avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 140 soluții astăzi
Forum Activitate ramona_demeter

Activitate ramona_demeter

Răspuns la discuția Persoana fizica autorizata.
Eu sunt PFA si doar actele enumerate de mine in mesajul anterior au fost necesare sa pot functiona ca P.F.
Răspuns la discuția Persoana fizica autorizata.
1.Trebuie sa ai Autoizatia de exercitare a profesiei(contabil autorizat/expert contabil) carnetul de membru vizat pe anul 2006 si stampila cu numele tau eliberate de C.E.C.C.A.R.
2..La Finante completezi declaratia 221,,Privind veniturile estimate din activitati independente, in urma acestei declaratii ti se va elibera ,,Decizia de impunere pentru plati anticipate cu titlu de impozit privind venitul din activiatati independente pe anul 2006,apoi completezi 020 ,,Declaratia de inregistarare fiscala(la vectorul fiscal).Vei anexa in copie documentele scrise la pct.1.
3.Cand vei avea aceste documente poti sa comanzi chitante , facturi si fisa de magazie a formularelor cu regim special.
4.Cumperi registrele necesare:registru de incasari si plati,reg.inventar,registrul unic de control.
Sper ca am scris cam tot ce trebuie.
Va rog sa-mi spuneti cum se inregistreaza in contabilitate indemnizatia de neconcurenta !Ce inregistrari contabile trebuie sa fac !
Indemnizatia de neconcurenta lunara datorata salariatului nu este de natura salariala, se negociaza si este de cel putin 50% din media veniturilor salariale brute ale salariatului din ultimele 6 luni anterioare datei incetarii contractului individual de munca sau, in cazul in care durata contractului individual de munca a fost mai mica de 6 luni, din media veniturilor salariale lunare brute cuvenite acestuia pe durata contractului. Indemnizatia de neconcurenta reprezinta o cheltuiala efectuata de angajator, este deductibila la calculul profitului impozabil si se impoziteaza la persoana fizica beneficiara, potrivit legii.