avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 215 soluții astăzi
Forum Activitate toxicool

Activitate toxicool

Răspuns la discuția probleme cu uzufruct viager
am inteles. mai am o ultima intrebare daca binevoiti sa imi raspundeti, eu am dreptul in cazul acesta sa pretind de la sora contributia la cheltuielile lunare ale respectivului imobil? Pt ca va repet eu duc povoara tuturor cheltuielilor lunare singur, ele refuza acest lucru de si mama are pensie de handicap psihic gradul 2 iar sora mea lucreaza deci dispune de venituri caci si asta este o problema ele consuma gaz curent,apa, etc. Dar refuza contributia la cheltuieli. VA MULTUMESC
Răspuns la discuția probleme cu uzufruct viager
va multumesc pt informatie dar cred ca nu inteleg prea bine din cuvintele dumneavoastra daca mama mea poate sa acorde posibilitatea sederii sorei mele in imobil fara acordul meu in conditiile in mama nu are discernamant si se afla in intretinerea mea si sunt raspunzator pt ea. Detin documente medicolegale in aces sens. Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția probleme cu uzufruct viager
imobilul sa cumparat in 17 septembrie 2009 si este in forma autentificare cu numar la noar public dar nu stiu despre ce renta viagera este vb
am o problema in legatura cu un imobil cumparat impreuna cu mama mea eu fiind cumparatorul nudei proprietati iar mama mea a titlului de uzufruct viager. Eu locuiesc impreuna cu ea datorita faptului ca este bolnava psihic fiind internata in repetate rinduri la psihiatrie, fiind coasigurata mea deci practic in intretinerea mea, nu se poate ingriji singura, specific faptul ca eu platesc toate cheltuielile acelui imobil.Acum problema ar fii ca sora mea care are 19 ani s-a mutat in acel imobil pretinzand ca datorita mamei mele ar avea si ea drept acolo cerandu-mi sa o si despagubesc cu partea mamei mele neintelegand ca uzufructul viager nu se mosteneste si ca ea nu are nici un drept acolo deci practic nu am nici o obligatie fata de ea. Pe aceasta tema sunt certuri zi de zi . Nu mai rezist sa incerc sa ii explic cum sta situatia pt ca ea efectiv isi bate joc de mine pretinzand ca nu am nici un drept si ca ea face ce vrea acolo. Datorita presiunilor care mi le face zilnic i-am cerut sa paraseasca proprietatea mea ea refuzand categoric acest lucru . ce pot face in cazul acesta pt a o evacua din respectivul imobil. tin sa precizez ca nu are adresa de domiciliu acolo nu este trecuta in cartea de imobil si nici nu am vreun contract cu ea de sedere in casa.Care ar fii procedurile legale?