avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters212422

Activitate ContSters212422

Răspuns la discuția revocare donatie
banca a acceptat fara sa vada contractul pe ap.
buna ziua. va rog sa-mi spuneti daca pentru a cere un control de fond de la finanate este suficient sa fac o simpla cerere??sunt micro,au trecut 3 ani si acum contabila ramine in cci.
multumesc. astept sugestii!
Răspuns la discuția manual de politici contabile
multumesc frumos!
Răspuns la discuția urgent !!legea 139 art.5
multumesc!
va rog frumos cine are un model.
se multumeste anticipat!!
buna ziua! va rog sama ajuati. am facut un act constitutiv al unui srl si nu stiu sigur daca la litigii pot sa pun urmatorul "Litigiile societăţii cu persoane fizice sau juridice sunt de competenţa instanţelor judecătoreşti.
Litigiile născute din raporturile contractuale pot fi soluţionate şi prin arbitrajul Comercial de pe lângă Camerele de Comerţ şi Industrie, în temeiul Decretului Lege nr.139 art.5 lit.j din Codul de procedură Civilă.
Societatea poate insera clauza compromisorie în contractele încheiate cu persoane juridice."
mai este valabil???va multumesc ff mult!!
buna ziua. am urmatoarea problema:
persoana x (o mama)doneaza persoanei y (fiu) UN APARTAMENT CU MENTINEREA DREPTULUI DE UZUFRUCT viager in favoarea mamei, si garanteaza pe donator impotriva oricarei evictiuni totale sau partiale.
in acest caz fiul poate garanta la banca un imprumut cu acest apartament? in cazul imposibilitatii platii ratelor banca poate executa silit apartamentul? ce se imtimpla cu pers. x (MAMA)??multumesc anticipat pt. raspunsuri
buna ziua. va rog sa ma lamuriti si pe mine cu urmatoarele probleme:
Daca o soc. trimite o parte din angajati in somaj tehnic?:
1.ce /cit trebuie sa plateasca angajatorul catre stat?
2. ce /cit trebuie sa plateasca angajatul catre stat??
3.cit e perioada in care pot sta angajatii in somaj tehnic?
4.ce /cit trebuie sa plateasca angajatorul catre angajat?sau e platit de catre stat?
5.un angajat in somaj tehnic poate incheia un alt cim cu acelasi angajator dar pe alt post?cu norma intreaga?dar cu 4h?
multumesc anticipat!!
Răspuns la discuția monografie ct. 4799
SE MULTUMESTE FOARTE FRUMOS!
cum se tine contabilitatea unui activitati de comert cu amanuntul prin internet,case de comenzi?ce documente sunt nevoie?