avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Activitate lazar 11

Activitate lazar 11

Reabilitarea de drept vechiul cod penal.am fost condamnat la 3 Ani cu suspendare sub supraveghere in anul 2011 defintiva in anul 2020 am primit o adeverinta de la Serviciul de Probatiune ca, conf art 86 indice 6 sunt reabilitat de drept termen de incercare 8 Ani am avut am respectat am terminat vechiul cod penal. Trebui Sa sterg cazier, momentan apare tot la cazier, cum se poate sterge. Multumesc
Buna ziua doresc si o întrebare am fost condamnat cu suspendare cu supraveghere dar eu am recunoscut prejudiciul ,pe vechiul cod penal ,ART 215 alin 1.2 precum ca,am încheiat un contract de leasing nu ca administrator si doar ca împuternicit legal al firmei . După un an administratorul a vândut mașinile precum ca sunt achitate la diverse persoane fizice ,iar in urma unui proces civil am cunoștința ca, firma de leasing au recuperat mașinile fiind recuperate in trafic
Dar tot odată eu am fost obligat sa plătesc in solidar cu administratorul societăți suma de 35000 euro .
Ce trebuie sa fac pe cale civilă si sa demonstrez ca, mașinile au fost recuperate si nu mai fiind prejudiciu pe civil ,penal tot este definitiv
M-a puteți îndruma ce acțiune in civil sa fac in instanța in ce baza de lege contestație la executare !!! Nu a investit nimeni hotarâre penală
Mulțumesc =D>=D>
Răspuns la discuția Revizuire Penal
Nu cred ca,va deranjează dar am întrebat domnule avocat patrascu dar cred si eu in justiția oarba !
Răspuns la discuția Revizuire Penal
Asta este vechiul cod acum este ART 598 cpp
Răspuns la discuția Prescriere penală
Cum am citit pe net este 5 ani ,,,,
Când se prescrie o fapta comisa in anul 2008 pt 215 alin 1.2.3 iar acum este 244 cp alin 1.2 este mai mare de 5 ani inclusiv prescripția specială
Mulțumesc
Buna seara o întrebare doresc sa știu pt un var aflat in Germania a fost condamnat pt 215 alin 1.3 4cu suspendare sub supraveghere 2,6ani dar el nu a comis fapta fapt lui a fost pe cec dar el a plătit 50% din valoare dar cecul a fost lăsat drept garanție. Si partea vătămată a recunoscut ca ,cecul a fost drept garanție si el a completat cecul si ca nu a fost înșelăciune si ca este legea cecului dar la fond sa judecat fără el ,a făcut o simpla cerere trimisa pe fax si atât tot a avut avocat din oficiu .
Se mai poate face cerere de revizuire pe noul cod penal
Doresc un model pe noul cod
Va mulțumesc
Răspuns la discuția Teren fara acte
bunica ?de cand este in custodie terenul este inainte de 1989 fiti mai explicit
Răspuns la discuția noul cod penal
in romania este posibil orice da o noua oug si se amana eu am intrebat pe forum daca stie cineva sigur ca,va intra ?multumesc
Discuție noul cod penal
buna dimineata ,
stie cineva daca la 01.10.2011 va intra noul cod penal sau va da guvernul o oug si nu va intra .multumesc.:D