avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 171 soluții astăzi
Forum Activitate DeeaRaina

Activitate DeeaRaina

Suma am primit-o de la sotia dansului, el nici nu era de fata, si la fel a fost returnata, sotiei lui, fara ca el sa fie de fata.
Problemele au inceput din cauza intarzierii restituirii sumei de bani cu 2 saptamani.
Dansul a inceput cu amenintari (imi distruge masina, imi face reclama negativa) m-a deranjat mult la telefon, am fost nevoita sa-mi schimb toate numerele de telefon, 1 fix si 2 mobile.
Am incercat pe cale amiabila si nu am avut cu cine.
Din nervi i-am spus sotiei lui ca o inseala (fapt dovedit). Si cred ca din acest motiv vrea sa scoata de la mine banii din nou sau macar sa ma plimbe la dat de declaratii.
Nu a existat nici un act de mana si nici martori, nicio dovada, nici la primire si nici la restituirea banilor.
Doresc sa ma duc sa dau declaratia sa scap de incurcatura asta, dar imi este frica ca va veni in fata postului de politie sa-mi faca probleme. El si cu politistii de la acel post fiind prieteni din copilarie.
Domnul a depus plangere ca ii datorez bani. Din cate stiu asta nu tine de politie ci de tribunal.
Nu are avocat.
Sunt chemata la politie sa dau o declaratie pentru ca cineva a depus o plangere impotriva mea. Este legal ca politistul sa anunte acea persoana de data si ora la care ma voi afla la postul de politie pentru a da declaratia?
Buna ziua,
As dori sa ma lamuriti la urmatoarele:
1. Am nevoie de curs de calificare in domeniul comertului in cazul in care vreau sa imi fac AF pentru a vinde haine second hand?
2. Vanzarea hainelor nu ar fi intr-un loc stabil, ci in targuri si caminuri culturale din sate. Ce acte am nevoie?
3. Daca cumpar marfa la kg si platesc pretul cu TVA. Va trebui sa platesc TVA-ul sau diferenta de TVA din nou dupa vanzarea marfii la bucata?
4. Ce taxe platesc la AF?

Va multumesc.
Locuinta ANL... nu am sanse, sunt necasatorita, nu am copii.
Inteleg si multumesc pentru raspunsuri. Intrebarea mea finala e: De cate ori se poate face Carte de identitate provizorie? Pot sa fac anual pana la sfarsitul vietii?
Locuiesc in orasul in care mi-a fost eliberata C.I., dar fara un act de spatiu degeaba ma duc sa imi scimb C.I.
Buna seara,
Problema mea este urmatoarea: In mai putin de o luna imi va expira buletinul. Si nu am pe ce adresa sa il refac. Adresa pe care am momentan buletinul e casa tatalui meu, aceasta casa a fost vanduta de un an. El s-a mutat in alt oras, iar casa in care s-a mutat nu e pe numele lui, deci el nu ma poate primi in spatiu. Mama mea a murit cand am fost mica. Iar momentan locuiesc la prietenul meu in apartament, care e pe numele mamei lui, iar ea refuza sa ma ia in spatiu. Nu am rude care sa ma ia in spatiu. Ce pot sa fac dupa ce imi expira C.I.?
Multumesc mult, am gasit multe informatii care m-au ajutat. Data viitoare cand voi ajunge din nou intr-o situatie de gen, voi stii cum sa ma comport incat sa fiu inteleasa.
Am fost angajata la o firma timp de un an si jumatate, in tot acest timp auzeam zvonuri ca seful se culca cu toate angajatele care sunt dornice. Nu am crezut pana nu am ajuns in situatia sa-mi zica direct ca in cazul in care mai doresc sa lucrez pentru el va trebui sa ma culc cu el. In nici 2 saptamani am plecat de la firma din acest motiv.

Am mers la o alta firma unde in primele 3 saptamani eram in proba. Nici n-am ajuns sa stau o saptamana cand si acest "domn" mi-a spus ca in cazul in care doresc sa fiu angajata va trebui sa ma culc cu el.

Nu inteleg de ce ajung mereu in situatiile acestea penibile. Nu ma imbrac vulgar, nu port fusta, nici decolteu, nu arat bine, arat normal. Sunt retrasa de fel, nu flirtez, dar in ultima vreme ajung foarte des aici. Nu stiu cum sa gestionez aceste situatii. De culcat nu vreau sa ma culc cu niciun sef, dar nici somera nu vreau sa fiu. Problema e oare la mine sau am "noroc" sa intalnesc numai "libidinosi"? #-o