avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate Claudiuconstructi

Activitate Claudiuconstructi

Buna ziua....In anul 2008 am infintat un srl avand ca asociat o persoana de nationalitate turca,in vederea aduceri de utilaje de constructi sub forma de inchiriere din turcia .Mam interesat de formalitati si ce costuri am cu aducerea acestora .Utilajele leam adus pe contract de inchiriere pe 2 ani de zile.in vama sau intocmit documentele si am achitat taxele ce trebuiau platite.dupa 3 luni de la vama am primit un tel in care o persoana mia spus ca sa gresit ceva in acte si sa merg sa refaca hartiile.am mers la birou la ei si mi sa spus ca sau gresit actele si trebuie refacute dar si ca trebuie sa platesc tva la utilaje,lucru care nu mia fost adus la cunostinta inainte de a aduce utilajele.am explicat ca eu am inchiriat,nu cumparat utilajele,ei au spus ca trebuie platit si gata.Am refuzat sa refac si sa semnez alte hartii.Dupa 2 ani imi vine o hartie in care sa ma prezint la finate in legatura cu o datorie pe care firma o are.Acolo sa adus la cunostinta ca am de platit o tva- ul plus penalizari si dobanzi care se ridicau la o suma enorma.Societatea este inchisa,practic nici na functionat,deoarece cetateanul turc a adus utilajele si lea inchiriat la alcineva.Acum mi se solicita actele firmei,acte care se afla la cetateanul turc care e de negasit.El detine 75 la suta din firma eu restul.Finantele imi spun sa platesc suma deoarece vor pune sechestru pe bunurile personale.Mentionez ca mai detin 2 firme care merg pe profit si nam avut proleme.Vreau sa stiu daca pot fi executat ca si persoana fizica in acest caz si daca actele ce sau facut in vama si in care se arata ca nam de platit tva sunt valabile,ei ulterior schimband aceste acte si mau facut dator .E normal acest lucru si legal.VA MULTUMESC.