avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 344 soluții astăzi
Forum Activitate georgianagm

Activitate georgianagm

Buna ziua,

Va rog mult sa ma indrumati in urmatoarea situatie:

Sora mea este minora, fostul ei prieten a batut-o acum 3 luni deoarce ea nu a mai vrut sa continue relatia , a fost internata 3 zile la spital dupa care a fost consultata si la IML, parintii au depus plangere la politie impotriva lui impreuna cu documente de la spital si IML, acesta are deja un dosar penal in care are 4 ani cu suspendare pentru furt cred ( si totodata are un frate politist ).

La 3 zile dupa ce a batut-o pe sora mea a violat o fata ( tot minora cazul ei a fost si la stiri), parintii ei au depus plangere ( cu spitalizare si IML, nu stiu care este situatia in prezent);

Avand in vedere ca politia nu a facut mare lucru, iar situatia fetei violate era bombardata de amenintari, parintii mei au restras plagerea dorind sa medieze situatia, politistii l-au luat pe el de acasa , a scris o declaratie in care a sustinut ca nu ii mai face rau surorii mele si am crezut ca s-a terminat. Insa acum o ameninta din nou ca vine la ea la liceu si o injunghie si o bate ca sa-i arate el cine este si alte motive pe care un om normal nu le-ar avea .



va rog din suflet sa imi sugerati ce sa facem unde sa mergem ca cineva, o autoritate sa ne ia in considerare.

Putem cere la politie nr. dosar pe care il deschisesera anterior , doar sa il stim ? Avem voie ? Sau este confidential?

Cat timp este valabila declaratia lui ca nu ii mai face rau surorii mele, are un termen ?

Va multumesc, anticipat ,
Georgiana M.
Buna ziua,

am contract cu o sc care se ocupa de resursele mele umane, intre timp un angajat de-al meu a facut cursul de insp res umane, as dorii incetarea contractului cu firma respectiva pentru a putea prelua angajatul meu ru , cum procedez ??
- inchei contractul cu firma
- deleg angajatul meu sa preia ru
si apoi ??? anunt itm ? sau e nevoie de ceva documente ???
buna ziua,
daca eu ca SRL inchei contracte de comision cu persoane fizice , ce trebuie sa platesc lunar ? cei 10 sau 16 % cum se stabileste in contract fiind impozitul si atat??? sau sunt obligat sa ii platesc si CAS ??? daca nu o sa il vireze angajatul??
e obligatoriu ca pe langa contractul de comision sa ii fac si contract de munca??? sa fie astfel salariatul meu?? sau pot pur si simplu sa am cu el contract de comision si atat, nu il inregistrez la itm sau ceva??
buna ziua, am si eu o nelamurire si va rog sa ma ajutati.

ce face un inspector de resurse umane?
in afara de dosarul personal al angajatilor si revisal
se mai ocupa doar de salarizare ?
ce documente , declaratii trebuiesc trimise lunar ??
Ma tot duc la asigurare dar imi zic ca nu ma pot ajuta cu nimic si ca trebuie sa vorbesc cu inspectorul de daune ce mi-a eliberat constatarea de reparatie si ca numai el imi poate spune unde si ce sa fac mai departe. :sorry: nu intelleg nu asigurarea imi plateste reparatia ? acum eu de unde sa-l iau pe acel domn ? cei de la asigurari nici nu au un nr de telefon de-al lui cu care sa ma ajute, iar la centru de daune in fiecare saptamana e un alt inspector
Eu am de la asigurare un document ce atesta ce piese imi trebuiesc schimbate sau reparate la masina insa un an de zile nu am putut repara masina pentru ca era inca activ acel proces aiurea pana la urma , care nu a facut decat sa-mi tina in loc masina pe loc nereparata
Buna ziua, am o nelamurire si v-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta. Am avut un accident de masina, o doamna a intrat in mine. Politita ia suspendat carnetul pentru 3 luni si mie mi-au dat asigurarea ei sa imi repar masina ea fiind considerata vinovata pt ca nu s-a asigurat iar eu circulam regulamentar. Nu mi-am putut repara masina deoarece doamna a dat in judecata inspectoratul de politie ilfov , cei de la asigurari mi-au spus sa nu-mi bag masina in service pana dupa proces pt ca altfel nu vor platii reparatiile. eu am primit o citatie ca intervenient in proces. M-am prezentat la judecatorie insa ea nu a venit iar in ultima infatisare sa hotarat ca se "Respinge plângerea ca neîntemeiată.Irevocabilă." Asta inseamna ca ea nu are dreptate iar procesul a fost castigat de catre inspectoratul de politie , nu? Acum eu o pot da in judecata pentru ca m-am tot dus prin tribunale pentru greseala ei si pentru ca dupa un an de zile inca am masina nereparata? Am vre un drept? :(