avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Activitate Tuca Anamaria

Activitate Tuca Anamaria

Discuție dosar pensie
Daca o persoana care locuieste in Botosani si a lucrat la TMUCB Bucuresti prin anii 70, la sucursalele din Onesti, Turnu Magurele, Roman, Arad, cum poate face rost de o adeverinta de grupa pentru dosarul de pensie?
Discuție pensie
Buna ziua. Daca o persoana iesita de curand la pensie, pensie de drept, cu doar 24 ani si 11 luni contributie, mai poate cumva plati diferenta pana la 30 de ani? Si daca s-ar putea, se modifica cu ceva cuantumul pensiei?
Am inteles. Multumeasc mult
Si ca sa nu i se retina contributia pentru somaj, ce demers trebuie urmat. Adica trebuie sa anunte el la locul de munca sau cum trebuie procedat?
Buna ziua.
Tatal meu, in varsta de 59 de ani si 6 luni, a iesit la pensie de drept, la grupa, dar vrea sa continue sa lucreze. Poate sa o faca in continuare in conditii legale sau exista riscuri? Si daca poate sa o faca, retinerile se fac si la pensie si la salariu? Si ce retineri ar trebui sa fie si la una si la alta in conditiile in care ia pensie si lucreaza si cu carte de munca?
Răspuns la discuția CEC de economii
da sunt sigura. 5000 a fost suma depusa la inceput, in 1981. in 2001 a ajuns undeva la 11000
Răspuns la discuția CEC de economii
intr-un fel stiam ca sunt pierduti. dar e ciudat, cum munca unui om nu mai valoreaza nimic printr-o singura devalorizare a banului.
Discuție CEC de economii
Buna ziua. As avea si eu o intrebare.
Mama are un CEC (libret de economii cu dobanda si castiguri in autoturisme), din cel vechi si de demult. este emis in 1981, suma fiind de 5000 lei vechi de atunci. Stiu ca acum banii au alta valoare si nu stiu cat ar insemna acum acea suma. Dar ideea e, daca se mai poate folosi acel cec, sau daca se poate face ceva in acest sens, sau sunt niste bani pierduti deja. Mentionez ca ultima inregistrare a soldului este facuta in 2001.
Multumesc.
Pentru un avans primit, la o institutie publica, din fonduri FEADR , la ultima transa de plata s-a retinut partial cv acestuia. Diferenta trebuie restituita emitentului scrisorii de garantie a avansului. Aceasta restituire se face direct din venituri sau din capitolul de cheltuieli? Mentionez ca , contractul de finantare prevede ca in cazul in care la ultima transa de plata nu poate fi recuperat avansul acordat, se executa scrisoarea de garantie proportional cu valoarea avansului nerecuperat.
Revin cu o intrebare.
Daca termenul de 30 de zile a trecut si nu am avut actele necesare pt a face contestatie, dupa acest termen, in cazul in care se face rost de acte se poate depune din nou dosarul de pensie anticipata?

Cartea de munca este momentan la casa de pensii. Se ia de acolo sau se poate lasa intre timp?