau nu am, si nici nu m-a intrebat nimeni). Sunt foarte constient de faptul ca am sa imi platesc datoria, pentru ca in fond e responsabilitatea mea(si vreau sa o platesc, dar fara sa mor de foame). Dar nu vreau sa intre nimeni in casa sa puna mana pe lucruri care nu imi apartin. Acest lucru imi ma face sa gandesc ca inainte de a fi executat silit, ei trebuie sa faca dovada ca bunul respectiv nu imi apartine. Cum se face asta daca nu am facturi si chitante? Am vreo solutie legala sa mai amana perioada de indatorare pana ma pun pe picioare. Ma gandesc si la faptul ca e un credit micut, dar nu stiu ce pot sa fac si in ce temei.
Buna ziua,
Sunt un tanar caare, avand un salariu decent acum cativa anisori am facut 2 credit la o banca.(un credit personal si un card de credit).
Inconstienta m-a facut sa ajung destul de repede la fundul sacului si am ajuns la limita superioara de credit.
In prezent am de returnat cca 7000 de lei(2000 la credit, restul la card).
Problema este ca de jumatate de an, mai exact din ianurie nu mai am un loc de munca, si sunt somer.
Am explicat situatia celor de la banca, care dupa cele 150 de zile, au pasat cazul unei firme de recuperare de credite. Am discutat cu acestia si le-am explicat ca nu am de unde sa dau in momentul de fata bani la credite pentru ca somajul meu are valoarea de 375 de lei. Am dus totusi luna asta 200 de lei, dar sunt in continuare sunat, zi de zi, si ma vad "obligat" sa spun aceleasi lucruri pe care le zic mereu. Imi caut ceva de lucru care sa imi permita sa imi platesc si ratele doar ca nu am gasit in domeniul in care sunt specializat inca.
Ei ma tot ameninta cu executarea silita. Ce se intampla in cazul asta? Ce pot sa imi faca. Am domiciliul in casa parintilor, cum poate firma respectiva sa dovedeasca ca bunurile prezente in casa sunt ale mele sau ale parintilor mei? Evident am girat cu bunuri mobile in momentul semnarii pentru credite.
Ce solutii legale am in momentul de fata, ce ma sfatuiti sa fac? Nu as vrea totusi sa plec din tara ca sa fac banii sa platesc creditele cred ca am o solutie si aici... Dar daca nu am posibilitatea, voi pleca.
Răspuns la discuția Luare in spatiu intrebare
Ideea este sa nu ma afecteze pe mine ca si proprietar daca figureaza in acte, chiar daca nu mai locuieste acolo...Daca vreau sa schimbe adresa din buletin si nu pot contacta persoana cum se procedeaza ?