avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Activitate cosarpavel

Activitate cosarpavel

Dupa plata amenzii mai ai obligatia trimiterii chitantei undeva?
Buna seara!
Va rog sa-mi spuneti daca sumele incasate pentru activitatea desfasurata in calitatea de consilier local intre anii 2000 si 2008 sunt luati in considerare ca venituri realizate la calcularea cuantumului pensiei in anul 2017.Ce prevede legea in acest sens?
RĂSPUNDE
Buna seara!
Va rog sa-mi spuneti daca sumele incasate pentru activitatea desfasurata in calitatea de consilier local intre anii 2000 si 2008 sunt luati in considerare ca venituri realizate la calcularea cuantumului pensiei in anul 2017.Ce prevede legea in acest sens?
Discuție Carte funciara
Consider ca statul roman,Parlamentul Romaniei trebuie sa actioneze pentru aducerea la zi a cartilor funciare,in general,si a celor din teritoriile care au facut parte din Imperiul Austro-Ungar,in special.Cum este posibil,de exemplu, ca in zona ce apartine de municipiul Lugoj,jud.Timis,sa fie considerat propritar actual al unui teren(loc de casa) de cca.30 de ari un fost mosier din zona,doar pentru faptul ca este mentionat in CF din anul 1922,cand de atunci si pana astazi acel teren a avut, succesiv, inca 3 proprietari,care au muncit terenul si au platit taxe la primarie?Oamenii(de la sat) au cumparat si vandut terenul intre ei fara sa mai ajunga la CF.Astazi aceasta situatie este o anomalie care trebuie indreptata intr-un fel.Intrebarea este,cum?Parlamentul nu poate rezolva situatia printr-o lege ori prin introducerea unui articol intr-o lege existenta?Prin justitie este f.greu ca cel care detine acum terenul sa devina propritar cu acte in regula deoarece judecatorul ii solicita certificatul de deces al proprietarului din CF si situatia urmasilor sai.
Am platit la Trezoraria Municipiului Suceava,in data de 10.07.2007,suma de 3667lei,suma ce reprezenta taxa auto la prima inmatriculare.Pot recupera aceasta suma?
Buna seara!
Rugamintea mea este sa-mi spuneti daca e posibil sa cumpar un teren intravilan de la cel care,in anul 1947, l-a intabulat(inregistrat in CF) sau de la urmasii acestuia(in cazul in care proprietarul a decedat).
Mentionez ca respectivul proprietar are cota actuala de 9/10,iar un alt proprietar are cota actuala de 1/10(al doilea proprietar mentionat nu poate fi gasit.El si-a intabulat proprietatea in anul1922).Proprietatile lor sunt trecute la acelasi numar topografic si impreuna au 2878mp.
Multumesc! Am sa incerc.
Răspuns la discuția Echivalare roni-lei din1945
Multumesc pentru raspuns!Astept cu rabdare si un raspuns la cealalta intrebare:care sunt variantele legale pt. a deveni proprietar pe un teren intravilan?Eu am raspuns la intrebarile puse de dumneavoastra.
Cu stima,
Va doresc un AN NOU FERICIT!
Multumesc pentru raspuns!Mentionez ca mama mea a cumparat terenul in 1945.Contractul este la noi,dar nu a fost inregistrat in CF.Vanzatorul a cumparat terenul in 1931,fara acte(fapt mentionat de notar in contractul de vanzare-cumparare al mamei mele) de la proprietarul care si-a inregistrat terenul in CF in anul 1922.Nu inteleg nici eu cum a putut notarul sa incheie actul in conditiile in care vanzatorul nu era mentionat ca proprietar in CF.Sigur ca astazi nu ar fi posibil,poate in 1945 era legal,nu stiu,dar asa stau lucrurile.Cert este ca mama a cumparat terenul,si-a construit casa,a locuit acolo 69 de ani si acum ar vrea sa vanda gaspodaria(am adus-o la mine,in alt colt de tara) si nu poate,nefiind proprietara in acte.Sper sa imi sugerati o solutie.Va multumesc!

Care sunt variantele pentru a deveni proprietar pe un teren intravilan pe care il ai in posesie(prin cumparare,cu contract de vanzare -cumparare incheiat la notar in anul 1945,dar cumparat de la persoana care il detinea fara sa fie inregistrata in CF ca proprietar) de 69 de ani si pe care ti-ai construit casa si anexele in anul 1959?
Mentionez ca am avut 2 procese(la care am fost reprezentat de 2 avocati diferiti) pe aceasta tema, am incercat si varianta ORDINUL PREFECTULUI si nu am reusit.