avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 404 soluții astăzi
Forum Activitate tynatwine

Activitate tynatwine

Revin. Nici macar raspunsul de la Primarie nu l-am primit.
Pe parcursul lunilor in care au construit toata mizeria a zburat, neprotejand zona cu plasa.

Se poate face ceva in privinta faptului ca in proiect este specificata distanta de 4.53m, iar in realitate au lasat 3.2m?
1. Beneficiarul investitiei de pe panoul de investitie nu corespunde cu cel din documentatia de la primarie. Firma precizata pe panou nu este nici macar inregistrata la Registrul Comertului.
2. Distanta limita fata de noi in baza proiectului este 4.53m, insa ei pe santier au lasat 3.2m.
3. Autorizatia de constructie a fost eliberata pe numele strazii invecinate, nu pe strada reala (strada X, in loc de strada Y).

S-a facut din nou sesizare la Primarie cu solutionare in 30 zile, mai exact cand va fi aproape finalizat blocul.

Ce ne sfatuiti sa facem in acest caz?
Buna ziua,

Langa noi (bloc P+3e+m) se construieste bloc P+2e+m,. Au inceput saparea fundatiei la 3 m. de limita de proprietate. Politia a spus ca e in regula autorizatia. Blocul nostru P+3e+m a trebuit sa lase 6.5m distanta, ei de ce doar 3?

Nu au panou informativ al investitiei. Am facut plangere la urbanism.

Este amplasat pe partea de vest a blocului, ceea ce inseamna ca va afecta apartamentele de pe pe acea parte.

Va rog sa-mi spuneti cat mai repede care ar trebui sa fie distanta legala de la gardul nostru pana la fundatia lor, fiindca e vineri.

Multumesc !
Buna ziua,

Am achizitionat un set de mobilier hol – canapea + 2 fotolii, vazand doar canapeaua in magazinul local – nu aveau set. Nu am avut acces sa o extind, fiindca magazinul e foarte inghesuit. Am dat comanda de canapea+ fotolii.

Au venit, pe langa faptul ca sunt extrem de inalte (sa zicem ca trecem peste), la prima extindere s-a rupt latul principal de sustinere.

Am luat legatura cu producatorul (din Cluj) care a zis ca va veni sa o ia pentru reparatie cand va avea drum catre localitatea mea. Nu e varf de munte, insa cei partenerii lor de la care am cumparat mobilierul nu o pot repara pe loc, fiindca necesita inlocuirea latului respectiv, adica desfacuta total.
Este normal sa o ridice pentru reparatie cand au ei chef si sa o aduca inapoi tot la fel? Cat timp ar trebui sa dureze tot procesul ? Canapeaua e inutilizabila. Au trecut 3 luni de la achizitie.

Multumesc!
Buna ziua,

Ma inetereseaza cum se procedeaza pentru a avea drepturi de revindere pentru manuale de reparatii auto, dar si pentru carti de literatura sau alta categorie, in mediul online, in format PDF

Ce este nevoie sa obtin ? Cum se face acest lucru ? Cat de mult costa ?
Orice informatie este folositoare !

Multumesc !
Buna seara,

Am avut un abonament la vodafone in noiembrie 2012 , iar in februarie a fost reziliat. Acum m-am trezit cu o notificare de la Departamentul Recuperare Directa Datorii de la TF care spune ca am de plata 1400 lei. In 24 septembrie le-am trimis un mail prin care am cerut explicarea datoriei care era atunci de 1200 lei, care este dobanda etc. Mi-au raspuns sec cum ca e un debit pt incheierea contractului vodafone , niciun alt detaliu .
Am insistat cu mail-uri sa-mi detalieze datoria, dar nu am mai primit nici macar un mail.

Ce pot sa fac ? Eu am solicitat recuperatorilor informatiile in scris, dar ei voiau sa discutam doar telefonic (probabil acesta e motivul pentru care nu mi-au mai trimis mail).

+ nu am fost instiintat despre cesiune .

Multumesc !
In cat timp trebuia sa primesc hotararea acasa ?
Discuție Taxa auto
Am un autoturism inmatriculat cu taxa recuperara in 2010. Doresc sa-l transcriu pe tatal meu. Se poate evita plata timbrului de mediu prin instanta cum se practica in urma cu 1 an ? Sau sunt obligata sa platesc taxa , apoi sa actionez pt. recuperare ?
Au trecut 2 luni si inca nu am primit hotararea instantei !!! Ce pot face ?
Am atasat contractul de vanzare cumparare si am specificat in solicitarea mea numele cumparatorului, cnp-ul si adresa . Intre timp am solicitat actualizarea datelor in baza de date de la DRPCIV pentru a nu mai primi amenzi , iar solicitarea a fost aprobata. Ce ar trebui sa fac ?