avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Activitate etc-this

Activitate etc-this

Răspuns la discuția inselaciune savarsita de PFA
Aveti idee ce se intampla in cazul in care persoana impotriva careia formulez plangerea penala nu este de gasit ? Se poate judeca in lipsa, sau trebuie sa astept pana va fi gasita, si abia apoi vor incepe cercetarile ?

Multumesc
Buna ziua,
In luna decembrie 2010 am semnat un contract de mandat cu un PFA, prin care acesta trebuia sa achizitioneze si sa comaseze pentru mine o suprafata de teren agricol. Pe langa contract, am mai incheiat o procura la notar, prin care era imputernicit sa semneze actele necesare pentru achizitia terenului in numele meu (cadastru, contracte de vanzare-cumparare etc). Plata serviciilor s-a facut prin transfer bancar.
Dupa ce PFA-ul respectiv a incheiat antecontracte de vanzare-cumparare pentru aprox 25% din suprafata din contract, nu mai este de gasit. Numerele de telefon nu mai sunt alocate, iar in locatia in care isi avea sediul nu se mai afla absolut nimic.
Eu am doar contractul semnat initial si dovada platii banilor (50.000 EUR). Toate actele incheiate pt achizitia terenului se afla la PFA, pe care acum nu il mai pot gasi.
De asemenea, PFA-ul mai era ajutat de cateva persoane la achizitia terenurilor, la ale caror numere de telefon acum nu mai raspunde nimeni.
Eu consider ca este vorba de o infractiune de inselaciune premeditata, dar nu stiu cum sa procedez de acum inainte.
Contractul semnat cu PFA-ul expira peste o luna, dar nu cred ca mai este cazul sa astept pana atunci, din moment ce in ultimele doua saptamani nu a dat nici un semn de viata.

As dori sa stiu ce trebuie sa fac mai departe. Sa depun plangere penala impotriva PFA-ului si a persoanelor care il ajutau si "m-au dus de nas", sa imi iau un avocat care sa se ocupe de asta ?
Daca as apela la un avocat, la ce onorariu ar trebui sa ma astept ? Valoarea prejudiciului meu e de 50.000 EUR, dar cazul nu cred ca este unul foarte complicat... Practic un grup de indivizi m-au dus de nas, eu am platit banii in transe, pe masura ce ei achizitionau teren, si cand s-au vazut cu toti banii incasati s-au gandit sa dispara.
Aveti idee cat ar dura procedurile judecatoresti pana la pronuntarea unui verdict, tinand cont ca persoanele invinuite nu sunt de gasit ?