avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate missipuffi

Activitate missipuffi

Răspuns la discuția articolul 305 cp articolul 314 cp
Domnisoarei emma_woodhu,Va multumesc din suflet pentru raspunsul pe care mi l-ati dat.Va doresc toate cele bune
Răspuns la discuția articolul 305 cp articolul 314 cp
V-am zis ca indatoririle mi le indeplinesc,dar ea din cauza bolii merge tot timpul la primarie si politie spunand ceea ce nu e adevarat.Interdictie nu pot cere pentru ca ar reusi sa plece si ar fi mai rau pentru mine dupa aceea.La intrebarea ce se intampla in cazul sesizarii art 305 cp si art 314 cp nu mi-ati raspuns asta fiind intrebarea mea
Am incheiat in 1998 un contract de vanzare cumparare cu parintii mei,prin care imi vand imobil si pamant intravilan in valoare de 7 mil. lei,din care am platit numerar 4 mil.lei,restul de 3 mil.lei trebuind sa le asigur intretinere si inmormantare,de asemenea sa locuiasca acolo pana la sfarsitul vietii.Tata a decedat in 2006,mai e mama,diagnosticata cu dementa senila, din toamna anului trecut,fara a avea grad de handicap sau interdictie(ultimul test MMSE arata ca are punctaj aproximativ 19).Din vara anului trecut,inainte de diagnosticarea cu dementa ,merge la primarie si politie spunand ca o dau afara din casa,o bat si nu o intretin,vrand sa mearga la azil.Au fost facute anchete sociale care arata ca are conditii si politia a constatat ca nu e batuta si alungata.Toate acestea s-au intamplat anul trecut,toamna.Pe timpul iernii mama nu a mai fost la primarie sau politie,pana primavara cand a inceput din nou,cand au fost alte anchete sociale si verificari ale politiei ,care au constatat ca are conditii si nu e batuta sau alungata.Din vara trecuta pana in prezent mama a avut numeroase internari la psihiatrie,fiind internata chiar in prezent pentru doua saptamani.Deasemea a fost toamna trecuta data disparuta,si in primavara acesta a fost plecata la niste vecini timp de 40 zile,fapt pe care l-am anuntat la politie.Cand mergea la primarie anul acesta eram sunata de primar si asistentul social de 3-4 ori,mi se cerea sa merg sa o iau acasa,le-am spus ca nu pot,iar anul trecut am fost chemata de primar si am mers timp de doua luni la primarie.Le-am explicat si le-am dus acte medicale,cum ca examenul psihologic arata ca are confuzii,delir,deziluzii,vagabondaj,si eu nu o pot tine cu forta pentru ca nu are interdictie.Era adusa de politie sau primarie,statea putin,apoi chiar in acea zi pleca din nou.Vinerea trecuta primaria mi-a trimis acasa o instiintare sa iau masuri de urgenta ,altfel vor face sesizare pentru articolul 305,lit a si b cod penal si art.314 cod penal.Ce pot face in aceasta situatie?Ca sa solicit interdictia nu pot,pentru ca stam la tara si ar avea cum sa plece.Mentionez ca si eu am probleme de sanatate nediagnosticate,pentru ca nu am putut merge la medic am stat sa o pazesc sa nu dea foc la casa.Am diagnosticat glaucom cu unghi deschis si tensiune oscilanta,care din cauza stresului pot face un atac de glucom si sa raman oarba total sau partial.Am 41 ani si mama 71.:((Acum este internata la psihiatrie,dar cand va veni pe 2 iul.acasa va mege la primarie iar si primarul va face sigur acea sesizare.Ce sanse de castig am in acest caz si daca se va face arestarea preventiva.
Sunt mai mult decat disperata si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.Va multumesc din suflet si Dumnezeu sa va ajute.:((