avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate sebastianbugan

Activitate sebastianbugan

Buna ziua. Sunt angajatul unei societati care administreaza distributia apei potabile si colectarea apelor uzate (canalizare) intr-un oras. Fac parte dintr-o echipa formata din 8-10 muncitori care, in anumite situatii (pana se dezbate ordinea de bataie, la intrarea si iesirea din serviciu) stam cantonati, toti, intr-un spatiu de cca. 20 mp. Pentru interventii trebuie sa ne deplasam in teren folosind mijlocul de transport al societatii unde trebuie sa incapa cca. 4-5 persoane odata. Angajatorul, pana acum, nu a asigurat nici o forma de protectie a angajatilor pe fondul crizei pandemiei. Nu a pus la dispozitia angajatilor nici un fel de dezinfectant, nu a asigurat combinezoane, masti, manusi, etc. Unde sau cine ar trebui sesizat in acest caz?
Stima!
Răspuns la discuția Probleme act calificare
Si totusi,cititi enuntul mot-a-mot,am fost angajat la trei (3) Intreprinderi/societati diferite,ocupand functii conform codurilor COR,sau asimilate, pe baza acestei diplome de BAC si dintr-o data (HOPA) imi trebuie alt act de calificare. Pai, poate a gresit un functionar si nu a stiut care-i treaba,(1986-1990)
poate si al doilea(1990-2000) dar si al treilea?(2005-2011) Poate trebuie sa dau, dracului ,vreo spaga undeva in tara asta sa vad si eu ca dupa 30(trei zeci) de ani de meserie, in tara asta ,am si eu o calificare si nu ajung vreun salahor.
Si acum SURPRIZA- sunt angajatul aceleiasi societati, din 2005 si pana in prezent.
In 2005 am fost angajat ca ELECTROMECANIC .
In 2011 mi-a fost schimbata incadrarea pe un alt post,cu sintagma"si cu atributii de electrician"
Acum,in 2017, cand am facut o sesizare ca se incalca CODUL MUNCII ART.35 CUMULUL DE FUNCTII. ce sa-ti povestesc,eu nu am certificat de calificare.Oricum am facut o sesizare si catre ITM in speta asta,
Buna ziua. Sunt absolvent al unui liceu industrial cu profil electrotehnic din anul 1986,cu diploma bacalaureat. La momentu absolvirii, liceul respectiv nu mi-a eliberat nici un alt act privind calificarea.De la absolvire diploma de bacalaureat a tinut loc de act de calificare,fiind incadrat dupa cum urmeaza:1986-1990 bobinator masini electrice rotative,1990-2000 electrician intretinere si reparatii, 2005-2011 electromecanic. In prezent vreau sa ocup un post de electrician/electromecanic si mi se spune ca diploma nu tine loc de act de calificare.Ma intreb cum de atatia ani a tinut loc de act de calificare,la trei intreprinderi/societati diferite si acum nu mai este valabila.V-as ruga un raspuns clar,pot sau nu pot ocupa un post de electrician/electromecanic in baza acestei diplome si in cazul in care nu obtin decat refuz ce pot face? Stima!
imi pare rau,doar cu argumentul asta nu ma pot afisa in fata sefilor,angajatorilor,m-ar spulbera imediat.Va rog si alte cai,argumente,sugestii.
Multumesc pentru raspunsuri insa v-as ruga sa ma indrumati ce anume sa invoc(lege,contract,art.,alineat,etc.)pentru a-mi argumenta doleanta.Inca o data multumiri!
Atributiile specifice functiei de electrician sunt doar in fisa postului,nivelul de salarizare este doar pentru functia din contractul individual,functie ce nu are nimic in comun cu profesia de electrician.
Cea de a doua functie este de electrician,sustin anual testul de autorizare interna,detin talon de autorizare vizat de societatea respectiva.
Buna ziua.Lucrez intr-o societate unde sunt angajat pe o anumita functie dar in fisa postului,pe langa atributiile specifice postului pe care sunt angajat,am si atributii care corespund unei alte functii.Se poate considera ca avand astfel de atributii ocup o a doua functie in cadrul societatii?Poate fi invocat art.41,litera f din contractul colectiv de munca unic la nivel national pentru a obtine sporul salarial cuvenit?Rog raspuns la subiect.
Răspuns la discuția Reziliere contract cu RCS-RDS
Calitatea de fiu/fiica confera dreptul de a invoca forta majora?
Am specificat ca locuia singur la acea adresa si nu ca nu ar avea urmasi,mostenitori.
Răspuns la discuția Reziliere contract cu RCS-RDS
Nu am adus in discutie restantele pentru ca nu exista.(editat)