avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 353 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei Tanase

Activitate Andrei Tanase

Am uitat sa va spun: cei de la Administratia financiara, la ghiseu, mi-au spus ca astfel de contracte (cesiune de drepturi de autor) se declara la fisc la cel mult 30 de zile de la semnarea lor. Norma invocata e ordonanta 92, pe 2003, privind Codul de procedura fiscala. Dumneavoastra imi spuneti insa ca nu se declara...

A. Tanase
Buna ziua,

Va multumesc pentru atat de elegantul dumneavoastra raspuns. Mi-ar fi placut sa stiu de la bun inceput care imi sunt obligatiile, astfel incat sa nu mai trec prin bulibaseala de acum. In orice caz, daca mai am vreo nelamurire, o sa-mi permit sa va mai intreb.

Toate bune pana atunci
Buna ziua,

Situatia e urmatoarea: in septembrie-noiembrie 2009, am coloborat cu o firma (sa-i spunem A) in baza unui contract de cesiune a drepturilor de autor. Plata a fost efectuata in noiembrie 2009, dar eu nu am declarat atunci acest contract la administratia financiara. In perioada ianuarie-iunie 2010 am avut o alta colaborare in baza unui contract de cesiune a drepturilor de autor, cu o alta firma (sa-i spunem B.) Plata a fost efectuata in iunie 2010, dar nici pe acest contract nu l-am declarat la fisc. Intre timp, fireste, ambele contracte au incetat: primul in noiembrie 2009, al doilea in iunie 2010.

Intrebarea mea este urmatoarea: pentru nedeclararea acestui tip de contract se platesc penalitati? Daca da, care ar fi cuantumul?

In fine, un alt lucru pe care nu il stiu este daca va trebui sa platesc penalitati pentru ambele contracte nedeclarate sau pentru unul singur. Daca cineva are timpul necesar sa-mi raspunda, i-as ramane indatorat.

Cu multumiri aniticipate,
A. Tanase