avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Activitate popfran90

Activitate popfran90

Mi se pare cam greu cu documentele, chiar imposibil. As putea cere probabil documente care dovedesc ca "colaboram", dar nu cred ca voi putea emite of factura pt. giganti, precum Google. In nici un caz nu lunar.

Si daca trebuie sa emit factura, cum emit? Exista un model sau software? Fiind vorba de artivitati IT...

Apoi: cum ar fi cel mai simplu sa gasesc denumire pt. activitatea mea, fara sa fie numele meu? De fapt, de asta doream I.I. in loc de PFA... crezand ca-i pot da nume.
Merci mult pentru ajutor, dar as mai avea niste nelamuriri.

1. Pentru a realiza venituri, "contracte" nu fac si nici nu se pune intrebarea emiterii unor "facturi". Sumele de bani se varsa in conturi bancare.
Problema este deci, lipsa documentelor.
Singurul document ar fi extrasul bancar.
Asadar, se castiga din programe de afiliere/reclame online, comisioane din vanzari online generate tertilor, web design, etc. - dupa ce ma inregistrez pe diverse siteuri. Sumele ajung "intr-o bucata", adica nu pe unitate, ci periodic prin cateva transferuri anual.
Am nevoie de documente specifice neaparat? ... contracte, facturi?

Cazul meu este asemanator cu ceea ce se prezinta aici:
[ link extern ] /

2. I.I. nu are personalitate juridica, OK, dar pot da nume companiei? Sper ca nu va fi numele meu, ca la PFA!

3. Cred ca as fi departe, mult mai jost de 35.000 EUR venit anual. Asadar nu voi fi in categoria celor platitori de TVA.
Ar trebui sa mai fac ceva in acest sens?
Eu inteleg ca nu voi platitor de TVA in acest caz.
Buna ziua,

Doresc sa-mi deschid o intreprindere individuala, ca freelancer in IT (activitati legate de pagini web, portaluri, etc.), in trecut am mai fost PFA tot in acest domeniu.

Nelamuririle, intrebarile mele ar fi...

(1) - Inteleg ca se poate plati impozit la norma de venit, trimestrial si nu sunt obligat sa tin contabilitate in aceasta situatie.
Dar: trebuie sa demonstrez sursa veniturilor, tranzactiile in vre-un fel? Nu am aceasta posibilitate. Fiindca: activitatea mea presupune ca banii sa soseasca direct in cont bancar, in banca, deci nu exista niciun contract, nici factura nici nimic.
Ar urma sa realizez venituri din web design, programe de afiliere, reclame online, etc. pt. care partenerii straini nu emit niciun document.
Totul se desfasoara prin transfer bancar...

(2) - In trecut exista forumlarul de "Declaratii de Incasari Externe", dar cu mai multi ani in urma in banca mi s-a spus ca pt. sume mici, de genul 500-800 EUR, "nu trebuie".
Ce ar trebui sa stiu despre acest aspect? Asadar, as avea venituri dinafara tarii, probabil de oriunde de pe glob...

(3) - Traiesc in locuinta parintilor iar, aceasta va fi si sediul intreprinderii individuale. Trebuie sa am un document ca parintii imi permit sa folosesc locuinta ca si sediu? Este pe numele lor: ambii sunt proprietari.
Daca da, atunci, trebuie sa cer semnatura de la ambii parinti? Sau ajunge doar unul?

(4) - Inteleg ca la norma de venit nu pot face deduceri. (?)

(5) - Impozitul pe care-l voi plati va fi 16 % / TRIM. din TOTAL NORMA? Adica exista o suma (sa zicem 10000 RON este norma la codul meau CAEN, atunci impozitul va fi 16000 RON/4 pe TRIM.?)

(6) Din cate inteleg, trebuie sa mai platesc din cai 100000 RON (norma anuala) 31,5 % CAS (pensie), 10,5 % CASS (sanatate), 0,5 % contrib. somaj.
Toate aceste sume se deduc din TOTAL NORMA?
Procentele acestea sunt corecte?
Stiu ca CASS si pensia sunt obligatorii, dar si ajutorul de somaj?

(7) - Intreprinderea individuala va fi SRL?

(8) - Intreprinderea individuala este persoana juridica?

(9) - Inteleg ca daca ating plafonul de 35.000 EUR VENIT sau CIFRA DE AFACERI (?) pe an, atunci va trebui sa platesc TVA?
Alte limite mai sunt pana la 35.000 EUR?

Va multumesc anticipat pentru ajutor!