avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Activitate hane

Activitate hane

Răspuns la discuția Eliberare Titlu proprietate
Am urmat acesti pasi si astept raspunsul primariei la cererea de punere in posesie.Nu stiam de suspendarea procesului de eliberare a titlurilor de proprietate. Nu trbuie sa ne mai mire nimic ...
Multumesc mult!
Răspuns la discuția Eliberare Titlu proprietate
Actiunea a fost in baza L18 cu Comisia Locala si Comisia jud. Nu l-am declarat la succesiune fiindca am considerat ca nu am acte pe el. Acum inteleg ca-l puteam declara pe baza Sentintei judecatoresti. In aceasta nu s-au stabilit cote, actiunea a fost facuta de mine si de mama mea (ca mostenitoare a tatalui meu). In Hotarare se spune ca se va restitui reclamantelor ... deci la amandoua (la acea data mama traia). Cotele au fost stabilite cu mult inainte si cu alta ocazie de catre un notar eliberand un Certificat de mostenitor de calitate (parca asa ii spune). Acum urmeaza sa ma adresez Comisiei Locale ca in baza Sentintei sa elibereze TP. Pe care mostenitori? ce urmeaza sa fac?
Multumesc
In urma unei actiuni in instanta s-a dispus eliberarea actelor de proprietate pentru un teren catre mostenitorii legali: mama mea (cota 1/4) si eu (cota 3/4) (conform unui Certificat de calitate de mostenitor eliberat anterior). Dupa aceasta mama a murit iar actele de proprietate nu au fost eliberate. Sunt unica mostenitoare a acesteia si in urma succesiunii mi s-a eliberat Certificat de mostenitor pe care l-am depus la Primarie in vederea schimbarii titularului de ROL.
Intrebarea mea este Titlul de propr. pt terenul castigat in instanta se poate elibera numai pe numele meu sau va trebui trecuta si mama mea.
O actiune a fost suspendata motivandu-se ca se asteapta judecarea unui alt dosar care avea exact acelasi obiect cu acelasi parat (anularea unei dispozitii a primarului) dar cu alt reclamant. S-a solutionat acesta din urma cu hotararea de anulare a dispozitiei (ramasa definitiva). Am solicitat repunerea disarului meu pe rol si am atasat hotararea de anulare. Mi-a fost respinsa actiunea motivandu-se ca a ramas fara obiect (dispozitia fiind anulata in dosarul celalatt).
Este corecta hotararea ?
Am cerut in instanta iesirea din indiviziune pentru 7 ha de teren extravilan pe care suntem 2 mostenitori. Mi s-a spus (la primirea actiunii) ca trebuie sa platesc taxa de timbru functie de valoarea terenului. Intrebari:
1. Cine stabileste aceasta valoare?
2. Ce procent din valoare reprezinta aceasta taxa?
3. De cand s-a introdus asa ceva?
Va multumesc.
Răspuns la discuția rechizitoriu
va multumesc. Am editat mesajul in sensul aducerii unor precizari. Sa fi gresit oare instanta, de fapt vrand sa-mi solicite INTAMPINARE si nu rechizitoriu?
Discuție rechizitoriu
Sunt chemat in judecata ca parat. Reclamantul ma acuza ca mi-a dat oi in paza si nu i le-am inapoiat pt motivul ca nu mi-a platit paza conform invoieli. Instanta de judecata mi-a acordat un nou termen pt a depune rechizitoriu. In principiu, ce ar trebui sa contina acest rechizitoriu ?
Discuție partaj

Dupa casatorie, am primit de la parintii mei 25000 Euro (donatie prin notariat) cu care am cumparat un apartament. Ulterior, acesta a suferit multiple imbunatatiri si in urma cu 3 ani l-am vandut cu 65000Euro. Acesti bani i-am folosit la constrtuirea unei case. N-am despartit si urmeaza partajul.
Intrebarea este: care din cele doua sume constituie aport personal si nu se impart, cea primita initial sau cea cu care am vandut apartamentul? Multumesc.



Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Răspuns la discuția taxa de poluare
In anul 2011.
Discuție taxa de poluare
In luna iulie 2011 am cumparat si inmatriculat o masina noua (Opel) si mi s-a perceput o taxa de poluare de aprox. 300 euro. Intrebare: dupa noua lege, se restituie ceva din aceasta taxa?