avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate gabi dobrescu

Activitate gabi dobrescu

Multumesc mult!Doresc ca fiicele mele sa aiba o buna legatura cu tatal lor.Bunica le spune mereu ca tati le iubeste mult dar acum este un pic bolnav si de aceea s- a purtat asa urat cu noi.Nu inteleg de ce refuza ca fetitele sa fie insotite de bunica, in conditiile in care mama mea nu a avut niciodata discutii contradictorii cu el.Am considerat ca prezenta mamei mele ar crea o atmosfera de familie.Imi este greu sa anticipez reactia fetitelor cand vor fi luate de la domicilul nostru , de o persoana straina pe care ele nu o cunosc, pentru a fi duse la intalnirea cu tatal lor.
Multumesc mult!
Am depus cerere de divort.Relatia cu sotul meu fiind iremediabil deteriorata.Dupa multi ani de santaj, hartuire si abuz psihic am prezentat aceasta situatie pa circa de politie care a anuntat protectia copilului .In baza probelor prezentate i s- a dat o perioada de interdictie de 3 luni.Incepand cu aceea data fiecare avem domiciliul separat.Intre locuintele noastre fiind o distanta de circa 20 km.Avem 2 copii minori care in cererea de divort de comun acord am stabilit sa ramana cu mine.Mentionez ca de - a lungul timpului fostul meu sot nu a manifestat un interes deosebit pentru copii.In ultimii 5 ani chiar a refuzat sa contribuie la intretinerea lor.Copiii sunt stresati si speriati de comportamentul lui, tipete, urlete, scandaluri ( consider ca acest comportament este consecinta a consumului de alcool , , consuma zilnic intre 300- 500 gr de whiski combinat cu diversele medicamente prescrise de medicul psihiatru)
Dupa doua luni de la despartirea efectiva( perioada in care nu a sunat niciodata copiii) doreste sa aiba o intalnire cu ei in ,,conditiile stabilite de el" adica : copiii sa fie luati de la mine de o prietena din anturajul lui, sa ii duca la o cafenea, apoi sa ii lase lui urmand ca el sa ii aduca acasa la mine, respectand conditiile interdictiei.Sunt de acord sa vada copiii dar in prezenta mamei mele, dar nu este de acord cu aceasta propunere.
Copiii sunt doua fetite de 12 ani respectiv 8 ani.Fetitele refuza intalnirea cu tatal lor argumentand ca le este frica de el Le - am explicat ca pe ele le iubeste si ca e tatal lor.Niciodata nu am purtat discutii in care sa - l denigrez in fata lor.
Problema este ca nu pot sa am incredere pentru ca in ultimii 5 ani a facut multe lucruri urate iar in ultimul timp face presiuni prin intermediul mai multor cunoscuti sa- mi retrag plangerea de la politie.Intuiesc ca urmareste sa- mi rapeasca copiii pentru a ma determina sa retrag cererea de interdictie .

Da, vreau sa ii donez , sa - i dau gratis cota mea.
Mulțumesc!Il donez .
Mulțumesc mult!
Am moștenit de la părinți un teren.Suntem patru moștenitori.Am făcut succesiunea și și ni s - a atribuit cota parte din teren, acesta rămânând in devălmășie.Eu doresc sa ii donez partea mea de teren uneia dintre surori astfel încât ea sa aibă 2 părți din teren, ceilalți doi mostenitori urmând sa - și păstreze cotele lor.( regimul terenului rămânând deocamdată in devălmășie)
Cum ar trebuii sa procedez?
Sa fac un act de donație la notar?
Mulțumesc mult!

Buna ziua,
Am următoarea problema:
Urmează sa cumpăr un apartament .Vanzatorul( sunt doua surori - una lucrează in Spania și cealaltă in Anglia).Ele pot veni in țara in perioada 11 Iulie -14 iulie. Pe 12 Iulie își completează
actele pentru vanzare urmând sa perfectăm actele pe 13 Iulie, intr o zi de sâmbătă, zi in care notariatele nu are program de lucru cu publicul.Notarul le - a promis ca vine sambata sa perfecteze actele.Intrebarea mea este următoarea.
Un astfel de act ce se încheie intr - o zi nelucratoare poate fi înregistrat in Registrul notarial?Actul respectiv poate fi lovit de nulitate?
Mulțumesc mult!
Răspuns la discuția Renunțare la mostenire
Mulțumesc frumos pentru răspuns!
Răspuns la discuția Renunțare la mostenire
Este renunțare.