avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate tullio

Activitate tullio

Multumesc pentru info!
Buna ziua,
Am primit hotararea de respingere a primei instante in data de 30.03.2023. Nu voi face apel, iar dupa cele 30 de zile hotararea devine definitiva, asa am inteles! Apoi am la dispozitie 30 de zile sa predau permisul la Politie impreuna cu hotararea definitiva. In aceste 30 de zile am dreptul sa conduc? Va intreb deoarece am sunat la Judecatorie si mi-au spus ca dupa ce trece termenul de 30 de zile pentru apel, hotararea ramane devinitiva, dar trebuie sa merg acolo sa-mi legalizeze hotararea ca fiind definitiva, pentru a putea preda permisul. Imediat ce vor trece cele 30 de zile pentru apel ( adica undeva pe 02.05 sau 03.05 ) voi merge la Judecatorie, iar pentru asta trebuie sa conduc aprox 600km. Mai am dreptul sa conduc ? Multumesc !
Avand in vedere ca transmiterea acestor documente de la judecatorie dureaza (prima instanta a dat hotararea de respingere a plangerii pe data de 22.03.2023, iar eu inca nu am primit-o ) si avand in vedere faptul ca nu voi face apel, ce pot face pentru a avea cat mai repede hotararea definitiva? Sau trebuie sa astept ca hotararea sa ajunga la mine, apoi sa treaca cele 30 de zile de apel si apoi sa expediez hotararea spre legalizare( sau sa ajung la judecatorie sa fac lucrul acesta)? In toamna am nevoie de permis si mi-e teama ca perioada de suspendare sa nu ma prinda chiar atunci. Mii de multumiri pentru toate raspunsurile.

Inca nu am primit nimic de la judecatorie dar verific zilnic evolutia dosarului meu pe site-ul judecatoriei. Hotararea de respingere a plangerii a fost data pe data de 22.03.2023.
Deci, termenul de apel de 30 de zile curge din momentul in care primesc acasa plicul cu hotararea data de prima instanta ? Multumesc.
Mi-as dori sa se intample asa cum ati spus, deoarece m-ar scuti de un drum de 600 km dus-intors pana la Judecatorie, iar toata procedura ar fi foarte simpla.
Dar ce ar trebui sa fac daca politistul nu vrea sa-mi ia permisul decat insotit de hotararea judecatoreasca definitiva? Nu-mi ramane decat sa fac un drum pana la Judecatorie si sa obtin cumva, cat mai repede ( pentru a nu depasi termenul de 30 de zile ) ceea ce-mi solicita politistul.
De aceea intreb si alti utilizatori de aici cum au rezolvat cazurile lor.
Si mai am o nedumerire, citez: " cu drept de apel in termen de 30 zile de la comunicare. Pronuntata in sedinta publica astazi, 22.03.2023''. Ce reprezinta termenul de 30 zile de la comunicare ? 30 de zile de la pronuntarea in sedinta sau 30 de zile de cand voi primi hotararea prin posta ( de cand semnez mandatul pentru primirea documentelor de la judecatorie)? Adica din ce data se scurg cele 30 zile pentru depunerea apelului? Multumesc!
Buna ziua, Andrei Gabriel10, cum ai rezolvat problema? Sunt in aceeasi situatie ca tine. La mine inca nu au trecut cele 30zile pentru apel ( pe care nu-l voi face ), insa am intrebat la serviciul rutier iar politistul mi-a spus ca trebuie sa predau permisul impreuna cu hotararea definitiva de la judecatorie. Cum ai procedat? Multumesc.
Eu l-am citit, doar ca politistul mi-a spus altceva.... de aceea am intrebat! Va multumesc pentru lamuriri!
Va multumesc mult! Doar ca politistul mi-a spus ca trebuie sa depun permisul impreuna cu hotararea definitiva de la Judecatorie. De aici si nedumerirea mea , trebuie sa astept aceasta hotarare si sa o legalizez iar apoi sa merg la politie cu permisul si hotararea definitiva, sau pur si simplu merg la politie cu permisul si-l predau ?
Multumesc mult. De la politie mi-au spus ca trebuie sa ma prezint la ei cu hotararea devinitiva de la Judecatorie. Cand ar trebui sa am acasta hotarare? Dupa ce trece termenul de 30 de zile in care as fi putut face apel? Permisul ar trebui sa-l predau in termen de 30 de zile de la comunicarea hotararii definitive, nu?
Buna ziua, am facut o plangere contraventionala pentru anularea procesului verbal de contraventie ( suspendare permis conducere pe 60zile). Plangerea mi-a fost respinsa de Judecatorie, si acum nu mai doresc sa fac apel. As vrea sa renunt la judecata. Ce ar trebui sa fac? Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns, sunt foarte confuz. Multumesc mult!