avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate Nicu2011

Activitate Nicu2011

Buna ziua.

Am o problema cu o vecina , care locuieste singura, la vreo 40 de ani, locuieste sub apartamentul meu, care, sistematic, minte vecinii si "barfeste" sa spun asa (dar o forma mai grava, sistematic si sustinut, de ani de zile) cu privire la persoana mea, familia mea si casa mea.

In continuu invrajbeste si minte pe cine are ocazia cu privire la mine, pana acolo de vreo cateva ori a venit vreun vecin , doi, cu scandal la usa mea ca "uite ce am zis eu despre xyz persoana sau problema", cand eu nici cu gandul n-am gandit la asa ceva.
Deci din senin imi aud vorbe si barfe si acuze si probleme din cauza minciunilor acestei cucoane (caci de "doamna" ... slabe sanse).

Vreau sa stiu daca actiunile ei se incadreaza juridic, penal, sau ma rog, daca se poate face ceva pe calea legala (pe calea umana si a bun simtului am incercat de nenumarate ori), caci ma gandesc ca imi incalca dreptul la viata, si seamana a defaimare, insulta, calomnie si hartuire.

EDIT: tin sa mentionez ca in afara de dansa, nu am probleme cu alti vecini (in afara de cei doi cu care am avut o cearta din senin din cauza acestei cucoane, vecini cu care ulterior m-am reconciliat)
Va rog un sfat.
Multumesc.