avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Activitate marianmihai

Activitate marianmihai

buna ziua!pe data de 31 martie,firma la care lucram si-a inchis activitatea.imediat am depus la ajofm un dosar de persoana in cautare de loc de munca si m-am inscris la un curs de recalificare.intre timp am semnat un contract cu un angajator dar nu sunt deloc multumit.nu am anuntat ajofm.nu am fost anuntat inca de inceperea cursului.daca incepe cursul si hotarasc sa imi dau demisia mai am dreptul sa fac acel curs gratuit?nu il pot face ramanand angajat datorita programului peste limite.angajatorul incalca contractul de munca depasind norma de 40 de ore saptamanal si retribuirea este execrabila.stau doar ca am familie dar ma gandesc sa fac un sacrificiu pt. acel curs avand speranta ca imi voi gasi de munca dupa absolvirea lui.sunt cu studii superioare dar diploma e doar maculatura in romania.cu respect!
in data de 28.04.2012,in jurul orei 22.30 m-am trezit cu batai in usa puternice.ma uit pe vizor vad 3 politisti.le deschid si prima lor intrebare a fost cine este propietarul apartamentului.le spun ca eu si imi cer c.i.le-o inmanez si incep sa se prezinte,agent david,inca unul se prezinta , al treilea nu se prezinta.imi aduc la cunostinta ca au primit o reclamatie ca pe propietatea mea are loc un scandal si deranjez ordinea publica si imi aduc la cunostinta ca nu este prima oara.ii intreb normal din partea cui este reclamatia si imi raspund direct sa ma adresez unui avocat.mentionez ca eram singur in imobil,sotia fiind schimb de noapte la locul de munca.am stat si m-am gandit,poate am luat-o razna si am facut scandal singur dar oricat ma chinuiam sa imi amintesc nu imi iesea la numar.dupa ce mi-au luat datele imi aduc la cunostinta ca data viitoare voi primi o amenda penala.la insistentele mele imi spun ca apelul a venit de la 112 si de acolo pot afla informatii.in fine, ei pleaca si apelez 112 sa aflu amanunte,operatorul imi spune sa sun la 0240506700,ofiterul de serviciu de la politia judeteana.,apelez si individul imi spune ca daca vreau sa aflu mai multe amanunte despre actiunea nocturna a agentilor de politie sa ma adresez comandantului politiei judetene.ei doar au primit o sesizare ca la mine in imobil avea loc un scandal si deranjam ordinea publica.oricum mi-a inchis telefonul in nas.eram singur in apartament,si domnii agenti chiar au avut o atitudine insultatoare la adresa mea.va intreb cum pot reclama aceasta actiune si cum pot afla cine a facut sesizarea neadevarata a faptelor.oricum singur nu puteam face scandal si sa ma bat singur?sunt foarte sigur ca baietii au gresit blocul,scara si apartamentul dar cu toate astea nu s-au limitat la o atitudine specifica unui stat de drept.cum pot sa mi se faca dreptate?nu cer bani ,cer doar scuze publice!chiar numai prin tribunal pot repara aceasta atitudine ostila,anticetatean?
Răspuns la discuția indemnizatie copil
sotia acum este insarcinata,lucreaza dar in ultimele 12 luni firma si-a schimbat denumirea de doua ori,din contract cu norma intreaga a fost pusa in fata faptului sa accepte cu jumatate de norma.este vreo problema la stabilirea dreptului indemnizatiei de crestere copil,tinand cont ca a semnat in 12 luni doua contracte de munca?se pune cumva discontinuitate acest fapt?nu a avut nici o pauza intre contractele de munca.
Răspuns la discuția disponibilizari m.a.i
scuze,15.09.2011.miultuimesc!
exista vreun termen in care pot actiona in judecata unitatea pt. anularea ordinului de trecere in rezerva,repunerea in drepturi si plata retroactiva a drepturilor banesti?am fost restructurat cu data de 15.09.2001 dar datorita situatiei familiare financiar precare nu mi-am permis dar vad ca colegi de ai mei chiar au succes in instante si ma gandesc ca am si eu dreptul sa imi apar dreptatea.nici pana acum nu mi-au achitat restantele financiare de pe fisa de lichidare.
Răspuns la discuția pensie anticipata
este pensionat anticipat.cand are dreptul la pensia intreaga?multumesc!
tatal meu nascut la data de 11.08.1955 a fost pensionat cf. legii nr.19/2000 la data de 05.07.2006.drepturile au fost stabilite incepand cu data de 11.06.2006.reducerea varstei de pensionare standard datorita conditiilor speciale si deosebite de munca 12 ani/stagiul complet de cotizare(cf. lg.19/2000) 30ani si 10 luni/total stagiu de cotizare realizat 39 ani si10 luni,9 zile din care--sector de stat:in gr. 1(lg.3/1977) 21 ani ,10 luni,11 zile;conditii normale 6 ani,1 zile/stagiu asimilat 1 an,3 luni,23 zile/stag.asimilat(alte drepturi asig. sociale)2 luni,4 zile/stagiu aferent gr. 1 si 2 -10 ani,6 luni/puncte realizate(cu sp. v. in perioada 03.1970-03.1992). nr.pct.real.-29.89348/punctajul mediu anual-0.96952.Cand are dreptul la pensie completa daca imi puteti raspunde?multumesc anticipat!
datorita crizei sotia si-a pierdut anul trecut locul de munca,in decembrie s-a angajat dar cu jumatate de norma.in cazul in care ramane insarcinata are dreptul la acea suma de 600 ron dupa un an de zile?sau dupa doi fiind cu jumatate de norma?multumesc anticipat!
tatal meu la varsta de 50 de ani a iesit la pensie anticipat.anul asta implineste 56 in august.conform legislatiei de atunci trebuia sa treaca la pensie de drept.are cotizatie completa,grupa 1 doar varsta ii lipsea in acea perioada pt. a beneficia de pensie de drept.mai poate spera la acea pensie de drept?sau legile portocalii actuale se aplica retroactiv?care este situatia?
eu sunt pompier si rog pe cei care imi pot deslusi si mie niste aspecte juridice vizavi de aceste marete disponibilizari.-sunt pompier la interventie,la operativ.acum cateva zile a venit un nou stat de organizare in care functia mea nu a disparut.au disparut alte functii.acum m-au pus la dispozitie,m-au scos de pe functie si trebuie sa dau concurs cu cei carora nu li se mai regaseste functia in noul stat.(reactia a fost-sa li se dea tuturor o sansa).e legal?un post ocupat poate fi scos la concurs?pot fi eu disponibilizat daca functia mea nu a disparut din noul stat?oricum stiu ca nu am nici -o sansa in eventualitatea unui nou concurs.functiile care au disparut erau locuri caldute ocupate de oameni cu obrazul ales.