avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Activitate popmihai2706

Activitate popmihai2706

Răspuns la discuția PFA si deductibilitate TVA
Multumesc pentru raspuns.
Ce acte imi sunt necesare la inspectia fiscala ca PFA neplatitor de TVA? (care urmeaza sa ma declar ca platitor de TVA)
Discuție Factura
Sunt PFA cu norma fixa de venit, neplatitor de TVA.
Daca am emis o factura pe 30.12.2008 iar eu banii am incasat in 20.01.2009. Suma incasata se considera ca fiind pe 2008 sau pe 2009?
Asta m-ar ajuta sa vad daca am depasit cei 119.000 pe 2008.
Multumesc
Sunt PFA avand ca obiect de activitate consultanta IT, in sistem de impozitare norma de venit…..deci nu in sistem real;
- ca urmare a depasirii plafonului de 35.000 eur cu 01.10.2009 ar fi trebuit sa ma inregistrez ca platitor de tva dar ca multi altii nu am stiut.
Am calculat in perioada 01.10.2009-30.06.2011 ca am de plata 37635lei TVA si 9704 lei majorari si penalitati .
Incerc sa recuperez o parte din TVA prin intermediul clientilor mei,astfel am vorbit cu principalul meu client ca dupa inregistrarea mea ca platitor de TVA (01.07.2011) sa ii emit o factura in care sa stornez facturile fara tva pentru care eu sunt obligat sa colectez si sa platesc TVA catre ANAF,si in aceeasi factura sa regularizez facture prin aplicarea TVA .

In principiu clientul meu e de accord dar doreste sa se informeze daca are dreptul la deducerea TVA-ului.

Intrebarea mea este daca TVA pe care eu o facturez intra in sfera de aplicare a art 147.1 alin 2),pentru clientul meu, astfel ca el sa accepte aceasta regularizare?

ART. 1471

Dreptul de deducere exercitat prin decontul de taxă

(1) Orice persoană impozabilă înregistrată în scopuri de TVA, conform art. 153, are dreptul să scadă din valoarea totală a taxei colectate, pentru o perioadă fiscală, valoarea totală a taxei pentru care, în aceeaşi perioadă, a luat naştere şi poate fi exercitat dreptul de deducere, conform art. 145 - 147.

(2) În situaţia în care nu sunt îndeplinite condiţiile şi formalităţile de exercitare a dreptului de deducere în perioada fiscală de declarare sau în cazul în care nu s-au primit documentele de justificare a taxei prevăzute la art. 146, persoana impozabilă îşi poate exercita dreptul de deducere prin decontul perioadei fiscale în care sunt îndeplinite aceste condiţii şi formalităţi sau printr-un decont ulterior, dar nu pentru mai mult de 5 ani consecutivi, începând cu data de 1 ianuarie a anului care urmează celui în care a luat naştere dreptul de deducere.