avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 342 soluții astăzi
Forum Activitate 05072

Activitate 05072

Răspuns la discuția vatanare din culpa
dorim sa incheem intelegerea cu victima pt a nu se ajunge la urmarire penala deorece nu stim clar care vor fi urmarile.Despagubirile de catre asigurator in ce faza a demersurilor se pot acorda?se pot acorda si in faza de urmarire penala? .In cazul in care victima a refuzat spitalizare mentionand ca este ingrijita de fiica ei( fara experienta medicala),polita de asigurari auto acopera despagurile morale si ingrijirea la domiciliu?
Răspuns la discuția vatanare din culpa
Intelegerea dintre parti se face in fata unui notar,daca nu cum se face ?...hartie de mana cu martori.astept raspuns .multumesc anticipat
Răspuns la discuția vatanare din culpa
Din pacate ,rudele nu sunt dispuse nici macar sa dea informatii cu privire la demersurile facute(nu stim nici macar daca a fost la IML)Din convorbirile telefonice cu familia batranei am aflat ca nu i s-a pus nici macar piciorul in ghips.Familia pretinde ca o asistenta medicala o viziteaza acasa (exista o problema incat nici politia nu a putut intra,nici echipajul de la salvare in casa),si ca vor sa faca tomograf .Ce as putea sa face mai departe ?..nu m-am confruntat niciodata cu nici o astfel de problema si nu stiu cum sa reactionez ,ce sa fac .va rog frumos sa ma ajutati
Răspuns la discuția vatanare din culpa
din cate am inteles eu asigurarea plateste doaar in cazul in care victima este internata in spital. dumneavoastra ce sfat imi dati ?sa ii platesc cele 50 de milioane?sau sa las sa va cum decurg lucrurile?
Răspuns la discuția vatanare din culpa
Problema e ca doaman accidentala nu e dispusa sa discute .si pana in momentul de fata nu a dat declaratie la politie .si familia nu eu nu e dispusa sa negocieze (au zis suna si atat ).nu se poate opri cazul la procuror deoarece nu prezinta pericol social?
acum 5 zile sotul meu a avut accident cu masina in care a lovin o batrana care circula pe trotuar.Dupa investigatii s-a constatat ca accidentul s-a produs din defectiuni tehnice(a cedat frana).Doamna prezinta o fisurare a tibiei,o plaga usoara la mana si una usoara la cap.Sotuilui i s-a suspendat carnetul pe termen de 3 luni.mentionez ca acest are peste 20 de ani de cand a luat carnetul si nu a mai avut nici un accident.victima nu a acceptat internarea in spital.Normal ar trebui sa ne intelegem si sa ii platim victimei o suma,dar aceasta are ceva probleme si nu se poate cadea la o intelegere .rudele ei doresc 50 de milioane(lei vechi)ceea ce mi se pare exagerat de mult.in cazul in care nu pot sa cad la o intelegere cu ea ..care ar fi samctiunile in cazul unui proces?