avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Activitate NANETE

Activitate NANETE

E incredibi! Nu-i vorba daca imi convine sau nu raspunsul. De bun simt e sa nu iti bati joc de bunul altuia. De bun simt e sa nu te muti din casa ta daca niste copii bat in perete (sa nu mut masina daca se joaca ei in perbriz). Cum puteti sa spuneti asa ceva? Platesc primariei taxa anuala si parchez masina la 10 blocuri distanta? Asta numiti dvs. bun simt? Atunci avem alte repere valorice ale bunului simt!

Multumesc din suflet "N53". Asa voi face punct cu punct!! Trebuie sa invatam sa ne respectam si doar astfel ne vor respect si altii. Si cu siguranta nu vom mai ajunge sa invidiem linistea vecinilor daca locuim in alte tari europene. Raman la parerea mea ca lipsa de educatie a parintilor s-a transformat in nesimtirea copiilor. Si aste se vede in toate aspectele vietii. Inclusiv in solutiile de "bun simt"!
Multumesc. Dupa bunul obicei romanesc, sper sa nu ma trezesc cu pietre aruncate pe parbriz, doar pentru ca incerc sa tin masina in parcare....si imi caut dreptatea. Desi, poate ca nu in tara asta dreptatea proprietarului se va gasi cu adevarat vreodata!
Multumesc pentru raspuns. de la primarie am primit "ignore". Am vorbit cu vecinii si unii vor sa cheltuiasca, altii nu :(. Pe de alta parte refuz sa ma mut eu cu parcarea. am licitat pentru acest loc de parcare si il platesc. E ca si cum daca nu ma inteleg cu vecinul de pe palier trebuie sa ma mut. La noi nu exista cultul proprietatii!!! Cum sa gasesc un loc de parcare cand sunt toate, absolut toate licitate de ani buni. Nici pe marginea drumului nu poti parca.

Voi merge din usa in usa pentru o sesizare catre primarie din partea tuturor vecinilor si vom vedea. Pana atunci e clar ca in Romania copiii pot sa distruga complet bunul cuiva si sa nu raspunda NIMENI!! Nu exista niciun avocat care sa imi dea o solutie juridica astfel incat sa invete si parintii ca e mai ieftin sa educi? Multumesc!
sesizare la primarie am facut si probabil cu ea am crescut vraful de hartii necitite care in 10 ani pot fi distruse... asiguratorul cere sa-i spun cine loveste masina, primaria nu spune nimic, parintii incurajeaza copiii ca e dreptul lor iar eu platesc urias pentru toate astea. ce sa fac? sa filmez copiii? sa angajez detectiv sa descopere cine sunt parintii si sa-i chem la plata? ce sa fac? credeti-ma nu mai pot!!!!!
daca ma mai adresez primariei mai trec 6 lunui pana raspund ei. intre timp masina e zob!!!
Mercedes GL. Si am scris corect 5000 euro pe an. Masina trebuie asigurata pentru ca nu sta doar in garaj. Si nu vad niciun motiv logic pentru care as plati pentru garaj privat care sa ma faca sa merg 1km de acasa pana la garaj, cand masina trebuie sa stea in fata casei. Lipsa de educatie a copiilor (si implicit a parintilor care nu-i invata respectul pentru munca celorlalti) nu trebuie sa devina obligatia mea de a face cheltuieli suplimentare.
Masina mea este parcata pe un loc platit primariei, in fata blocului. intre locul de parcare si cel de joaca de asemenea amenajat de primarie nu este decat un gard de jumatate de metru inaltime. Prin urmare masina mea si altele, ale vecinilor sunt zilnic lovite cu mingea de zeci de ori. Sunt zgariate, indoite, julite. acum trei zile am scos-o din service unde am revopsit-o. am factura de 12500 lei doar pentru vopsitorie (da, 125 de milioane bani vechi). a doua zi am gasit-o cu inca 5 julituri uriase de la nisipul de pe mingii. nu ma pot certa cu parintii din 10 blocuri vecine...ce sa fac? nu mai pot!!! am Casco dar an de an asiguratorul refuza sa ma asigure din cauza aceasta...paguba e prea mare. valoarea Casco in loc sa scada, creste an de an si platesc 5000 de euro pe an pentru asigurare. sunt pana la urma un cetatean care are dreptul sa-si parcheze acolo masina, asa cum si copiii sunt pe locul de joaca. CE SA FAC???????????????
Multumesc!! Asta chiar o sa fac. Voi contacta un avocat si impreuna vom face o astfel de actiune.
contractul dvs cu furnizorul prevedea dreptul acestuia sa cesioneze contractul? cum nu e de gasit daca totusi are un cont in care ii virati banii?
am verificat cele spuuse de dvs. Cererea privind acordarea autorizaţiei de importator/expeditor înregistrat se obtine doar de catre cei ce intentioneaza sa introduca/scoata din tara produse accizabile. ceasurile nu fac parte din aceasta categorie.

Chiar nu e nimeni pe forum specializat in trade mark, in drepturi de properietate sau ceva de genul acesta care sa se aplice intr-un astfel de caz?
Răspuns la discuția TIMPUL DE LUCRU CU DURATA INEGALA
Multumesc.