avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Activitate tullio

Activitate tullio

Discuție Cota TVA
Buna ziua, daca am achizitionat un bun in rate inainte de modificarea TVA de la 24% la 20% , acum ce cota TVA se va aplica ratelor ,20% sau 24%??

MUltumesc.
Un somer poate participa la cursuri organizate de AJOFM dintr-un alt judet decat cel in care este inscris. Adica daca somerul este din judetul Prahova poate participa la cursurile organizate de AJOFM Brasov?? Motivul ar fi distanta dintre domiciliu si locul unde se organizeaza cursul.
Multumesc.
Buna ziua,
va rog daca se poate sa-mi spuneti de cate ori are dreptul angajatorul sa reinnoiasca contractul de munca pe perioada determinata aceleiasi peroane. Sotia mea lucreaza de aprox. 2 ani si la trei luni sau la sase luni i-a fost prelungit contractul de munca tot pe perioada determinata. Nu cumva angajatorul are obligatia ca dupa un anumit numar de prelungiri ale CM pe perioada determinata sa incheie CM pe perioada nedeterminata?
Multumesc.
Răspuns la discuția Montare camere video
Camerele vor fi montate in asa fel incat filmarile sa nu depaseasca proprietatea mea pentru a nu avea nici o problema din acest punct de vedere.
Va multumesc tuturor si astept mai multe raspunsuri pentru a putea lua o decizie corecta.
Răspuns la discuția Montare camere video
Multumesc mult pentru raspuns.Vecinii nu vor fi deranjati cu siguranta.
Deci sa inteleg ca pot monta eu sistemul fara a comite o infractiune?????
Buna ziua,
Pot monta un sistem de supraveghere cu 3 camere video care sa supravegheze curte mea, daca nu sunt autorizat in acest domeniu???Risc o incalcare a vreunei legi?Imaginile stocate le pot folosii in cazul in care proprietatea mea este violata?
Va multumesc.
Agentia de somaj nu stie de acest CIM.Amfost la un interviu la aceasta societate.CIM este pe perioada nedeterminata.Daca nu semnez,pot ramane in continuare in somaj,chiar daca CIM a fost inregistrat in registrul de evidenta al salariatilor acelei societati? Va multumesc
In prezent sunt in somaj.Am gasit o societate la care sa ma angajez,am trimis copii dupa actele de studii pt. contract,dar cand am primit contractul spre semnare,erau anumite clauze care nu imi convin,incadrarea,salariul,etc.Urmeaza sa incep activitatea din data de 07.11.2011,iar CIM a fost inregistrat in registrul general de evidenta a salariatilor in data de 04.11.2011.Inseamna ca sunt angajat?Daca nu semnez CIM mai pot beneficia in continuare de somaj?Va multumesc
Am iesit la pensie anticipat.Am grija de o persona cu handicap gradul 1.Pot fi asistent social si sa primesc si pensia in continuare,acumuland vechime?Va multumesc
Buna seara
In prezent sunt in somaj,daca ma angajez , am inteles ca primesc pe langa salariul de la societatea unde ma angajez si 30% din somaj ,atata timp cat aveam somaj.Cum primesc acesti bani?tot prin Posta sau sunt trimisi firmei si firma imi da mie banii?Va multumesc