avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate Puiu Popescu

Activitate Puiu Popescu

Multumesc pentru raspuns. Am primit prin fax-ul de la birou documente trasnmise de Primaria satului unde se afla terenurile (aprox. 1/2 ha impreuna cu o verisoara) in toamna anului trecut.
Am facut plangere penala la Curtea de apel a judetului dar, dupa vreo sase luni, mi s-a raspuns ca trecand mai mult de conci ani de la data intocmirii contractului, fapta notarului s-a prescris. Asadar s-ar mai aplica si anulabilitatea. Dar cum pot dovedi data primirii informatiei. Doar prin data inscrisa pe fax ??

Asadar ... dupa 21 de ani de asteptare constat cu surpindere ca primaria nu imi pune la dipsozitie terenurile si nu-mi inmaneaza Titlul de proprietate, eu nu pot intocmi acte de partaj cu verisoara, etc. Sunt bulversat, mirat, in continuare sarac dar ... foarte european.
Acum mai mult de cinci ani, o verisoara impreuna cu care am mostenit mai multe mici terenuri agricole, a vandut un loc de casa din vatra satului pentru care primiseram amandoi adeverinta eliberata in conformitate cu Legea 18 inca din anul 1991. Datorita tergiversarii de catre primaria din sat a masuratorilor, nu a fost posibil sa primim nici pana acum titlul de proprietate. Dar verisoara, fara sa ma consulte, sa ma instiinteze in vreun fel, a vandut terenul de casa propriei sale fiice care l-a si intabulat (teren care facea parte din mostenirea comuna inscrisa in adeverinta eliberata inca din 1991).
Cum pot actiona impotriva acestei grave fapte savarasita, probabil, si cu ajutorul unui notar (fapta penala este deja prescrisa, contractul fiind incheiat in 2005 iar eu afland -intamplator- abia in 2011) dar si cu ajutorul nemijlocit al celor de la Primaria din comuna ? Ce e de facut stiind ca am si o hotarare definitiva si irevocabila din 2007 prin care primaria locala era obligata (chiar cu sanctiunea achitarii unor daune cominatorii) sa ma puna in posesie ? Dar acum dupa 21 de ani, o parte (importanta) e deja vanduta, titlu de proprietate n-am primit, asupra terenurilor mostenite neputand, deci, sa intocmesc acte de dispozitie ? Ce tip de actiune judeactoreasca ma sfatuiti sa fac, cui sa o adresez ? Ajutooor !
Doresc sa stiu daca se mai pot depune notificari pentru retrocedarea unei farmacii nationalizata cu decretul 134/2.04.1949 impreuna cu intregul ei inventar ?
Curtea Europeana pentru drepturile Omului obliga Romania sa schimbe legea despagubirilor acordate in cazul imobilelor nationalizate. Cum poate actiona un petent in vederea obligarii statului roman sa aplice legislatia europeana in cazul retrocedarii farmaciei bunicului meu, eu fiind unicul mostenitor in viata ? Mentionez ca nu am niciun certificat de mostenitor deoarece m-am nascut dupa ce farmacia fusese nationalizata.
Va rog sa-mi precizati ce hotarari ale CGMB si/sau ce alte acte normative republicane reglementeaza activitatea firmelor de comert (produse alimentare) cu program lung, intreaga saptamana intre 8:30-21:30 iar duminica pana la 18:30. Mai adaugati inca o ora pentru aspecte gospodaresti si financiare si ziua s-a dus.
Se pare ca la parterul blocului in care locuiesc se va deschide un magazin apartinand unei retele de supermarket-uri. In spatiul respectiv functioneaza acum un magazin cu program 9-17. Inainte de 1989 in acelasi spatiu a functionat un restaurant. Ma ingrozeste ideea ca s-ar putea reedita calvarul zgomotelor, de neocolit, al frigiderelor, al ambalajelor trantite si mutate, al personalului si al cumparatorilor insisi. Dreptul comerciantilor de a a desfasura activitati lucrative la parterul condominiilor (in spatii cumparate sau inchiriate) trebuie sa se termine acolo unde incepe dreptul meu ca in propria-mi locuinta sa ma pot odihni, sa ma pot relaxa, sa pot asculta si altceva in afara de vibratii ale frigiderelor, tranteli de ambalaje, strigate si mirosuri, etc. Cu alte cuvinte sa traiesc si sa ma simt in locuinta mea acasa, ca intr-o adevarata tara europeana, fara teama de a fi invadat de sobolani si de gandaci, fara teama de a fi trezit de activitatile, altfel normale, intr-un astfel de magazin ?
Cum pot actiona astfel incat, la parterul blocului in care locuiesc, adica la cativa zeci de cm distanta de locul unde eu incerc sa ma simt acasa, sa nu se poata desfasura decat activitati care nu ma afecteaza, care nu polueaza, care nu ma fac sa fug de acasa ?