avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate Dragos03

Activitate Dragos03

Răspuns la discuția Custodie Unica
Nu se negociaza nimic, am citit am discutat deci nu voi acorda nici o custodie unica si nu voi cere nimic.
Dreptul copilei la ambii parinti nu e ceva negocialbil . iar custodia unica se acorda daca unul din parinti e decazut din drepturi sau nu are discernamant asa ca situatia e foarte clara .

NU voi renunta la nimic.
Răspuns la discuția Custodie Unica
Asta am facut multumesc deja acum vin de la avocat si da suntem ciudati sunt de acord. Ciudat a fost cand ea si-a lasat copila de 4 luni si a plecat in concediu cu amicele ciudat a fost cand i-am spus ca daca o lasa si pleaca ne despartim ,ciudata a fost si dupa aceea cand chiar daca nu ne-am inteles eu cautam sa vad copila sa vad ce face si cum e , si ea nu ma lasa sa o vad , aveam grija sa ii trimit fara nici o decizie de la nimeni ci de la mine putere bani sa fiu sigur ca va avea ce trebuie , sa trec sa o vad sa ii dau cadouri nu neaparat la ea acasa si mama ei imi raspundea ca doar daca are chef ea o vad . Asta pana sa terminat in instanta adica un an de zile .
Apoi cand am mers sa o vad era tarziu copila nu ma recunostea si se speria de asta am decis ca ma in colo cand intelege lucrurile voi merge sa o vad .

Deci nu va avea custodie unica , voi incepe sa o vizitez si trebuie sa stiu ca e bine unde e si cu cine e .

Cam asta e concluzia - iar aia doar am incercat sa expun o serie de situatii sa vad implicatii efecte puncte tari puncte slabe si nu ptr mine ci ptr cea mica .

Va multumesc
Răspuns la discuția Custodie Unica
Va multumesc tuturor super util siteul o sa il recomand tuturor
Răspuns la discuția Custodie Unica
Atunci nu voi fi de acord cu custodia unica si situatia va ramane asa cum este si gata . Probabil va inainta actiune in instanta si vedem ce iasa .
Răspuns la discuția Custodie Unica
Atunci custodie unica dar cu specificatia sa aiba acordul meu cand iese din tara sa stiu doar perioada si locatia , domiciliul mai precis sa stiu unde este in caz ca vreau sa iau legatura cu cea mica .

NU ma agit prea tare pentru pensie e datoria mea sa aiba cea mica ceea ce ii trebuie
Răspuns la discuția Custodie Unica
NU stiu o sa vad ce propune ce vrea si ce urmareste si dupa tot cat am discutat aici nu o sa ii dau custodie unica decat cu conditia ca reduce pensia , si eu voi constitui un depozit pentru copila .

Cu toate ca imi pare marsav sau ma va considera asa .

NU vreau sa ajung in instanta ca sunt satul de ea - eventual nu ii acord custodia si ramane asa sau ii acord sub rezerva sa stiu unde este si cu diminuarea pensiei .
Răspuns la discuția Custodie Unica
E mai ciudata fiinta . In trecut ca din acest motiv nu o mai vizitez credea ca acest copil daca exista noi nu ne vom desparti indiferent de situatie , se gandea mai mult la bunastarea ei si atat nu la copil . Apoi cand ne-am despartit timp de 1 an nu mi-a permis sa o vad , asta pana cand am obtinut programul de vizita si dupa ce in cateva randuri am trimis protectia copilului sa verifice conditile in care cea mica traieste.

Apoi dupa stabilirea programului de vizita am fost sa o vizitez dar starea de tensiune si scandalurile cand eram prezent acolo afecta atat pe noi cat si pe cea mica si din acest motiv am renuntat .

NU o judec doar incerc sa imi explic si ideea cred ca e sau banuiesc ca e sa se simta independenta de acordul sau consintamantul meu .

