avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 328 soluții astăzi
Forum Activitate irinaalina

Activitate irinaalina

adriantot
1. Nu exista data stabilita in contract si nici nu se specifica de penalizari, de aceea m-am legat de lista de intretinere.
Ma indoiesc ca exista bani suficienti pentru a achita toate facturile (fara a intra in fondul de rulment, chiar si asa nu stiu daca sunt suficienti) avand in vedere ca a fost afisata intretinerea pe luna aprilie acum o saptamana si este prima afisata de la infintare. Se poate intra in fondul de rulment pentru a achita furnizorii ?
2. Corect ceea ce spuneti dvs. Nelamurirea mea mai mare daca este sau nu suficient PV al AG unde se specifica ca s-a hotarat pentru a o accepta.

multumesc pt raspunsuri
Multumesc pentru raspunsuri.

Sincer, imi pare foarte rau ca m-am legat la cap fara sa ma doara, nicio clipa nu ma gandeam ca vom ajunge la asemenea discutii cu adm, dar nu mi se pare corect sa renunt tocmai acum .
Sper sa fie bine si ca lucrurile sa se desfasoare cu calm si fara jigniri ( imi e suficient ca mi s-a facut o data rau saptamana asta )

1.Legat de predarea actelor administratora avertizeaza ca nu v-a preda actele pana cand nu i se vor achita toate faturile(inclusiv cea pe luna mai) . Mie nu mi se pare corect , avand in vedere ca contractul inceteaza in 31 si intretinerea pe mai nici macar nu se va afisa pana la acea data. Poate sa foloseasca fondul de rulment pentru a-si lua banii? Din cate am citit eu , nu.


2 Pe luna mai exista o factura de infintare asociatie ( tot firma de adm s-a ocupat si de infiintare) . Exista o Hotarare a AG care este de acord cu suma respectiva dar in momentul in care am intrebart de documente justificative care stau in spatele sumei , mi s-au enumerat cateva si diferenta mi s-a spus ca este timpul pretrecut cu infintarea. Este ok acea factura doar cu PV al AG semnat? Si pe aceea adm solicita banii , tot pana la incetarea contractului.



Am intrebat de renuntarea la activitatea de cenzor doar pentru ca simt ca nu mai rezist mult timp conflictului aparut cu administratorul aparut in urma solicitarii mele in scris. Nu doar eu am avut conflicte cu ea, ci majoritatea .Multumesc pentru raspunsuri oricum.

Update ( ca sa zic asa :)) : Firma de administrare a reziliat contractul incepand cu data de 01.06.2011. In data de 31.05 este necesar/obligatoriu sa fac o verificare (pe care o voi solicita inca o data in prealabil) avand in vedere ca din 01.06 inceteaza contactul?
Cine trebuie sa fie la predarea-primirea documenmtelor ( pana atunci se va incheia contractul cu alta firma)? Este ok daca ma consult cu viitoarea firma privind cele 2 aspecte?
Imi cer scuze daca pun atatea intrebari dar, dupa cum am precizat, fac asta pentru prima data si nu stiu cum se procedeaza in astfel de situatii .

Va multumesc anticipat.
Intrebare:
Cum care sunt conditiile ca sa pot sa renunt la acesta "functie" avand in vedere ca nu exista contract de mandat si nici nu sunt platita?

Se face o notificare catre Comitetul Executiv ? Se anunta in AG? Exista vreo limita de timp? Adica pot sa renunt dintr-o data, fara un preaviz de n zile inainte sau dupa?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
@adam grecu- va multumesc foarte mult pentru sfaturi si ajutor. Se vede ca aveti experienta si am incredere in opinia dvs

Si daca exista ceva gresit ( de exemplu o factura de achizitie chitantier sau de la Oficiul Postal etc )care nu se regaseste in intretinere ce trebuie sa fac?
Personal mi se pare corect ca toate cheltuielile sa se regaseasca.
Dar asa cum ati spus si dvs "viata merge inainte" : ea s-a grabit,lista a fost afisata, au inceput incasarile...
E cam greu sa modificam listele mai ales ca au inceput incasarile ( omu' stie ca a platit ,nici nu stie/se uita ca nu are toate semnaturile, nu e corect ca luna viitoare sa aiba restante doar pentru ca lista e posibil sa fie gresita.
In acest caz aceste cheltuieli se pot trece in intretinerea de pe luna urmatoare?
Legea am citit-o dar vorba aceea " teorie ca teorie dar practica ne omoara"
Mai am intrebare urgenta: intre mine si Asociatie nu exista momentan un contract de mandat . Am dreptul sa cer documentele si semnez , in acest caz?
Precizez ca nu iau nici un leu.



