avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate bobams

Activitate bobams

Buna ziua,
ma poate ajuta cineva cu un model de contract de asistenta juridica in engleza?

multumesc foarte mult
Răspuns la discuția reabilitare judecatoreasca
si daca se obtine prescriptia daca ei nu si-au cerut despagubirile, atunci calculul termenului curge tot de la data savarsirii executarii pedepsei, sau de la data cand s-au prescris amenda sau cumulat?
nu este nicio metoda de contestare? sa nu platesc aceste sume, recursuri in interesul legii?
suma se converteste la data actuala?
buna ziua,
am fost condamnat la 2 ani si 6 luni inch, cu executare pt furt in forma continuata art 208(1)-209 lit e si g cod penal, fiind vorba de 3 furturi practic (de la 3 pers diferite), cu interzicerea dr de la art 64 cod penal, pe durata art 71 (2) cod penal.
din acele furturi au rezultat pagube pe care le-am creat partilor vatamate.
cum ar fi 139.000 lei despagubiri+ 16.8000 lei despagubiri+1500 onorariu avocat+2000 cheltuieli de judecata, sentinta a fost data de judecatorie. am facut recurs, care a fost respins, si mi-au mai adaugat la recurs plata a 100 lei cheltuieli judecata+ 2.500 avocat oficiu recurs, decizia ramanand definitiva si executorie din aprilie 1992.

acum as dori reabilitarea mea judecatoreasca, dar eu nu am platit nicio suma din cele enumerate mai sus, am inteles ceva de prescriptie, se prescriu aceste sume? ce sunt amenzi penale? despagubiri civile a partilor vatamate? cum si in ce conditii se prescriu pt a cerere reabilitarea mea, si cum as putea sa formulez o astfel de cerere pt a nu fi respinsa, pt ca am inteles ca daca aceasta e respinsa trebuie sa mai treaca cativa ani pt a o reintroduce.
cerere unde treb introdusa la judec / tribunal? de la domiciliul meu?
daca aceasta suma nu este prescrisa, eu trebuie sa o achit integral? suma trebuie actualizata la data curenta? cum?#-o#-o#-o#-o#-o#-o#-o#-o#-o

multumesc mult.
Răspuns la discuția Plata impozitului pe venit
da, asta ma interesa, dupa depunerea declaratiei ce anume treb sa fac.
deci am sa merg la trezorerie sa fac plata in baza 112, doar atat treb indeplinit? contractul de munca cu acea pers nu-l mai am si nici un alt angajat nu am.
dupa ce fac plata trebuie sa fac vreo dovada undeva? sau se inregistreaza automat la ei, sa nu primesc penalitati
buna ziua,
am o intrepr individuala, si am avut angajat un salariat, care a lucrat 3 luni,am depus declaratia 112, si la ghiseu nu mi-a zis nimic, am depus tot, am incetat contractul de munca, am facut revisalul predat tot.
dar nu stiu cand trebuie sa platesc pt el?
dupa depunerea declaratiei 112 pt plata impozitului pe venitul microintreprinderilor persoanele cand se face?
trebuie sa astept sa imi vina o indemnizatie pe adresa firmei? am depus la sf lunii ian, iar angajatul l-am avut cu contract de munca din oct 2011.
cum e de facut? sa nu fiu in necunostinta de cauza si sa primesc ceva amenda..eu tot astept sa fac plata, dar unde?

multumesc
Discuție Cvasicontractul
care este art din noul cod civil legat de cvasicontract, sau care este corespondenta art. 986 vechi cod civil in noul cod civil?



multumesc
Răspuns la discuția clauza reziliere
am avut training in Germania, si inainte de a pleca, m-au pus sa semnez iarasi contractul (prelungire cu inca 2 ani si acea clauza)
buna seara,
am o intrebare, daca am contract de munca, pe 3 ani, minim..si clauza de reziliere de 6000 euro, ce este de facut in aceasta situatie, pentru ca vreau sa plec de la serv asta?

multumesc
Răspuns la discuția intreprindere individuala-D 112
www.avocatnet.ro/content/art...

ca punct de reper, citeste acest articol
ce formular trebuie completat la ORC pt inchiderea unui punct de lucru?
inchiderea unui punct de lucru este una si aceeasi cu radierea?

Multumesc