avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Activitate awe

Activitate awe

Am salariati angajati in Romania cu contract de munca pe perioada nedeterminata ca sofer tir pe care i-am platit cu salariu + diurna .
Veniturile realizate au fost doar din facturi externe pt ca activitatea mijloacelor de transport proprii s-a desfasurat pe teritoriul UE la diversi beneficiari.
Salariatii au avut ordine de deplasare ( nu detasare) pe perioadele cat au lucrat acolo, fara sa depaseasca 60 de zile.
ANAF considera ca neavand venituri din Romania trebuia sa ii platesc la nivelul salariului din UE.
In perioada cat nu sunt in delegatie salariatii au fost pontati in Romania fara sa realizeze alte venituri pt firma.
E corect punctul de vedere al ANAF ? Ei ma incadreaza la art.8 lit c din Legea 16/2017.
Multumesc anticipat!
Buna ziua!
O societate comerciala care are contracte de transport marfa cu firme din UE (se realizeaza venituri numai din UE) , soferii sunt trimisi in delegatie pe diferite perioade. (nu mai mult de o luna, vin si pleaca cu ordin de deplasare). Transportul se efectueaza cu camioane inmatriculate in Romania in diferite tari din UE.
E corect sa fie considerati in delegatie si sa primeasca salariul + diurna sau sunt considerati detasati si ar trebui sa primeasca salariul minim din UE si diurna sa fie considerata venit salarial?
Multumesc!
Daca la pensionarea pentru limita de varsta are nevoie de un stagiu de 30 ani si 4 luni si ea are 8 ani peste acest stagiu, nu se poate pensiona mai devreme?
Buna ziua!

Mama mea este nascuta la 8.03.1956 si lucreaza din data de 14.08.1975.

As dori sa aflu cu ce data isi poate face dosarul de pensie fara penalizare.
Mentionez ca nu a avut deloc intreruperi de activitate.

Va multumesc! :)
O zi buna!
Buna ziua!

Mama mea este nascuta la 8.03.1956 si lucreaza din data de 14.08.1975.

As dori sa aflu cu ce data isi poate face dosarul de pensie fara penalizare.
Mentionez ca nu a avut deloc intreruperi de activitate.

Va multumesc! :)
Va multumesc pentru raspunsul prompt si explicit!

O dupa-amiaza placuta! :)
Buna ziua!

Mama este nascuta la 8.03.1956 si lucreaza din data de 14.08.1975 (contabila).

As dori sa aflu cand se poate pensiona anticipat si care ar fi penalizarea?

Va multumesc! :)