avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate ileanalipan

Activitate ileanalipan

Buna ziua ,
As dori sa știu dacă soțul meu este parte vătămată într-un dosar penal pot face eu cerere pentru studierea dosarului el fiind bolnav sau pot să-l însoțesc și să avem amândoi acces la dosar?
Multumesc
Buna ziua ,
Ce pot face daca avocata mea nu mai răspunde la telefon ,am angajat-o de șase luni și n-am făcut absolut nimica pentru noi într-un dosar penal în care soțul meu este partea vătămată ?ne tot duce cu vorba că face azi ,că face maine dar nu face nimica.
Multimesc
Buna ziua,
Fiică -mea a luat un împrumut de la un IFN in 2016 și nu l-a platit și anuma i-a venit executare silita de la un executor judecătoresc ,se poate așa ceva ,după atâția ani ?ce se poate face?
Buna ziua ,
As vrea sa știu dacă ne-am hotărât să mansardam blocul trebuie sa fie de acord toți locatarii?
Buna ziua,
As vrea sa știu dacă vecinul de deasupra mea a intrat noaptea pe la 22.30 forțat peste noi în casă bruscandu-l pe soțul meu (are certificat medico-legal cu îngrijiri medicale de 12zile)amenintandu-l că îl omoară și adresandu-i vorbe jignitoare și am chemat poliția și i-am făcut plângere penală iar apoi ne-a agresat afara adresandu-mi și mie niste cuvinte pe care pur și simplu nu le pot reda ,am chemat și atunci poliția ,ce pedeapsa poate să primească ?
Buna ziua,
As vrea sa vă relatez ce am pățit cu vecinul de deasupra mea ,de când s-au mutat la noi pe scara n-am avut liniște ,ba m-a inundat ,ba nu am liniște în casă mea nici noaptea că fug copii prin casa la ore târzii din noapte ,n-am chemat poliția că am zis că suntem vecini și n-am vrut să-i fac rău doar i-am atras atenția dar se pare că l-am deranjat ,acuma recent exact între ora 13 și 14 când știu că este ora de liniște s-a apucat sa găurească de ziceai că se dărâmă blocul ,a ieșit soțu și la întrebat dacă el găurește și de ce nici macar nu ne-a anunțat că ne-a făcut o mizerie pe geamul de la bucătărie de nedescris și atunci a început cu amenințările și cu înjurăturile și câteva zile mai târziu seara după ora 22 a început să trântească prin casa dar l-am lăsat să-și facă damblaua ,daca a văzut că nu ripostam a venit la ușă noastră până am deschis sa vad ce vrea și atunci s-au repezit la sotul meu bineînțeles că intrat cu forța în casă și l-amenintat cu moartea ,am intervenit și de-abia l-am scos din casă și a început din nou să bată cu picioarele în ușă ,bineînțeles că am chemat poliția dar el atunci a fugit în casă și n-am deschis ușa poliției Ce pot sa fac ,mi frica sa ies afară din casă ,soțul meu este cardiac .As vrea să-i fac plângere penală ,cum sa procedez?
Buna ziua ,
As vrea sa știu cum să procedez cu vecinii de deasupra mea care au doi copii ,nu prea mici ,unul la școală și fetița la grădiniță care ar trebui să înțeleagă deja daca cineva le explica că nu stau doar ei în acel bloc ,nu mai putem sta in casa de ei,fac o gălăgie infernală ,trantind și urlând toată ziua când sunt acasă ,le-am spus frumos dar mi-au replicat că asta-i la bloc ei fiind veniți nu demult de la tara .Sunt de nesuportat,eu înțeleg că sunt copii ,și eu am crescut copii dar așa ceva nu s-a întâmplat .
Vă mulțumesc
Bună ziua ,
Am un vecin care îmi scrumează tot timpul și îmi scuipă flegme pe pervazurile geamurilor și mi se întoarce stomacul pe dos când șterg ,degeaba ii spun ,i-am dat și scrumiera dar tot degeaba ,ce sa fac cu el că nu mai suport,mi-a ars și plasele de la geamuri ,le-am schimmbat
odată. Are dreptul să fumeze pe geam și să scrumeze pe geamurile mele?Sunt disperata ,nu mai suport Dați - mi un sfat va rog .Mulțumesc.
Și cum se procedează în viitor daca ii creste salarul și el refuza să dea mai mult?
Buna ziua,
Aș vrea să întreb de ce nu a stabilit instanta exact cat trebuie sa -i dea un tata copilului ci a scris in sentința doar că trebuie să-i de-a 1/4 din venitul realizat iar el calculează cum vrea și baga și reținerile la CAR înainte de a calcula pensia copilului ?Ce se poate face ?Eu știu că trebuie să spună instanta suma nu sa lase loc de interpretare.Mentionez că nu au trecut 30de zile de când s-au primit sentința.Putem face recurs?