avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 233 soluții astăzi
Forum Activitate aliyah

Activitate aliyah

Buna ziua!
Comentez la acest subiect pentru ca si eu vreau sa ma casatoresc cu un cetatean pakistanez dar cu domiciliul in Oman(are cetatenie pakistaneza dar nu a locuit niciodata in pakistan, deci loc de nastere si tot e in Oman)
Puteti sa-mi spune-ti va rog daca documentele necesare sunt aceleasi pe care le-ati expus si Mihaelei sau a mai aparut ceva intre timp?
Iar certificatul lui de nastere e scris atat in engleza cat si in araba. Mai este necesara traducerea?
Documentele acestea care se supralegalizeaza si stampila cu apostila conventiei de la Haga unde se pot face? din cate am inteles eu acestea s-ar face doar in Bucuresti. unde anume mai exact?
Si inca o intrebare cu privire la casatorie, cu cat timp inainte trebuie sa umblam dupa documentele acestea pentru ca eu am auzit cazuri in care au umblat si 6 luni dupa ele sau am mai auzit si cazuri in care dupa casatorie pentru a putea locui in romania fiind sotul meu trebuie sa treaca o anumita perioada de timp in care sa se recunoasca nu stiu ce documente. nu inteleg de ce e atat de complicat si ce trebuie sa fac mai exact.
Astept raspunsul dumneavoastra si multumesc anticipat.

Alina