avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate pauladyana

Activitate pauladyana

Răspuns la discuția lnselaciune cu un antecontract
Doi avocati au vazut actele pe care le avem si nu au vrut sa se implice in solutionarea problemei. Prelungirea este ceruta de administratorul firmei intrata in insolventa. Conform precontractului in cazul in care el nu-si respecta promisiunea (predarea actelor in iunie anul acesta) el trebuie sa-mi inapoieze cei 10 mii de euro, investitia si o penalitate de 500 de euro. Actele nu o sa le primesc si banii nici atat. O sa mai caut in oras un avocat, poate am noroc de data acesta. Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția lnselaciune cu un antecontract
Chitanta pe bani nu am, decat antecontractul in care omul asta recunoaste ca a primit cei 10 mii de euro de la noi. Apartamentul a fost cumparat semifinisat, investitia (zugravit, gresie, faianta etc.) am facut-o noi. Avand in vedere ca de trei ani de zile tot prelungim termenele in antecontract pentru predarea actelor (omul asta ne tot duce cu zaharelul si ne spune ca vom primi actele peste 6 luni, apoi peste un an si tot asa) am vrea sa ne dea banii inapoi.
Daca as sti ca imi da actele as pastra apartamentul si i l-as plati.
Oricum el si-a bagat firma in insolventa si acum a aparut o alta firma care a preluat constructia si cu care ar urma sa fac un nou antecontract si sa primesc si factura si chitanta pe banii dati. Ar fi bine sa fac asta? E legal? Poate peste un an sau doi si firma asta va fi in insolventa si va aparea alta si tot asa.
E o mare incurcatura si m-am gandit ca poate ne da cineva o solutie favorabila noua, pe noi ne depaseste deja problema asta. Am consultat si doi avocati deja si nici unul nu a vrut sa se complice, nu au stiut (sau nu au vrut) sa ne dea o "solutie finala".
Răspuns la discuția lnselaciune cu un antecontract
si ce sanse sunt sa ne scoata statul sau vreo banca sau altcineva din apartament?
Buna ziua,
Acum 3 ani am dat un avans de 10 mii de euro pentru un apartament semifinisat in care am mai investit 3000 de euro pentru finisaje. Banii i-am dat in baza unui antecontract facut la notar. Apartamentul nu are carte funciara iar antecontractul s-a tot prelungit in speranta ca vor iesi actele, care nu exista nici in ziua de azi. Firma cu care am facut antecontractul este in insolventa, iar administratorul ei spune ca nu are de unde sa ne dea banii inapoi. De fapt, cand i-am cerut factura si chitanta pe bani a refuzat sa ne dea spunand ca doar nu va plati el TVA la stat pentru noi. In aceste conditii, as putea face o plangere la politie pentru inselaciune? Macar sa nu mai ajunga si alti oameni in situatia noastra. Ce alte solutii ar mai fi, cat de cat in favoarea noastra? Multumesc.
Antecontractul este facut la un notar din orasul nostru, dar ales de domnul in cauza, iar autorizatia de constructie exista, la fel ca si contractul de vanzare-cumparare facut intre locatari si firma domnului. Doar ca acum locatarii nu mai vor sa semneze ca isi cedeaza partea de mansarda, deoarece ei spun ca nu sunt multumiti de lucrarile facute. Cel care ne-a luat banii ii acuza pe locatari ca din cauza lor el nu ne poate da noua actele finale. Pe langa noi, mai sunt 3 familii in aceeasi situatie cu a noastra, in acelasi bloc.
Va multumesc mult pentru raspuns!
Buna ziua,
In noiembrie 2012 am incheiat un antecontract pentru un apartament cu 2 camere, semifinisat, situat la mansarda unui bloc, fara acte finale, adica fara carte funciara, cu o firma al carei unic asociat si administrator este un domn. Am dat un avans mare, de 10.000 de euro, si l-am finisat noi, cu inca vreo 3000 de euro. Urma sa primim actele finale sau avansul plus investitiile inapoi in februarie 2013. Nu am primit nici una, nici alta, astfel ca am prelungit antecontractul pana in august 2013, iar apoi pana in august 2014.
Una dintre probleme este ca locatarii blocului respectiv nu mai vor sa merga la notar si sa-si cedeze fiecare partea lui de mansarda. Apoi, domnul ne-a anuntat acum o luna ca firma lui este in insolventa si toate afacerile sale vor fi preluate de o alta firma. A zis ca trebuie sa mergem la notar si sa facem un alt antecontract, iar el este obligat acum sa ne dea factura pe avansul de 10.000 de euro si noi trebuie sa platim notarului 1% din valoarea apartamentului (23.500 de euro). Pana acum am platit cate 50 de lei pentru primul antecontract si pentru prelungiri.
Este adevarat ca asa se procedeaza acum la notar in privinta antecontractelor? Ce am putea sa facem ca sa iesim din situatia asta, si sa ne vedem ori actele, ori macar avansul inapoi? Acest domn ne-a spus ca el nu are de unde sa ne dea banii inapoi si ca daca il dam in judecata, nu o sa recuperam nimic, pentru ca el nu mai are nimic pe numele sau.
Mansarda unde s-au construit apartamentele fiind inca a locatarilor, se poate sa fim scosi in strada de catre banca sau stat sau de domnul acesta?
Va multumesc mult!
Si mie mi se parea ciudat ca mi se cere copie de pe buletin fara sa ne fi intalnit macar o data. Va multumesc mult pentru raspuns.
Buna seara,
Am fost contactata telefonic pentru un post de promoter, si mi s-a spus sa trimit prin e-mail cateva poze cu mine, o copie dupa buletin si adresa de resedinta. Am trimis pozele si adresa de resedinta, dar ezit sa trimit copia dupa buletin, pentru ca pana acum nu am mai avut de-a face cu o astfel de cerere din partea unui angajator si nu sunt sigura daca m-ar putea afecta in vreun fel. As dori sa-mi spuneti daca in anumite cazuri asa procedeaza angajatorii.
Va multumesc!