avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 382 soluții astăzi
Forum Activitate valval

Activitate valval

in iulie 2009 am intrat in concediu crestere copil si in mai 2011 am revenit la serviciu. In iulie o sa intru in somaj. Imi spuneti va rog daca la cele 12 luni unde trebuie sa-mi completeze venitul cu contributia la somaj intra si lunile in care am fost in prenatal si postnatal
Cei 2 ani de CCC nu constituie vechime in invatamant, dar nu constituie nici vechime in munca si in serviciu?
Scuzati, ca revin cu aceeasi problema. Secretara de la scoala mi-a spus ca nu poate sa-mi considere, cei doi ani de concediu ingrijire copil, vechime in serviciu invocand faptul ca sunt suplinitoare. Mentionez ca sunt profesoara suplinitoare calificata si cand am intrat in concediu eram tot in invatamant. Exista asa ceva daca nu sunt prof. titulara ,ci sunt suplinitoare sa nu mi se considerare, cei 2 ani, vechime in serviciu?
va rog, spuneti-mi daca cei 2 ani se iau in calcul si la salariu
Sunt profesoara suplinitoare. In luna mai 2011 m-am intors la serviciu din concediu ingrijire copil. Va rog frumos imi puteti spune daca cei 2 ani cat am stat acasa se considera vechime in campul muncii? Secretara de la scoala mi-a spus ca cei 2 ani nu se considera vechime.
Discuție salariu
Pe data de 2.05.2011 m-am intors la serviciu din concediu ingrijire copil. Sunt profesoara si am primit postul unei profesoare suplinitoare care este in concediu prenatal si care urmeaza sa fie in postnatal si apoi in concediu ingrijire copil. mi s-a spus ca de la 1.05.2011 postul este liber, iar acum cand am fost platita mi s-a spus ca nu pot fi platita primele cinci zile ale lunii, pt. ca cea pe postul caruia sunt este in concediu medical (concediu prenatal si postnatal sunt considerate concediu medical). Este normal ca eu sa nu fiu platita 5 zile pe luna si inprimul rand nimeni nu mi-a spus nimic pana cand nu a trebuit sa fiu platita? Mentionez ca angajarea mi s-a facut cu data de 2.05.2011. Multumesc