avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 452 soluții astăzi
Forum Activitate STAN MIHAELA

Activitate STAN MIHAELA

In zona aceea este o practica uzuala controlatul in sacosa. Procesul verbal l-au intocmit ulterior si mi l-au trimis prin posta. Mentionez ca la cererea lor m-am legitimat,
Buna ziua. Am primit cadou de la o persoana din Republica Moldova 2 sticle de vin de 750ml. Am fost oprita de politia judeteana, controlata in sacosa fara nici un fel de explicatie. Vinul mi-a fost confiscat si eu amendata cu 500 lei in baza art.1,,lit e din Legea 12/1990.
Răspuns la discuția ACTE NOTARIALE
Multumesc pentru raspuns dar notarul are dreptul sa-mi dea aceasta informatie? Ma gandeam ca si la notar exista clauze de confidentialitate.
Discuție ACTE NOTARIALE
Buna ziua.Exista vreo posibilitate legala de a afla, de la notar ,documentele in baza carora s-a vandut un imobil ? Situatia sta in felul urmator : la decesul parintilor mei, din cunostinta mea , nu exista nici un act de transfer al proprietatii si cu toate acestea dupa 3 ani proprietatea a fost vanduta de sora mea. Cum dezbatere de mostenire nu s-a facut , cred ca exista alta forma prin care a dobandit imobilul.
Răspuns la discuția Executare silita, durata
Va multumesc.
Buna ziua. Ca societate comerciala am castigat un proces impotriva unui client care avea sa-mi dea o suma de bani, bani care reprezentau contravaloarea unor marfuri. Am ajuns la executare silita. Intrebarea mea este : cam cat poate dura executarea ? Precizez ca am de la executor adresele trimise bancilor si primariei din localitatea in care isi are sediul debitorul.
Va multumesc.
Va multumesc.
Buna ziua. Problema mea este urmatoarea: un salariat poate beneficia de somaj de 2 ori ca angajat al aceleeasi firme ? Am lucrat pana in luna martie la o firma. Am fost trimisa in somaj si peste o luna reangajata ,ca urmare a eliberarii unui loc, in aceeasi firma. Acum daca firma isi restrange activitatea mai pot beneficia de somaj? Va multumesc.
Răspuns la discuția Despre Cartea Funciara
Multumesc. Trebuie sa ma mai interes si eu.
Buna seara, Problema mea este urmatoarea: in anul 1998 am cumparat un imobil intr-o casa tip. Casa este formata din 8 apartamente ( 4 la etaj si 4 la parter ), Pe langa casa fiecare apartament are cate o curte individuala. In act este specificat dreptul de proprietate atat asupra apartamentului cat si asupra terenului. In anul 2004 am intocmit actele pentru Cartea funciara si pe baza acesteia proprietatea a fost iintabulata.In 2010 am facut si o ridicare topo, care a avizat favorabil continutul topografic al cartii funciare. Anul acesta am vrut sa vand proprietatea si normal, m-am adresat unui notar agreat atat de noi cat si de cumparator. Cu stupoare am fost informati ca, desi avem toate actele , notarul trebuie sa tina cu cumparatorul si sa-l informeze ca exista posibilitatea ca peste 1,2,etc ani va fi obligat sa faca o modificare la cartea funciara, sau chiar o alta CF. Am fost chiar sfatuiti de notar sa intocmim noi alta documentatie de CF care sa cuprinda toata casa ( adica 8 proprietati ), sa suportam toate cheltuielile aferente si sa ne recuperam banii, ulterior de la vecini.Nu am inteles de ce trebuie facuta alta CF si daca se pot intabula 2 CF ale aceleasi proprietati.