avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am salariati angajati in Romania cu contract de munca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am salariati angajati in Romania cu contract de munca pe perioada ...

Am salariati angajati in Romania cu contract de munca pe perioada nedeterminata ca sofer tir pe care i-am platit cu salariu + diurna .
Veniturile realizate au fost doar din facturi externe pt ca activitatea mijloacelor de transport proprii s-a desfasurat pe teritoriul UE la diversi beneficiari.
Salariatii au avut ordine de deplasare ( nu detasare) pe perioadele cat au lucrat acolo, fara sa depaseasca 60 de zile.
ANAF considera ca neavand venituri din Romania trebuia sa ii platesc la nivelul salariului din UE.
In perioada cat nu sunt in delegatie salariatii au fost pontati in Romania fara sa realizeze alte venituri pt firma.
E corect punctul de vedere al ANAF ? Ei ma incadreaza la art.8 lit c din Legea 16/2017.
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:27, 6 Octombrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea 16/2017 nu se aplica personalului angajatorilor stabiliţi pe teritoriul României, care efectuează operaţiuni de transport internaţional, trimis să lucreze pentru o perioadă de timp limitată pe teritoriul unui stat membru/Elveția, altul decât România şi care nu se încadrează în situaţiile prevăzute la art. 5 alin. (2) din lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! o societate comerciala care are contracte de transport ... awe awe Buna ziua! O societate comerciala care are contracte de transport marfa cu firme din UE (se realizeaza venituri numai din UE) , soferii sunt trimisi in ... (vezi toată discuția)
Delegare, mod de exprimare a acordului salariatului ACEA ACEA Conform prevederilor art. 9 din Legea 16/2017 privind detasarea transnationala in cadrul prestarii de servicii internationale, personalul angajatorilor ... (vezi toată discuția)
Diurna in germania dan-sibiu dan-sibiu Buna ziua ..ce diurna trebuie sa ofer eu unui muncitor angajat in Romania srl-d detasat in germania...multumesc (vezi toată discuția)