@ adam grecu - va rog sa ma mai sfatuiti intr-o privinta : deja a inceput sa se incaseze intretinerea , presedintele nu a semnat nici el pe lista ,comitetul executiv a luat a cunostinta ca aceasta lista trebuia semnata de mine in urma verificarii.
Maine seara este Adunarea unde va fi dezbatuta si rezilierea contractului administratorului ( ma rog, firmei de adm ),.Cum ar trebui sa procedez maine seara: sa atentionez ca lista nu este semnata cf legii (eu nu semnez pana nu verific pe documente pe care nu le-am primit pana acum, poate este corecta, nu zic "nu ", ) sau sa nu atentionez toata adunarea pentru a evita iar un scandal ca la anterioara adunare ( in urma careia si-a si reziliat adm contractul ) si sa atrag atentia dupa verificare in caz de o neregula ?
Data trecuta a iesit urat la adunare : administratorul a plecat dupa 15-20 min in urma unor acuzatii facute de cativa membri legate de montarea apometrelor, ulterior s-au facut bisericute pro si contra .
Vreau sa procedez si cum este corect si sa evit si ceea ce s-a intamplat data trecuta deoarece mai multi proprietari au spus ca nu mai participa daca doar ne "certam" , ceea ce mi se pare normal.

@adam grecu- va multumesc pentru sfaturi.
Conspectele dupa legislatie mi le-am facut . Dosarul unei luni anterioare nu pot sa-l iau pentru ca nu exista , este prima intretinere afisata dupa infintarea asociatiei, este un bloc nou .
Am intrat in panica si am cerut sfaturi aici pentru ca efectiv nu am mai facut asta niciodata si nu vreau sa gresesc ceva sau sa omit .
@ elga 50- va multumesc pentru incurajari. :)
Imi fac probleme tocmai pentru ca este pentru prima data cand sunt cenzor desi sunt contabila intr-o firma de 4 ani si am avut nenumarate audituri .

@goe_07 - Am trimis deja un email catre Administrator in care am solicitat toate documentele aferente calcului intretinerii lunare cat mai urgent . In CC am trecut Comitetul Executiv si Presedintele Asociatiei.
Referitor la obligatii nu au fost negociate sau mentionate undeva. Intre mine si Asociatie nu exista vreun contract si nici nu primesc bani. Ca atare consider obligatiile mele cf legii 230 si normelor, precum si cele mentionate in statutul Asociatiei de Proprietari.
elga50 a scris:

Stampila nu trebuie "sa ramana" la nimeni altcineva in afara presedintelui.
Dupa ce a redactat listele, administratorul le preda cenzorului, acesta le verifica, le semneaza si i le inapoiaza administratorului, eventual scriind si un raport cu observatiile pe care le are de facut si care va sta la dosarul lunii respective.

Apoi administratorul se prezinta la presedinte pentru semnatura si stampila. Presedintele le poate tine si el cateva ore, o zi, doua, daca doreste sa le verifice si el.
Cand listele sunt semnate de cenzor si presedinte, atunci si numai atunci se afiseaza la avizier. Nu exista justificare de timp pentru a le afisa nesemnate si neverificate.

Locatarii n-ar trebui sa aiba incredere intr-o lista neverificata si necertificata prin semnaturile si stampila de responsabilitate.



In cazul de fata a ramas. Deasemenea mi s-a promis in urma discutiei ca voi primi actele in baza carora este calculata intretinerea afisata si la sfarsitul lunii toate actele contabile . O sa fac si un mail ( ca sa fie o dovada ca le-am cerut)

Exista vreo reglementare unde se specifica termenul de afisare a intretinerii? Sincer am cam intrat in panica si tot ce citesc din legislatie nu se prinde de mine in momentul de fata :((

Nu spun ca nu este corect afisata intretinerea dar nici nu-mi pun semnatura pe ea daca nu o verific, mai ales ca exista si o notificare a rezilierii contractului.