Dar dat fiind cerinta nu stiu ce posibilitate am dar as reduce pensia care ii ofera o bunastare peste medie si in loc sa finantez excursii sau stiu eu ce as face un depozit pentru cea mica cand va fi mare , pentru ca oricum nu am nici un control a ceea ce face mama cu aceasta suma .
Răspuns la discuția Custodie Unica
Va multumesc inca o data . Sunt asa insistent si prezent pentru ca Joi trebuie sa ma prezint la mediator si vreau sa stiu ce ma asteapta.

Sugestia e buna nu vreau sa acord custodie unica neaparat si asta imi ofera o portita :
Program de vizita e stabilit prin sentinta o data la doua sapt un weekend de la 11 la 19 si e ok asa , si mai devreme sau mai tarziu o sa o vizitez in timp cand voi vedea ca tensiunile vor disparea .

Acord sa plece din tara pot sa ii dau nu am probleme atata timp cat stiu ca pleca cu mama ei , cat stiu unde este si cat sta .

Pensie alimentara nu am o problema in a o plati e copila mea si merita un trai decent si am datoria asta si in acelasi timp si posibilitatiile suma e destul de mare - ce as avea ca rezerva in cazul in care as acorda aceasta custodie unica as cere eventual diminuarea sumei care e mult mai mare decat necesarul pentru intretinerea unui minor e indestulator nu vb de cate sute de lei ci peste .

Domiciliul e ok poate sa il schimbe atata timp cat stiu unde e si ma pot interesa ca e bine .

In concluzie faptul ca nu o vizitez nu cred ca e un motiv de a cere custodia unica, faptul ca vrea sa iasa din tara de asemenea asadar as putea sa o acord daca insista pentru a nu lungi circul cu conditiile de mai sus dar nu stiu daca se acorda conditionat .
- sa stiu unde este ,
- sa stiu unde locuieste
- sa poate pleac din tara dar sa stiu macar unde si cand
- iar in ultima instanta nu vreau sa fiu finantatorul excursiilor mamei deci o eventuala diminuare a pensiei la un nivel normal al intretinerii unui minor .


Cam asta e .

In viitor nu o custodie comunica unica va defini relatia dinte mine si cea mica dar asta timpul o stie .
Răspuns la discuția Custodie Unica
Am inteles o sa incerc sa fac asta sa stabilesc clar un program care poate fi respectat si de mine si de ea .

Alte implicatii nu mai sunt in afara de libertatea aceasta de iesire din tara , domiciliul etc etc .

Alte restrictii sau efecte, drepturi ce le pierd fata de situatia curenta mai sunt stipulate ?
Răspuns la discuția Custodie Unica
Va multumesc tuturor pentru explicatii.

Ambele puncte de vedere sunt indreptatite ideea e urmatoare.
In prezent nu tin legatura cu ea si as inclina sa ii acord custodia unica, iar cererea ei o vad intemeiata din moment ce eu nu caut pe cea mica si din moment ce eu cu mama copilei nu ne intelegem si exista o stare de tensiune. E clar ca in momentul in care ne-am revedea chiar si pe durata scurtelor vizite la cea mica aceasta tensiune se va manifesta si ne va afecta pe toti prin discutii neprincipiale si aprinse dar cel mai mult ma va durea sa o afecteze pe cea mica de accea am renuntat sa o mai caut.

O sa ii acord custodia unica dar cu niste amendamenta nu stiu cat de solide vor fi intr-un acord de genul asta - totusi sa imi ceara acordul cand iese din tara cu ea sau daca schimba domiciliul pentru a stii unde este cea mica , si cu ramanerea in vigoare a programului de vizita pentru ca pe termen lung situatia se poate schimba si nu se stie niciodata poate va vrea cea mica sa tina legatura cu mine .

Intrebarea mea este daca mai sunt alte efecte ale acestei cutodii unice acordate , ce drepturi pot pierde de fapt ce poate pierde cea mica ptr ca implicit e vorba de amandoi aici de mine si de ea , si ce avantaje sau restrictii castiga mama ei si mi le poate impune prin custodia unica in afara de aceasta libertate de miscare si decizie fara acordul parintelui necusotdian.

Va multumesc anticipat pentru aceste sfaturi care imi sunt foarte utile .